DataLife Engine v.9.5 Özellikleri

Evan

Profesyonel
Katılım
12 May 2011
Mesajlar
264
Konum
Ilkadim, Samsun, Turkey
Aşağıda yeniliklerden bahsedilmiş ve görselleri eklenmiştir.1. Sitede önbellekleme sistemini daha güçlendirmek için Memcache desteği eklendi. Sistemde önbelleklerin şifreleme türünü seçebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için sunucunuzun Memcache desteklemesi gerektiğini unutmayın.

2. Standart önbellekleme sistemi geliştirildi. Haberlerin görüntülenmesi ve yorumların görüntülenmesinde MySQL yükü hafifletildi. Belirtilen fonksiyonlar artık önbelleğe alınarak sitedeki görüntüsü bu şekilde oluşturulacak. Kısacası MySQL sorgularını önbelleğe alma eklendi. Otomatik önbellek temizleme ve daha gelişmiş logaritmalar kullanıldı.
3. Yönetici Kontrol Paneline yeni haber eklerken veya düzenlerken kategorileri seçmek için yeni bir sistem eklendi. Bu sistem çok sayıda kategorilerin daha kolay şekilde sıralanması için hazırlanılmıştır. Sisteme ayrıca kategori adının bir kısmını yazıp kolay şekilde bulma özelliğide eklendi.4. Site ayarlarına henüz yayın tarihi gelmemiş haberlerin yayınlanıp yayınlanmaması için seçenek eklendi. Bu seçenek önemli haber veya duyurular için kullanımda yararlı olacaktır.5. İlave alanlar için seçenek ekleme özelliği geldi: Bu özellik benzer şekilde kullanılan ilave alanları sıralamada kolaylık sağlaması için eklendi. Bu şekilde ilave alanlarda sadece kullanıcılar sizin belirlediğiniz seçenekleri seçerek makale ekleyebilecekler. Sitenizde örneğin film türleri için kullanılabilir. Değer eklemek için değerler arasına virgül eklemek gerekecek. Her virgül sonrası yeni bir seçeneği oluşturur. Örneğin film türleri için; "Komedi, Dram, Tarih" şeklinde sıralanacak ve bu ilave alanlar arasında arama yapılabilecek.6. Sitede arama türü için seçenek kısmı eklendi: "Kelime ile tam eşleme" gibi kriterlerle arama sonuçlarını daha aza indirip ziyaretçileri istenilen içeriği bulmaya daha kolay yönlendirebilirsiniz.

http://www.dleturk.com/uploads/posts/2011-12/1324061909_1323861589_1.jpg[/imgb]

[B]7. Haberleri tek butonla güncelleyebildiğimiz panelde artık sabit sayfalarda eklendi.[/B]

[B]8. Kısa haber ve tam haber alanlarına (shortstory.tpl ve fullstory.tpl) yeni bir komut eklendi:[/B] {category-url} komutu ile haberin bulunduğu kategorinin tam adresi görüntülenebilir. Bu etiket hazır bir şablona sahip değildir, sadece URL biçiminde çıkar. Böylece tıklanılabilir ikonlar yapabilirsiniz.

[img]http://www.dleturk.com/uploads/posts/2011-12/1324062222_1323861769_1.jpg

9. BBCode kullanarak eklenen haberlerde jQuery UI içerikleri düzenlendi. Bu sayede resim eklerken resim adresi, açıklaması ve hizalamasını tek bir pencereden yapabilirsiniz.

10. Arama sonuçlarına (searchresult.tpl) yeni şablon desteği eklendi. Bu etiket sayesinde [catlist=1,2....] Metin [/catlist] belirtilen ID'deki kategorilerde şablon arasındaki yazı görüntülenir. [not-catlist=1,2....] Metin [/not-catlist] kullanılarak belirtilen ID'deki kategorilerde şablon arasındaki yazı görüntülenmez.

11. Yönetici Kontrol Paneline IP Araçları adı altında bir bölüm eklendi. IPler için yapacağınız tüm işlemleri buradan yapabilirsiniz.12. İstatistik sayfası için ekstra özellikler eklendi. Arama motorları için site haritası oluşturduğunuzda isterseniz istatistikler sayfasınada bir bağlantı ekleyebilirsiniz.13. Haber veya sabit sayfa hazırlarken anahtar kelime ve açıklamaları otomatik olarak anında ekleme özelliği eklendi. AJAX ile desteklenmiş bu özellik ile belirtilen alanlarda anında değişiklik yapabilirsiniz.14. Grup ayarlarında kullanıcılara dosya ekleme sınırı getirildi. Bu sayede kullanıcı gruplarına sınır ekleyerek sunucuya gereksiz dosya yüklemesine engel olabilirsiniz. Bu sınır tek bir haber eklerken yüklenecek olan dosya sınırıdır.15. Grup ayarlarında kullanıcılara dosya indirme sınırı getirildi. Bu sayede kullanıcı gruplarına sınır ekleyerek sunucuyu gereksiz dosya transferinden kurtarabilirsiniz. Bu ayrıca trafiğiniz içinde yarar sağlayacaktır. Bu sınır tek bir haber eklerken indirilecek olan dosya sınırıdır.

16. Yönetici Kontrol Panelinden ilave alan kaldırıldığında otomatik olarak veritabanındanda kaldırılma özelliği eklendi. İçi dolu ilave alan bilgileri otomatik olarak bu şekilde veritabanından temizlenmiş olacak.

-Çeviriye mola, 1-2 saat kahve molası yapmam gerekiyor. 1-2 saat sonra veya yarın çeviriye devam edicem.-

kaynak belge
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst