İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Css Yarım ul - li - ol larla ilgili

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
http://www.msnsmile.com/Halloween-c18.html

bu sayfadaki smile leri 6 şarlı yanyana koymak istiyorum 6 dan sonrada alt sıraya geçmesini sağlamak istiyorum. Bir çok kombinasyon uyguladım ama ya bir tane fazla oluyor yani bu şekilde aşağıya kayıyor yada tablonun dışına taşıyor.

Bu kodla yapmaya çalışıyorum. 4-5 tane daha kod denemiştim direk ul ve li den oluşan ama onlarda daha çok sorun çıkardığı için içerisinde div olan komutu kullanmaya karar verdim.
Kod:
ul {
		list-style-type:none;
		float:left;
		padding:0px;
		margin:0px;
	}
	li {
		display:block;

}
	div.sutun {
		width:150px;
		padding:5px;
		height:150px;
	}

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Karşılaştığın soruna neden büyük ihtimalle width değerlerinin birbirine uymamasıdır. Zamanım yok diye kodları inceleyemedim.

Padding değerini koyduğun zaman içeriğin yer aldığı tablonun asıl değeri width'e verdiğin değer olmaz. Mesela yukarda padding = 5 dediğin için her sutun için soldan ve sağdan width değerini 5+5=10px arttıracaktır... Bundan dolayı ana tablonun uzunluğu en az (150*6)+(10*6) = 960px olarak ayarlanmalıdır. Aksi halde bunların yan yana olmasını sağlayamazsın...

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Karşılaştığın soruna neden büyük ihtimalle width değerlerinin birbirine uymamasıdır. Zamanım yok diye kodları inceleyemedim.

Padding değerini koyduğun zaman içeriğin yer aldığı tablonun asıl değeri width'e verdiğin değer olmaz. Mesela yukarda padding = 5 dediğin için her sutun için soldan ve sağdan width değerini 5+5=10px arttıracaktır... Bundan dolayı ana tablonun uzunluğu en az (150*6)+(10*6) = 960px olarak ayarlanmalıdır. Aksi halde bunların yan yana olmasını sağlayamazsın...

ul {
list-style-type:none;
width:960px;
}

bunu yazınca düzeldi sağol :) yağmayok yalnız ben her hangi bir ölçü belirtmedim 800-900 gibi belirtmediğim zaman otomatik en yüksek boyuta çıkması gerekmiyormu yani illa 960 mı yazmak zorundayız.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Rica ederim.

Her zaman width değerleri belirtilmeli diye düşünüyorum.

Bu arada css'ye başlamışsın galiba... max-width, m,n-width değerleri konusunda yazılmış makaleleri de okumayı unutma. :D
Ayrıca tasarımı yaparken farklı tarayıcılarda test etmeyi de unutma :p

Kolay gelsin...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Yapmaya mı çalışıyorsun yoksa yardım edermisiniz demek istiyosun ? :D
Söylersen ona göre birşeyler karalayabilirim...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben altta bir kaydırma çubuğu göremedim. :D Galiba sorunu çözdün. Bu gibi durumlar da genelde yukarıda saydığım nedenlerden olmaktadır. Bu width,paddding, margin değerlerine dikkat et derim.

Bu kadarını yapabildiğine göre kitaba gerek yok bence. Ama sana daha önceden vermiş olduğum ve internetten yayınlanan kitabı inceleyebilirsin.

Öğrenme adına bence bundan sonra yapman gereken karışık tasarımlar oluştururken karşılaştığın zorluklar ile ilgili araştırmalar yapman.

Kolay gelsin...

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Ben altta bir kaydırma çubuğu göremedim. :D Galiba sorunu çözdün. Bu gibi durumlar da genelde yukarıda saydığım nedenlerden olmaktadır. Bu width,paddding, margin değerlerine dikkat et derim.

Bu kadarını yapabildiğine göre kitaba gerek yok bence. Ama sana daha önceden vermiş olduğum ve internetten yayınlanan kitabı inceleyebilirsin.

Öğrenme adına bence bundan sonra yapman gereken karışık tasarımlar oluştururken karşılaştığın zorluklar ile ilgili araştırmalar yapman.

Kolay gelsin...

aslında kodlardan daha kolay öğreniyorum ne işe yaradığını anlarken. Bu arada kategorileri sola aldım :) yukarda pek güzel olmuyor senin css den aldım biraz ama olsun :D.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
yok tasarımı değil sadece menüleri senden aldım tasarım vbseo nun arşiv sisteminden alıntı :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5