İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DAHA Hızlı, DAHA Güvenli, DAHA STABIL Joomla ve PHP7

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
DAHA Hızlı, DAHA Güvenli, DAHA STABIL Joomla ve PHP7
Faster, Safer, More Stable - Joomla and PHP7

Arkadaşlar joomla magazine sitesinde okudum. burada da elimden geldiğince paylaşmak istedim.

Joomla 3.5 Beta 2 ile PHP7 Desteklenecek diyor. işin özü bu .
ONUN dışında Joomla ve PHP&MYSQL arasındaki tarihi anlatıyor. ayrıca PHP7 ile ilgili artı ve eksi 'lerden bahsediyor.

Uzman bir çevirmen olmadığım için burada böyle yazıyorum. hem oradaki yazıdan hem kendi kafamdan birşeyler yazmak istiyorum. yanlışlarım olabilir. çünkü ben yazılımcı olarak değil basit bir kullanıcı olarak yazıyorum.

10 yıl önce php ve mysql ile başlamışlar bu Joomla serüvenine. php ve mysql dost canlısı ve modern bulmuşlar kaynaşmışlar ))

yazıda 10 yıl önce diyor ama bunun önceside var yani. Mambo ile. ben joomla'dan önce Mambo kullanıyordum. ismide hoşuma gidiyordu Tatilvari bi havası vardı benim için Tropik bir Meyva ismi Mango gibi yada bi kabile ismi gibi ) Mambo sistemi kurup denerken tak bu Joomla çıktı. logosu ile ismi ile modern felsefesi ile benim gibi birçok insanın Mambo'yu bırakıp direk Joomla ya geçmesine neden oldu. ondan sonra Mambo ne yaptı ne etti pek hatırlamıyorum. ama joomla çok hızlı büyüdü gelişti onu biliyorum.

Ben joomla 1.0 sürümü ile başladım. öğrenmeye. Mambo Mabo kurup phpbb ile entergre etmeye ve bi forum ile entegre etmeye vs çalışıyordum. Basit bi Mambo Portal yaptım.

sonra Joomla çıkınca. kendime 2-3 tane site yaptım. bi arkadaşım büyük bir şehir portalı yaptı. hala çalışıyor baya güzel. ona ben öğrettim ama o beni geçti birşey sorsam da sallıyor açıkçası. neyse konumuza dönelim.

Başlangıçta PHP 4.2 desteklemiş bu joomla. her hosting firmasının sunduğu php sistemlerindeki yaygın sürümmüş o zaman.

Php nin her yeni versiyonunda joomla ile daha hızlı daha güzel güvenli kodlar yazılmış. gelişmiş güzelleşmiş . özellikle PHP 5 ile. yok daha hızlıymış yok daha güvenliymiş stabilmiş. eee ne olacakdı başka ??

PHP7 Deki gelişmeler.
Php7 üzerinde bir sürü fonksiyonlar iyileşitirmeler varmış. adamlar en çok bu php'yi daha hızlı yapmaya uğraşmışlar php7 ile. ( hadi bakalım hayırlısı ))
Tabi bu direk olarak hemen belli olmayacakmış joomla ile .daha sonra bazı çalışmalar ile vs %10-30 artacakmış joomla da ( başka birşeyde yazmış olabilirler )

Yüksek trafikli web sayfalarında bu hz artışı daha çok anlaşılabilinirmiş.php 5.6 ile web server saniyede 100 sorgu ile başa çıkıyorken. php7 ile 200-300 sorgu ile başa çıkabilir miş.

Geriye doğru uyum.
Bu konuyu pek anlamadım.

Php sürümleri
PHP 5.3 ve PHP 5.4 bunlar onaylanmamış artık kullanılmamalı diyor
PHP 5.6 11 ay daha destek alacakmış sonra 2 seen daha güvenlik güncellemesi olacakmış

PHP7 2018 sound kadar desteklenecekmiş.

bende 2-3 site var hala 1.0.7 de mi ne kaldı. güncellemedim. ama kullandığım hosting servisleri mysql ve php versiyonlarını güncellediklerinde ara ara problemlerim oldu. hatta joomla 1.xx versiyonlarını kullanamadım. şimdi ite kaka tekrar kurdum 2 hafta oldu çalışıyor. joomla da uzmanım diyenler çalıştırtamamıştı bende üstelememiştim. sonra kendim yaptım.

Bu arada PHP 6 çıkmadı mı çıkmayacak mı ? bu dengesizler niye 5'ten 7'ye atlıyor anlamıyorum. dünya'dan intikam mı alıyorlar :)) herkes bunlar gibi değil diye.

işin öze. PHP7 geliyor joomlajılar. yine güncelleme geçiş ve problemler %30 hızlanma için sizleri bekliyor. :D

Yazının orjinali burada. Doğrusunu ve Tamamını orjinal olarak okumak isteyen buradan okuyabilir.
http://magazine.joomla.org/issues/issue-feb-2016/item/2965-faster-safer-more-stable-joomla-and-php7
Ufuk Avcu almancadan ingilizceye çevirmiş. aslında orjinali almanca ))

donmezhasan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Joomla gerçekten çok hızlı gelişiyor. Malesef ülkemizde joomla 2. planda kalıyor tanıtımı fazla yok. Ama joomla ile yapabileceklerinizin sınırı yok.
Arakadaşa kendi adıma teşekkür ediyorum ellerinize sağlık.

egitimci-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
joomla 3.5.1 php 7 uyumlu fakat eklentiler uyumlu olmayabilir. bu nedenle localde test edilmesi gerekebilir

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5