İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cpanelde veritabanı ve mysql oluşturma. ( Resimli Anlatım )

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Merhaba arkadaşlar eğer bir hatam olursa uyarırsanız sevinirim . Hemen başlayalım anlatıma .

1. Olarak http://www.domain.uzantı:2082/ şeklindeki urlmizi adres çubuğuna yazıyoruz. Bu url sayesinde Cpanele ulaşmış bulunuyoruz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi hemen Username ve Password bilgilerimizi girip Login butonuna basıyoruz.

1.jpg

2. Olarak giriş işlemi tamamladığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

2.jpg

3. Hemen bu sayfada aşağıya doğru inerek MySQL Databases bölüne girmeniz gerekmekte. Aşağıdaki resimde de göre bilirsiniz.

3.jpg

4. Ve url ye tıkladımızda. Artık oluşturmaya başaya biliriz.

>>> Önce bir veritabanı oluşturmalıyız. Create New Database altındaki formu dolduruyoruz. Ve sonra Create Database diyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi .

4.jpg

Daha sonra açılan sayfada şu bilgiler yer alır. Create MySQL database >> Added the Database : Oluşturdunuz Mysql aşağıdaki resimdeki gibi.

5.jpg

>>> Şimdi sıra geldi kullanıcı oluşturmaya. Hemen biraz daha aşağısında yapacaz bu işlemide aşağıdaki resimdeki gibi.

6.jpg

Açılacak sayfa şu bilgiler yer alır ; Added user mysql kullanıcı with password şifreniz.Aşağıdaki resimde de göre bilirsiniz.

7.jpg

>>> Son olarakta Add User To Database dedimiz işlemi yapalım. Aynı sayfanın en alt kısmında bulunun oluşturdunuz veritabanı ve kullanıcıyı seçerek Add diyoruz yani ekliyoruz. Aşağıdaki resimde de gösterilmiş.

8.jpg

Şimdi anlatımı bitirelim Add dedikten sonra gelen sayfada sizin için gerekli olanları seçip Make Changes diyerek kaydedin . Bunu da resimle gösteriyorum aşağıda :).

9.jpg

Not : Anlatım kesinlikle bana aittir. Paylaşıla bilir ama lütfen alıntı oldunu belirtiniz. Databis Müşteri Paneli anlatımlarımız devam edecek . İyi çalışmalar bol paylaşımlar . Hatamız olmuşsa lütfen düzeltiniz.

M4HMuT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
28
videolu anlatm bilmiyenler için daha iyi olurdu.Saolasın Kolay gelsin.

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Elbette videolu anlatımı da ekliyecem . Size de kolay gelsin.

Antika

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
guzel anlatim ama mysql wizarddan daha kolay :)

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Ek olarak konuyu başka sitede paylaşan arkadaşlar iyinetten alıntı olduğunu yazarlarsa sevinirim .

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5