İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CPM Çöküşü

E

EnTrue

Misafir
Son 2 haftadır değişik sitelerimde de gözlemlediğim ve arkadaşlara soruncada onlarda da olduğunu gördüğüm bir cpm düşüşü var bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Bu olay sadece bizde mi olmakta nedeni nedir bir anda cpm %1000 düştü ve tıklamalar hiç bir işe yaramaz oldu..yani herhangi bir sabit 0.02$ tık başına veren bir sistemden bile daha beter bir duruma düştü.. Google bize çelme mi taktı??

E

echo

Misafir
evet ya arkadaş noluyor ama bi bildikleri vardır mutlaka bakalım ne çıkıcak altından

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu sorun tek bizde degil tüm webmasterların konuştugu bir sorun.
Muhtemel sebebleri:
-Onbinlerce yeni web sitesi sadece adsense için açıldı.internet çöplüğe dönüştü.Birbirinden copy paste yapılmış binlerce site açıldı.
Bunun sonucunda pahalı reklamlar daha dogrusu reklamlar çok hızlı şekilde erimeye başladı.Webmasterların kazancı düştü ve düşmeye devam ederken, google cephesinde degişen birşey olmadı onlar herzaman kazanmaya devam ediyor.Google diyor zaten işinize gelmiyorsa koymayın reklamlarımı.Zorla sitenize koyduren yok reklamlarımı.
Webmasterında koyacak başka alternatifi pek olmadıgından mecburen google kaç verirse kabulleniyor.

E

echo

Misafir
ya sanki google adsensenin çöküşü bu yaaa nedir çok garip

yabancı siteniz var ise adbrite de ii sanırım öle değilmi???

VazgectimSenden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yerli reklamlar resmen komedi ödme aypıyor.. Yüzlerce tık a komik bir rakam çıkıyor gün sonuda.. O yüzden yapılcak en iyi şey araya yabancı meta serpiştirip yabancı reklamların çıkmasını sağlamak.. Yerli reklamlarla hiçbirşey olmaz..

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yabancı reklamlar hiç para kazandırmıyor. mecbur $0,20 veren reklamlar için iframe açmak zorunda kalıyoruz.

V

varyemez

Misafir
Bu olayın google için de ileri vadede olumlu sonuc vereceğini sanmıyorum.O kadar tık var gelen para gülünç bir rakam.yahoo bir an önce bu işe girmeli derim yada hiç sevmediğim microsoft..

E

EnTrue

Misafir
demek bu olayda bu kadarmış bundna sonra aylık 90$ server parasını gelde karşıla.. ulan google ocağımıza incir ağacı diktin be.. düzelmezde böyle devam ederse bir anda yükselen webmasterlık sevgsi bir anda da çöker gider.. googlea neden bu düşüş diye sordum lafı geveleyip durmuş iki teşekkür iki hikaye salladı yani..

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sorun google da değil ki.Büyük reklam verenlerin çekilmesi garanti gibi bişey olmuştu.Artık bedava host verenler bile google reklamı koyuyordu her gün 10 bedava host gitse bile host verenler acayip kar ediyorlardı.Ve çok fazla kişi olursa fiyatlar düşer herkese dağılabilsin diye.Yoksa google ne yapsın herkese bol keseden versen değirmenin suyu nerden gelecek?

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bence, reklam dağıtımını çok düzgün yapması lazım, eğer kontrolünü sağlayamıyorsa küçük sitelerden reklamları çekmeli, her sitenin aşağı yukarı belli bir konusu vardır. tutup hosting sitesinde araba kiralama reklamlarını göstermemeli. genel içerikli, steiere daha düşük reklamları spesifik sitelere ise o konu ile ilgili pahalı reklamları vermeli. ayrıca refere bilgisini tuttuğundan eminim, arama motorlarından uygun kelime aranarak gelindiğinde o ziyaretçiye o arama ile ilgili en yüksek reklamları göstermeli, bu hem reklamcıya hem yayıncıya hem de google kazandıracaktır. benim bi sayfam var, tropik bölgelerdeki adalardan biri ile ilgili hotel sayfası, kendi doğal hiti var ve siteye girenlerin %96 sı bu adada konaklama arayan şahıslar. geri kalanı da ada fotolarını ve haritasını arayanlar yani onlarda büsbütün ilgisiz değil. geçen sene bu tarihlerde günlük 300 tekille günlük 80 usd den aşağı almıyordum fakat bu sene 900 tekilim var ve müşteri dağılımı yine aynı ama sitemde çıkan reklamlar o kadar alakasız ve düşük veren reklamlarki, zamanından 50 tıklama ile aldığımı bu sene 170 tıklama ile alamıyorum. peki diyorum reklam veren mi düştü, bakıp araştırıyorum, ve adwords ten 1. sırada reklam vermek için ne kadar ücret ödemem gerektiğine bakıyorum, geçen senekinden 1 dolar daha yüksek. yani reklam verende değil problem en azından benim konum ile ilgili olan kısmı.

A

abednego

Misafir
evet zıppkın ın dedikleri kesinlikle doğru adwords fiyatları gittikçe artıyor ancak bu artmaya ragmen adsense reklamlarına verdikleri click başı ödemeler düşüyor. Bu işe bir anlam veremiyorum xxxxx keyword une reklam vermek için min. miktar 0.20 dior ancak onu verdiğin zaman bile reklamlarını yayınlamıyor daha fazla artırmanı istiyor diyelimki 0.50 ye cıkarttın yayınlamaya basladı oda son sıralarda bu reklamın adsenseye donusumune bakıyoruz 0.09 . Bu komik rakamda nerden cıktı diyip, google ın ne yapmaya çalıstıgını fark etmeye çalısıyorsunuz.

E

EnTrue

Misafir
bence çoğu tıklamayı geçersiz sayar oldu google .. geçersiz sayıyor ve onlarıda ortalaya ekliyor para bölünüyor cpm düşüyor olan bize oluyor çok sakat bir durum.. belki de bu bir deneme aşaması olabilir ama böyle devam etmez ederse sistem çöker adwords verenler heralde alt domainlerde süregiden sitelerde reklamları gösterilsin diye o kadar para vermezler.. bir de gog şu adsance dan adwordse para aktarımı gibi bişey yapsa reklam verenlerin sayısı da çoğalır rekabette fiyatları yükseltir..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5