İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

cpanel Güvenlimi?

Alobar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selam
ben arada kullandıgım hostu test etmek icin buldugum
scriptleri denerim. Son buldugum script cpaneldeki oluşturulan hesapların loglarını görmenizi saglıyordu. Mesela serverda 500 hesap varsa hepsi
Sun Aug 21 14:18:58 2005:CREATE:root:root:******.com:**.**.***.100:******

gibi görünüyor. Bu sakıncalımı derseniz fso yazılımları ile kullanıcı adı kullanılıp sitelerin tüm dosyalar çekilebiliyor.
Bunu yabancı host firmama anlatmaya çalıştım ama fso nedir dediler.
Sizce bu açıgı onlara nasıl anlatmalıyım
ayrıca buna karşı server sahibinin alacagı bi önlem olabilirmi
yoksa cpanel sistemi kullanan yerler güvenli değilmi ?

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunların cpanlle alakası yok işletim sistmeinle alakalı cpanel sadece hesap açma vs. işlemleri gören bir paneldidr güvenliğpi sağlamak sana kalır

Alobar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tamam da iki farklı firmadada cpanel log larına ulaşabiliyorum eger bu loglar olmasa kullanıcı adlarınada ulaşamam değilmi.
Bide yabancılar fso dan anlamıyo onlara bunu nasıl anlatayım

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dediğimi anlamıyorsun loglar /usr/local/apache/logs yada /var/logs klasörlerinde tutulur bunlarıda sistemdeki her kişini okuma hakkı var bu izinlerle alakalı bişet eğer ulaşmalarını istemiyorsan open basedir korumasınıı açıcaksın ayrıca php de fso diye bir şey olmaz fso asp ye özgü bir şeydir senin bahsettiğin phpshell oalrak nitelendirmek daha doğru olur

Alobar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet anladım yazdıkların için teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5