İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Delphi Reverse Enginerring Kaynak Kod

Paranoyaq

0
İyinet Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
8
Reaction score
0
Tersine mühendislik nedir ?
Tersine mühendislik (Reverse Engineering,RE) bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.

Amerika Birleşik Devletleri dahil diğer birçok ülkede bir sanat eseri veya bir süreç meslek sırlarıyla korunsa dahi, bunların tersine mühendisliği yasal olarak elde edildiği taktirde yapılabilir. Patentler, diğer taraftan, Buluşların kamusal ifşasını gerektirir, ve böylece patentli parçalar üzerinde araştırma yapmak için tersine mühendisliğe ihtiyaç duyulmaz.Tersine mühendislikle uğraşanların bir genel motivasyonu rakiplerin ürünlerinin patent koruması veya telif hakkı koruması taşıyıp taşımadığıdır.

Kaynak : Wikipedia

Peki bu olayı delphi ile nasıl yapabiliriz ?
İşinize yarayabilecek küçük bir örneği size paylaşıyorum.
“Programı kaynaksız gösterenlerle yasal işlem başlatılacaktır.”
Link : İndir

Alıntı : Alıntıdır

Sifre : www.cod3r.org
 

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Katılım
18 Haziran 2011
Mesajlar
740
Reaction score
6
Konum
USA
Bu kodlar bir işe yaramaz bence. Reverse engineering için low level diller gerekir C gibi. Çoğunlukla binary patch'ler yazılarak süreçlere müdahele edilir.

Java, C# v.s. gibi ara bir dile dönüştürülen ve ardından build edilen veya sanal makineler üzerinde koşan uygulamaların, eğer özel bir source code security controller kullanmıyorlarsa kaynak kodlarına ulaşmak çok kolaydır.

Bu konuda teklikeli bir kaç madde var.

1. Bilgisayar veya Yazılım mühendisliğinden yeni mezun iseniz!
2. Kendinizi hızlı ve öfkeli sanıyorsanız :)
3. Suçunuzun merakınızın bir parçası olduğuna inanıyorsanız!
4. heker terimini yanlış anlamış ve online dolandırıcılık işleri ile uğraşacaksanız.

Size bir nasihat veya öneri nasıl algılarsanız. Bütün elektronik devrelerin üzerlerinden geçen akımlar iz bırakırlar. TTL değerlerinizi düşürerek Proxy'den proxy'de atlasanız. Zombie network'lerde kullansanız, unutmayın hala devletin network'nün üzerinde oynuyorsunuz. Er yada geç sizi bulacaklar ve o zaman aklınıza gelecek ilk soruyuda ben size söyliyim.

"Ya, ben nerde yanlış yaptım?"

Cevap: En başta, bu işlere kalkışarak yaptınız!

Pek ihtimal vermesenizde devletlerinde yasal siber orduları var. Türkiye dahil.

Onlarda olup, sizde olmayan şey ise; "Onların her sisteme girme, uyduya bile erişme hakları varken siz bunlar için 40.000 takla atmanız gerekiyor ve bir çoğuna erişmeniz imkansıza yakındır."

Haberlerde duyarsınız işte Pentagonun dosyalarına erişilmiş, yoksa TSK'nın bilmem ne belgesi çalınmış. Bu belgelerin korunma seviyesi 7'nin altında yani Top Secret değiller aslında. Asıl önemli olan dosyalar O/S, Network / Internet erişimi olmayan ortamlarda tutulmaktadır ve askeri seviyede şifrelenmektedir. Dosyaya fiziksel olarak erişseniz bile, eğer elinizin altında 2.500 CPU'luk süper bir bilgisayar yoksa yüz yıllar alabilir.

Özetle; hiç bulaşmayın derim. Bunları yapabilmek zeka gerektirir ama yapmak akıllıca değildir. Zeki != Akıllı

Bu uyarıları göz önünde bulundurarak, istediğiniz gibi reverse engineering üzerine uzmanlaşabilirsiniz. Zaten Assembler'dan kafayı yemezseniz, gerisi önemli değil :)
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst