İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Database'i yükleyince Türkçe Karakterler Bozuk çıkıyor

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar yeni bir Hosting değişikliği yaptım. Databas'i back-up yaptığım eski hostingimde phpmyadmin 2.6.0 kullanıyorum. Yeni aldığım ve yüklediğim Hostingde de phpmyadmin 2.6.0 var. Buraya kadar sorun yok.

Fakat yükledikten sonra bir baktım tüm Türkçe yazı karakterleri bozuk. Bunu nasıl düzelticem, acil yardım edin lütfen. 2.6.0 'da aşağıda bir sürü dil karşılaştırmaları falan bişeyler var, o şekilde halledebilir miyim acaba?

Bekliyorum, telekkürler...

F

FreeBSD

Misafir
Hazır Portal kullanıyorsanız charset koyun ...
Ayrı birşey kullanıyorsanız yine Charset ISO-8859-9 kullanınız...
Olmazsa;

Hosting'i aldığınız yer ile görüşünüz...

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eski hostingden yedeklerken otomatik olarak her tablonun "Create Table" sonuna şunu eklemiş :

DEFAULT CHARSET=latin1

Bu da tablo oluştururken şöyle bir hata veriyordu

#1064 - You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'DEFAULT CHARSET=latin1' at line 19

Ben de database'i restore yaparken bu DEFAULT CHARSET=latin1 yazan yerlerin hepsini sildim o şekilde yükleyebildim. Acaba sorun ondan mı kaynaklanıyor, Ordaki DEFAULT CHARSET=latin1 yazan yeri ISO-8589-9 mu yapmam lazımdı, ama o zaman yüklerken yine hata vermez miydi?

Bu konuda acil yardıma ihtiyacım var, bana msn'den ulaşabilir misin mümkünse. Özel mesal atamıyorum sana, sen bana atarsan sevinirim. Saygılarımla...

F

FreeBSD

Misafir
Seal : DEFAULT CHARSET = ISO-8859-9 yapsaydınız olurdu ...

Ama Hosting Provider'ınız da sanırım php.ini ve my.cnf dosyalarında Charset Ayarlarını yapmamış...

Msn kullanmıyorum...

Database'i söylediğim ayarları yaparak tekrar yüklemeyi deneyin...

F

FreeBSD

Misafir
Not: Sitenizi başka bir server'a aktaracağınız zaman Database'lerinizi GZIP olarak alırsanız bu tür sıkıntılarla karşılaşmazsınız diye düşünüyorum...

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
GzIP olanı da denedim, yine hata veriyo. İllegal karakterler içeriyor içersinde diye hata veriyor. :confused:

Ayrıva yukardaki bahsettiğim Charset yerine ISO=8589-9 da yazdım bu sefer de 'DEFAULT CHARSET=ISO=8589-9 diye hata veriyor. Bu nasıl bişey ben anlamadım kaldım :confused: :confused:

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ejder

Saol cevabın için, ama zaten ben yüklerken o bölümleri kaldırdım. Yani herhangi bir dil yazmadan yükledim.

Sorunum tam olarak şu :

Sitemdeki forumum türkçe yüklenmiş ve yeni mesajlarda türkçe karakterleri gösterio ama databaseden alınan mesajlarda türkçe karakter sorunu war.ve bu sorun sadece mesajı açıp okumak istediğinizde oluyor.Kalan herşeyde türkçe karakterler gözüküyor.

Nasıl yapıcaz :confused: Şimdiden teşekkürler

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya o versiyon farkliligindan da kaynaklaniyor.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
XKare
2.6.0 'da da denedim, şu anda 2.5.3 kullanıyorum, eskisi de bu şekildeydi. Bir de 2.6.0 'dan 2.6.0 'a atarken de aynı problemi yaşadım, onunla ilgisi olmaması lazım. Arkadaşlar buraya image ekleyemiyorum, başka bir yere eklemiştim, oranın linkini vereyim müsaadenizle. http://canver.net/viewtopic.php?p=18163#18163

Acil yardımlarınızı bekliyorum, online yada buradan. Ayrıva Plesk kullanıyorum, bunun ayarını oradan yapacak isem, onu da söyler misiniz

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar eski hostingimden yedek aldıktan sonra, SQL 'i text ile açtığımda da her türlü Türkçe karakter bozuk olarak çıkıyor. Dolayısıyla ben şimdiki yeni taşıdığım yere yüklerken de işte Türkçe karakterler bozuk çıkmış oluyor.

Örneğin ordan aldığım phpbb_users 'da nickler bile AkrEbÝnkIzI şeklinde bozuk çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilir, nasıl normaL bir DB alabilirim eski yerden.

Yaw şu mysql yada php işinden iyi anlayan arkadaşların benimle acil olarak msn'e gelmesini ve yardım etmesini rica ediyorum. [email protected]

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5