İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Depresan ile hoş bir röportaj - Onu yakından tanıyın.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
İyinet röportajlarım son hız devam ederken, forumun sevgili ve sayın ve değerli ve önemli üyelerinden Depresan ile bir söyleşi gerçekleştirdim. Ben keyifle yaptım röportajı, keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.​

ByLacoste: Kendinizden biraz bahseder misiniz?

-depresan: Bahsederim tabiki de neden bahsetmeyeyim ki? Adım Şafak. Ev iş -iş pc arasında mekik dokuyan 26 yaşında bir gencim. Bekarım.

ByLacoste: Bildiğiniz, anladığınız veya merak duyduğunuz şeyler var mı?

-depresan: Bildiğim tek şey hiç bişey bilmediğimdir. Merak duyduğum bir çok şey var, dış dünya konuları ilgimi çeker, ruhani olayları korkarak severim. Aynı lise tuvaletinde içilen sigaranın tadını vermekte.

ByLacoste: Webmaster kimdir, ne işe yarar?

-depresan: Ben olmadığım kesin. Eminim sende webmaster değilsindir. Webmasterlık çok geniş bi meslek, html ile title yazıp c# ile cila yapan kişiye webmaster denir.

ByLacoste: Her röportajda sormayı düşünüyorum. Sizce blog mu forum mu, neden?

-depresan: Forumlar şu aralar gerileme döneminde ama kök salmış bir forumu kimse durduramaz, iyinet te bir forum, ne üzerine olduğu da belli. Bu tür siteler tutar. Hertelden forumlar da bitti zaten. Forumtr bitirdi piyasayı. Blog kurmak wordpress ile çok kolay ve eğlenceli. Forum ve blogçuluk ayrı kategoriler. İyi bir blog yazarı forumlarla uğraşmaz bence. Almıştır birkere wordpressin tadını.

ByLacoste: Ben dahil olmak üzere birçok kişinin takip ettiği bir blogunuz var. Blog yazarken kendinizi nasıl hissediyorsunuz, neden yazıyorsunuz ? Yazmak bir insana neler katabilir?

-depresan: Kişisel bir blogun var ise kendini ifade etmene çok yardımcı oluyorlar. Blog yazarken düşünmeden yazabiliyorum. Bir anda cümlecikler dökülüyor ve bir bakmışsın yazını yayımlamışsın. En zevkli yanı da bu. Blog yazmak dediğim gibi insanın kendisini ifade etme gücünü/özgürlüğünü arttırır.

ByLacoste: En sevdiğiniz renk, tatlı, gün, yemek ve burcunuz neler?

-depresan: En sevdiğim tek renk yok aslında. Mavi, siyah ve tonları, fıstık yeşili sevdiğim renklerdendir. Tatlı olarak sütlacı severim. Bol sütlü olmalı. Benim günüm salı günleri çünkü izin günüm o gün. Sokağımı keşfederim. Gezerim tozarım. Sevdiğim yemekler arasında barbunya/pilav, şakşuka denilen sebze kızartması var. Patlıcanı sevmem. Soyulmamış şeftaliden nefret ederim. Soyulunca da iyi yerim. Burcum balık.

ByLacoste: Müzik dinlemeyi sever misiniz? Seviyorsanız ne dinlemekten hoşlanırsınız?

-depresan: Evet dinlerim. Müzik hayatımın bir parçası. Yanımda sürekli mp3 çalarım olur. Sert müzikler dinlerim. Metal'e daha bi yatkınım. En sevdiğim grup Linkin Park ve The Rasmus'tur. Bazen Bob Marley dinlerim. Bazen de Emre Aydın. Nirvana'yı dinlerim.

ByLacoste: İyinet'i nasıl keşfettiniz?

-depresan: Hatırlamıyorum. Sarhoştum.

ByLacoste: Takip ettiğiniz forum/blog varmı?

