İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Deciated alacağım öneriler ve sorularım

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba,

Bugüne kadar birçok makinaya para verdim ve bügün;
neden benim makinam yok dedim kendi kendime ve makina almaya karar verdim.

Nasıl bir makina almalıyım ? Aldığımda bu makinanın internetide olacakmı ?
Fiyatı nedir ? Aklımda bu tip sorular var yardımcı olursanız sevinirim.

Not : Kiralık değil , satılık.

Kullanma amacım: Vps, vds, windows, linüx kurulumu felan.

Windows ve linüx için ayrı makinemi gerekir ?

Teşekkürler.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bence sorduğun sorulardan bu işten hiç anlamadığın belli.Yaşın da 16.Bu nedenle kesinlikle böyle sunucu alayım falan işlerine girmeni tavsiye etmiyorum ama ben gene de sorunu cevaplayayım.

Normal bir bilgisayar toplayabilirsin.Maliyeti 500 ile 5000 TL arasında değişir.
Sunucu satın alabilirsin.Bunun da maliyeti 1500 ile 50000 TL arasında değişir.

İkinci aşama ise bir verimerkezinde bu sunucuyu host etmektir.Aylık elektrik,internet parasını öder ve bu hizmeti alırsın.Bu da gene 100 ile 2000 TL arasında değişebilir.
Windows ve linux sunucular ayrı makineler olur.Tabi üzerine bir vmware falan kurup bölmezsen.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
CaLViN ' e katılıyorum. Ayrıca aktif olarak para kazandıran bir projen yoksa veya websitenden en az server masraflarını çıkaramıyorsan bu şekilde düşüncelere hiç girmemelisin.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Siz yaşımı napacaksınız ? Akıl yaştamı baştamı ? Einstein değilmi ufacık yaşında milleti ters düşüren ?
Ben aylık 600 lira para kazanıyorum. Çoğu yaşıtıma göre fazla bile ve bunu hiçbirşey yapmadan kazanıyorum.
Siz boşverin yaş meselesini kızdırdınız beni . Soruma cevap verecekseniz verin vermeyecekseniz birşey demeyin.

Bilenle konuştum çok güzel cevabını verdi .

Nasıl bir makina almalıyım ? dell poweredge r210, 310
Aldığımda bu makinanın internetide olacakmı ? - Hayır , bir datacenterda makinanı barındıracaksın.
Fiyatı nedir ? Fiyatı değişiyor , 1500-2000 civarında olacaktır senin aldığın

Kullanma amacım: Vps, vds, windows, linüx kurulumu felan.

Windows ve linüx için ayrı makinemi gerekir ? - Ayrı makine almana gerek yok

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Öncelikle biraz saygılı ol;

Aylık 600 TL para kazandığını başta söylemeliydin ki ona göre ayrı bir cevap verelim. Senin yaşında dedicated veya kendine ait server kurmak isteyen binlerce kişi var ve bu kişiler o server paralarını ödemek için ailelerine yük oluyorlar. Çünkü senin gibi kendi paralarını kazanamıyorlar. Bende böyle bir yanlış yapıyorsun diye baştan uyarmak istedim.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Öncelikle biraz saygılı ol;

Aylık 600 TL para kazandığını başta söylemeliydin ki ona göre ayrı bir cevap verelim. Senin yaşında dedicated veya kendine ait server kurmak isteyen binlerce kişi var ve bu kişiler o server paralarını ödemek için ailelerine yük oluyorlar. Çünkü senin gibi kendi paralarını kazanamıyorlar. Bende böyle bir yanlış yapıyorsun diye baştan uyarmak istedim.

Neden bu ön yargı gelirimi sorabilirdiniz. Yok yaşın 16 mıyda yok şuymuşda yok buymuşda gerek varmı ?

Ön yargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur demiş Einstain çokda doğru demiş.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
hemato Bu ön yargı değil. Sadece bana, dedicated server almak istiyorum nerden, nasıl alırım şeklinde yüzlerce mail geliyor senin yaşında olan arkadaşlardan. Bu kişilerin çoğu etrafına hava atmak için bile bu şekilde şeylerle uğraşabiliyor.

Sonuç olarak anladık;
Senin böyle bir sorunun yok. Ayrıca kendi paranı kazanabiliyorsun.

Sorduğun soruyla alakalı olarak öncelik windows veya linux kurulumu ve yönetimi hakkında kendini geliştirmen şart.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hemato Bu ön yargı değil. Sadece bana, dedicated server almak istiyorum nerden, nasıl alırım şeklinde yüzlerce mail geliyor senin yaşında olan arkadaşlardan. Bu kişilerin çoğu etrafına hava atmak için bile bu şekilde şeylerle uğraşabiliyor.

Sonuç olarak anladık;
Senin böyle bir sorunun yok. Ayrıca kendi paranı kazanabiliyorsun.

Sorduğun soruyla alakalı olarak öncelik windows veya linux kurulumu ve yönetimi hakkında kendini geliştirmen şart.

Peki abi teşşekürler.
Kurulumlarını öğrenmek bir günümü almaz. Yönetimde çok ayrıntılımı bilmiyorum ama 1 haftada öğrenirim.
Şuan öncelikle makina parasını biriktiriyorum sonra bir datacenter bulcam.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Server satın alıp bu makinayı datacenterda host etmek yerine senin şu andaki projelerini karşılayacak güçte bir dedicated server alarak işe başlayabilirsin.

