İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

cpanelde performansı arttırma yolları

U

uzaymerkezicom

Misafir
merhaba bir arkadaşın tavsiyesi üzerine apachenin maksimum kullanıcı ve bağlantı sayısını 300 e getirdik acaba bu ve buna benzer neleri yaparsak cpanelli dedicatedımızın genel performasını arttırabiliriz tecrübeleri önerileri olan arkadaşlara şimdiden teşekkür.
Mesela ssh dan ne gibi ayarlar yaparsak siteler daha hızlı ve sorunsuz açılır?

L

LifeNIC~

Misafir
httpd.conf içinde
KeepAlive Off kısmını değiştirerek sunucu çok yoğun, saldırı altında veya meşgul olsa bile, SSH'tan kasılmadan işlem yapabiliyorsunuz.

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keepalvie ı off yaparsan resim sites. vb. gibi siteler varsa her resim için ayrı bir bağlantı açacağından load u fırlatırsın onun yerine keepalive on kalıp keepalivetimeout u düşürmelisin

U

uzaymerkezicom

Misafir
keepalivetimeout'un işlevi ne oluyor. Hangi bağlantıyı (sql, http 1.1) açık tutuyor mesela?

L

LifeNIC~

Misafir
keepalvie ı off yaparsan resim sites. vb. gibi siteler varsa her resim için ayrı bir bağlantı açacağından load u fırlatırsın onun yerine keepalive on kalıp keepalivetimeout u düşürmelisin

KeepAlive'ı off yap demedim ki :)
Değiştirin dedim. off'u değiştirmek, on yapmak değil midir ?

U

uzaymerkezicom

Misafir
keepalivetimeout 300 yazan değeri 150 yaptım acaba bunun anlamı nedir? Açıklayabilirseniz sevinirim

L

LifeNIC~

Misafir
Sanırım sunucuya 1 kişinin işlem yapmadan bağlı kalacağı süre zarfını belirtiyor. Ama emin değilim daha detaylı bilgi isterseniz destek ekibime danışabilirim bu konuda.

U

uzaymerkezicom

Misafir
çok sevinirim önemli olabilir bi ara 50 ye çıktı server yükü 150 yaptım iyi gidiyor şimdi şimdi böyle normal
Server Load 5.61 (8 cpus)
Memory Used 54.3 %

L

LifeNIC~

Misafir
Bana gelen mesajı aynen yapıştırıyorum;

Apache'nin bağlantıyı kapatmadan önce bekleyeceği süredir. Birkere bağlantı kabul edildiğinde timeout değerindeki süre kadar bağlı kalacaktır.
KeepAliveTimeout'ı çok yüklü sunucularda yüksek değerlerde tutmak performans'ta düşüş sağlayacaktır. Ne kadar yüksek timeout değeri, o kadar çok yorulan sunucu..

demekmiş.
LifeNIC~ support

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
150 çok fazla 7-9 arası yapabilirsin timeout değerinide 70 e çekebilirsin

U

uzaymerkezicom

Misafir
tamam di mi bu şekil oldu ?
Timeout 70

#
# KeepAlive: Whether or not to allow persistent connections (more than
# one request per connection). Set to "Off" to deactivate.
#
KeepAlive On

#
# MaxKeepAliveRequests: The maximum number of requests to allow
# during a persistent connection. Set to 0 to allow an unlimited amount.
# We recommend you leave this number high, for maximum performance.
#
MaxKeepAliveRequests 300

#
# KeepAliveTimeout: Number of seconds to wait for the next request from the
# same client on the same connection.
#
KeepAliveTimeout 8

Server Load 4.84 (8 cpus)
Memory Used 25.3 %

U

uzaymerkezicom

Misafir
server bu ayarlara rağmen çöktü 6 saat kadar kapalı kaldı ilginç olan kapandıktan sonra daha fazla hit almasına rağmen hala çökmedi. Sanırım serverlarda motorlar gibi zamanla açılıyorlar...

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MySQL optimizasyonuna dair de araştırmalarınızı derinleştirirseniz daha verimli bir sunucu olacaktır. MySQL e root olarak bağlanıp;
mysql -u root -pSifreniz
SHOW VARIABLES;
çıkan değerleri kopyalayıp sunucunuzun konfigürasyonuna göre yapmak istediğiniz değişikliklere karar verebilirsiniz.
SET GLOBAL key_buffer_size=402653184;
gibi yeni değerleri atayabilirsiniz. Yukardaki değerler öneri değil örnektir. Araştırmalarınızda my.cnf üzerinden değişiklik yapmanıza yönelik önerilere de raslayabilirsiniz. Önce set ile denemenizi tavsiye ederim.
------------------
Arada kötü niyetli ve yoğun talepleri ayıklamak için yine bu forumlarda da önceden işlenen ddos scriptini kurmanız yerinde olur.
wget http://www.inetbase.com/scripts/ddos/install.sh
./install.sh
----------
Sunucuun sakin olduğu zamanlarda apache ve mysql i durdurup çalıştırmanız da işe yarayabilir.
service httpd stop
service mysql stop
service msql start
service httpd start
10-30 saniye kadarlık bir kesinti olabilir belki yararına inanıyorum.

L

LifeNIC~

Misafir
server bu ayarlara rağmen çöktü 6 saat kadar kapalı kaldı ilginç olan kapandıktan sonra daha fazla hit almasına rağmen hala çökmedi. Sanırım serverlarda motorlar gibi zamanla açılıyorlar...

Zamanla açılıyormu? :D
Eğer istersen senin için kontrol ettirebilirim sunucunu. Güvenirsen root pass ve IP'i PM olarak gönder yada msn'den görüşelim: [email protected]

U

uzaymerkezicom

Misafir
Şimdi sql e bazı ayarlar yaptık saolsun bir arkadaş msn den yardımcı oldu şu an iyi gidiyor. Tekrar sorun olursa görüşürüz lifenic :) + rep verdim sana. saolun asoza sende çok yardımcı oluyorsun sana da rep veriyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5