-depresan: Forum olarak www.metalgezegen.com'da yarı aktif bulunuyorum. Bu forum eski teknik üye olan BlackThorn'a ait. Güzel bir ortamı var. Öyle bilindik kanlı bıçaklı metal müzik sitelerinden değil. Seviyeliyiz gayet.

ByLacoste: Eğer, iyinet sizin elinizde olsa ne kadar bir değer biçerdiniz?

-depresan: 20 ile 30 arasında bir değeri var

ByLacoste: Siz yönetici olsaydınız ilk yapacağınız yenilik ne olurdu?

-depresan: Forum kategorilerine atılmış yanlış konuları temizlerdim ve illegal konuları silerdim

ByLacoste: Televizyon, gazete ve dergilerle aranız nasıl?

-depresan: Pcnet ve chip dergilerini her ay alırım. Televizyonu pek izlemem ama şöyle 10 15 dakika göz gezdiririm. Tv de genelde neyşınıl coğrafik izlerim. Gazeteyi pek okumam. İnternet var çünkü.

ByLacoste: İyinet'te değişmesini istediğiniz, değiştiği için üzüldüğünüz şeyler oldu mu/var mı?

-depresan: Yönetimin gözden geçirilmesini isterdim. Değişime açık biriyim. Bişey değişti diye üzülmek olmaz.

ByLacoste: Seo açısından baktığımızda en yararlı blog scripti hangisidir? Neden?

-depresan: Tartışmasız wordpress. Çok çabuk indexlenebiliyor. Düzenli yazarsanız eğer 2 ayda uçurursunuz sitenizi. Ping gücü adına!

ByLacoste: İyinet'te gıcık olduğunuz birileri varmı?

-depresan: Evet var. Loi.

ByLacoste: Güzel Türkiye'min nerelerini gezdiniz? En sevdiğiniz yer neresi?

-depresan: İstanbul, Bodrum, Marmaris, Bursa da bulundum. Bodrumu çok sevdi bu bünye. Ama yaşamak istediğim yer yurt dışı

ByLacoste: Forumun en sakin, en asabi üyeleri kimler?

-depresan: Bilmiyorum. Belli olmuyor kimin nezaman ne yapacağı.

ByLacoste: Ne tür sitelerle haşır neşirsiniz?

-depresan: 4 sitem var. Kişisel, teknoloji internet, sağlık ve program indirme

ByLacoste: Geleceğe dönük planlarınız var mı? Şu an bulunduğunuz konumdan memnun musunuz?

-depresan: Şuan için bir planım yok. Birkaç sene sonra da evlenirim zaten. Sıradan bir hayat yaşarım.

ByLacoste: Geçmişe dönme şansınız olsa neyi değiştirmek isterdiniz?

-depresan: Psikolojimi.

ByLacoste: Genç, bu işe yeni başlamış arkadaşlara önerileriniz, söylemek istedikleriniz nelerdir?

-depresan: Sabırlı olun yeter. Biraz da paranız olsun

ByLacoste: Ne kadar süredir bu işlerle uğraşıyorsunuz, internetin hayatınızdaki yeri nedir?

-depresan: 11-12 yıl önce başladı bende bu sevda. İnternet olmadan yaşayamam gibi. Herşeyi internetten halledebiliyorum.

ByLacoste: Sizce performans açısından en iyi bilgisayar hangisi?

-depresan: Ben sadece bunu istiyorum. http://www.chip.com.tr/konu/msi-dan-oyun-canavari-dizustu_21577.html

ByLacoste: Yemek yapmaktan hoşlanır mısınız? Ne yapabilirsiniz?

-depresan: Hoşlanmam ama zor durumda kalınca makarna ve yumurta yapabiliyorum.

ByLacoste: Normal bir insanın günde 6-7 saat uyuması gerekiyor bir şekilde sürekli onlinesınız. Kafein mi?

-depresan: Film sevdam öldürcek beni. Kahve bardaklarının biri geliyor biri gidiyor. Zombi gibi hissediyorum kendimi. Zararlı bişey.