Donanım dediğimiz şeyin her 6 ayda veya en geç senede bir yenisi çıkıyor. Bu yüzden düzgün bir firmadan alınacak dedicated server hem daha az maliyetli olacak hem de donanım açısından senin işini görecektir diye tahmin ediyorum.

En son karar senin tabi ki. Kolay gelsin. Başarılar.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Server satın alıp bu makinayı datacenterda host etmek yerine senin şu andaki projelerini karşılayacak güçte bir dedicated server alarak işe başlayabilirsin.

Donanım dediğimiz şeyin her 6 ayda veya en geç senede bir yenisi çıkıyor. Bu yüzden düzgün bir firmadan alınacak dedicated server hem daha az maliyetli olacak hem de donanım açısından senin işini görecektir diye tahmin ediyorum.

En son karar senin tabi ki. Kolay gelsin. Başarılar.

Bir şirket gibi birşey açmayı düşünüyorum. Vps,vds,hosting satışı. bunu dedicatedle idare edebilirmiyim ki ?

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Edersin tabi ki.

Fakat böyle bir işe başlayacaksan değişik türde sorunlar ile karşılaşabileceğini biliyor olman gerekiyor. Bu sorunlardan birkaç tanesini sıralıyayım.

- Müşteri ve Server problemleri.
- Kullanılan yazılımlarda oluşabilecek sorunlar.
- Müşterilerin site veya kullandıkları alanlarda oluşturdukları içerikten kaynaklı sorunlar ( hck, w@rez, yasadışı her tür içerik )
- Dışarıdan gelebilecek DDos ve benzeri saldırılar.
- İçeriden dışarıya yapılabilecek saldırılar ( Spam, ddos )
- Müşterilere kesintisiz ve düzenli bir hizmet verebilmek.

Başlangıçta bu sorunları pek yaşamazsın. Müşteriler çoğalmaya başladığında bu sorunları çözmek için ayırman gereken zaman bayağı artacaktır. İyinet forumunda ve Google üzerinde değişik platformlarda bu işi daha önceden denemiş, iyi ya da kötü sonuca ulaşmış kişilerin yazıları mevcut. Bu yazılanları okuyarak onların nerede doğru ve yanlış yaptıklarını görüp ona göre davranabilirsin.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
konu hakkında teknik bilgim yok fakat şunu söyleyebilirim, tecrübe hayatta yenilen kazıkların toplamıdır, hata yapa yapa yapmamayı öğreneceksiniz, yeterli bilgi donanımınız ve maddi imkanınız varsa denemenizde bir sakınca yok.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Edersin tabi ki.

Fakat böyle bir işe başlayacaksan değişik türde sorunlar ile karşılaşabileceğini biliyor olman gerekiyor. Bu sorunlardan birkaç tanesini sıralıyayım.

- Müşteri ve Server problemleri.
- Kullanılan yazılımlarda oluşabilecek sorunlar.
- Müşterilerin site veya kullandıkları alanlarda oluşturdukları içerikten kaynaklı sorunlar ( hck, w@rez, yasadışı her tür içerik )
- Dışarıdan gelebilecek DDos ve benzeri saldırılar.
- İçeriden dışarıya yapılabilecek saldırılar ( Spam, ddos )
- Müşterilere kesintisiz ve düzenli bir hizmet verebilmek.

Başlangıçta bu sorunları pek yaşamazsın. Müşteriler çoğalmaya başladığında bu sorunları çözmek için ayırman gereken zaman bayağı artacaktır. İyinet forumunda ve Google üzerinde değişik platformlarda bu işi daha önceden denemiş, iyi ya da kötü sonuca ulaşmış kişilerin yazıları mevcut. Bu yazılanları okuyarak onların nerede doğru ve yanlış yaptıklarını görüp ona göre davranabilirsin.

O zaman müşteri atarsa birde eleman alınır . Olmazmı ?
Öğrenci olduğum için pek ilgilenemem ama ilgilenen elemanda mı bulamazım ?
Garip bir cümle oldu ama neyse :)

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Tabi ki ilerleyen zamanlarda bu işleri yürütmek için elemanda bulabilirsin. Gözünü korkutmak veya bu işi kötülemek için uğraşmıyorum. Sadece bu zamana kadar gördüğüm bildiğim şeyleri söylüyorum ki sende buna göre davranabilesin. Bu başlığı okuyan insanlarda en azından bilgi sahibi olur.

İleriki zamanlarda yardımcı eleman olsun veya olmasın bazı kuralların olmalı;

- Müşteri senin arkadaşın değildir. Eğer iş yaptığın kişi arkadaşınsa ya o anda arkadaşlığını ya da işi unutacaksın.
- Yukarıdaki madde özellikle para konusunda daha fazla geçerlidir. Yaptığın iş karşılığında paranı zamanında ve tam almaya bak. Veresiye defteri tutarsan bu işin gideceği yer cebindeki para kadar olur.
- Yaptığın her işin, aldığın veya geri ödediğin paranın ödeme kanıtı, resmi vb. belgesi olsun ve bu belgeleri devamlı olarak sakla.
- Kısacası kendine göre belirleyeceğin iş disiplinin olsun ki bu konular ile ilgili ayrı sorunlar yaşama.

Ping

iyinet
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Çok fazla zaman ister, ayrıca satış yapamazsan elinde patlar bu ihtimalleri göz önünde bulundur.
Ayrıca okuyorsan okulu bırakman gerekiyor.
Benim yaptığım gibi bu işleri ertele önce okulu bitir.

hemato

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Patlarsa giden 200-300 lira olur oda birşey olmaz sonunu gören kahramanda olamaz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5