ByLacoste: Forumdan biriyle görüştüğünüz oldu mu? Kimle görüşmek isterdiniz?

-depresan: Antalyalı olanların hepsini. Bilgi'yi, Karluk'u. Şuana kadar yüz yüze görüşmüşlüğüm yok.

ByLacoste: İyinet'in diğer webmaster forumlarından farkı nedir?

-depresan: Ortamı güzel geliyor şuan için. Belki başka bir forumda bu kadar takılsaydım orayıda bu kadar çok benimseyecektim. Bilemiyorum. Bilgisayarımı açtığımda hemen iyineti açıyorum.

ByLacoste: Hangi arama motorunu kullanıyorsunuz, neden?

-depresan: Herkes gibi google kullanıyorum. Google'ın en sevdiğim servisi bu.

ByLacoste: Bir arama motorunuz olsa adını ne koyardınız, neden?

-depresan: DeepGo.Şuanda ürettim. Bi fikrim yoktu. Nedeni yok güzel kardeşim. Hoşuma gitti sadece

ByLacoste: Sosyal ağlarla aranız nasıl? Hangilerini kullanıyorsunuz?

-depresan: Divitır, facebook var şuan için. Aktif olarak kullanmıyorum hiçbirini.

ByLacoste: İnternetten para kazanmanın binlerce yolunu okuduk. Sizce internetten para kazanmanın en kolay yolu nedir?

-depresan: Süper seolu, pagerankı iyi, hiti iyi bir siteden link ya da tanıtım satmak daha mantıklı geliyor bana.

ByLacoste: Adsense kullananların dikkat etmesi gerekenler neler?

-depresan: İllegal her türlü faaliyeti geç te olsa anlayabiliyor google. Adsense'den aldığım ilk para marez bir siteden gelmişti. Hiti iyiydi kazandık ettik. Sonra kaldırdım marezi. Fragman yayınlayan siteleri adsense sevmiyor artık. Hatta müzik videolarını bile istemiyor.

ByLacoste: Yeni açılmış bir blog sitesi için neler yapılabilir? Gelişmesi için hangi yolları izlemesi gerekiyor?

-depresan: Acele etmeden 1 haftada bir backlink alınmalı. Metalar, robots ve sitemaps işlemlerini hemen yapılmalı. Kararınızı verdikten sonra blog açılmalı. Blogunuzu açmadan önce mutlaka müsvette bi kağıtta çalışın. "Şunu şunu yapayım. Onu böyle yaparsam daha iyi olur" gibi cümleciklerle kendinizle konuşun. Belli başlı konularda ilerleyin. Sonra arkanıza yaslanın bir süre. Wordpress gerisini halleder.

ByLacoste: Link takasının yararları nelerdir, neden yapmamız gerekir?

-depresan: Link değişimleri her önüne gelen site ile yapılmamalı. Sizin sitenizin içeriğine daha yakın ya da aynı içerikte olan sitelerle değişim yapın. Arama yaparak rakiplerinizin neler yaptığını izleyin. Bir anda yüksek prli sitelerden backlink almayın. Sadece siteniz.com dizininden backlink almayın. Alt sayfalarınızı da güçlendirmelisiniz. Mesela hedef kelimenize bir konu açıp o konuyu bile link değişimlerinde kullanabilirsiniz.

ByLacoste: Google'ın son pagerank güncellemesi çok tartışıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-depresan: Gerçek değerleri yansıtan bir algoritmaya dönüş hazırlığı içinde olabililer. Bir sürü çöp site var internette. Bu tür siteler zamanla iyi hit çektikleri için pagerankları da iyi durumda oluyor. Google bunları elemekte güçlük çekiyor. Bir an önce iyi bir algoritma ile devam etmeliler.

ByLacoste: Röportaja katıldığınız, vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Son olarak İyinet üyelerine söylemek istediğiniz birşey var mı?

-depresan: Liseli arkadaşların forumu bırakıp derslerine odaklanmalarını söylemek istiyorum. Bazı üyeler ders çalışmıyor. Hissediyorum. İyinet herşey değildir.

röportaj sonunda kendisine iyi dileklerimi sunarken bile beni yazılı olarak rahatsız etti. Zor bir röportaj oldu ama iyinet'e değer diye düşünüyorum.
ByLacoste: kolay gelsin.

-depresan: sağol. bir daha olmasın.

Onur07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21

ByLacoste: Röportaja katıldığınız, vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Son olarak İyinet üyelerine söylemek istediğiniz birşey var mı?

-depresan: Liseli arkadaşların forumu bırakıp derslerine odaklanmalarını söylemek istiyorum. Bazı üyeler ders çalışmıyor. Hissediyorum. İyinet herşey değildir.

röportaj sonunda kendisine iyi dileklerimi sunarken bile beni yazılı olarak rahatsız etti. Zor bir röportaj oldu ama iyinet'e değer diye düşünüyorum.
ByLacoste: kolay gelsin.

-depresan: sağol. bir daha olmasın.

Süpersin Şafak abi :tili:yeho:zıpla:alkış::harika::D

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Çok güzel röportaj olmuş. Ve ben kimseyi kesinlikle röportaj için zorlamadım :)

Teşekkür ediyorum. Böylece, depresanı daha yakından tanıyabildik.

Ve Şafak için geliyor: http://fizy.com/#s/150jwj

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
vay vay vay vay eif sağolasın link için
Eif zorladı beni bu röportaj için, hadi hadi hadi hadi diye 187 adet özel mesajı bulunuyor elimde. inkar etme.
@ Onur o senin süperliğin

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
vay vay vay vay eif sağolasın link için
Eif zorladı beni bu röportaj için, hadi hadi hadi hadi diye 187 adet özel mesajı bulunuyor elimde. inkar etme.
@ Onur o senin süperliğin

Ben masumum soruları görmeden konuşmuşum. Soruları görünce ByLacoste'ın ne kadar acımasız olduğunu anladım :D

Y

Yapay

Misafir
Benimle de röportaj yapsan aynı şeyler çıkardı. Her bilgisayarcı ile yapsan yine buna benzer yazılar çıkardı. Bence daha önemli insanlarla yap bu tür şeyleri...

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Benimle de röportaj yapsan aynı şeyler çıkardı. Her bilgisayarcı ile yapsan yine buna benzer yazılar çıkardı. Bence daha önemli insanlarla yap bu tür şeyleri...
İyinetteki herkes önemli benim için. elbette diğer sitelerden de cevap beklediğim kişiler var ama bunları önemli önemsiz olarak ayırmak hoş değil. Herkesin aynı sitede post atıyor olması herkesin aynı şeyleri yaşadığı veya aynı konumda olduğu anlamını taşımaz diye düşnüyorum. Herkesin farklı bir hikayesi var.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İyinetteki herkes önemli benim için. elbette diğer sitelerden de cevap beklediğim kişiler var ama bunları önemli önemsiz olarak ayırmak hoş değil. Herkesin aynı sitede post atıyor olması herkesin aynı şeyleri yaşadığı veya aynı konumda olduğu anlamını taşımaz diye düşnüyorum. Herkesin farklı bir hikayesi var.

Katılıyorum.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Sekreterimden randevu al, sana bir saat verecektir.

Sevgiler,
Donald Trump

* Güzel röportajdı, forum ruhu adına iyi oluyor. Ruh, evet.

-depresan: Antalyalı olanların hepsini. Bilgi'yi, Karluk'u. Şuana kadar yüz yüze görüşmüşlüğüm yok.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Sekreterimden randevu al, sana bir saat verecektir.

Sevgiler,
Donald Trump

* Güzel röportajdı, forum ruhu adına iyi oluyor. Ruh, evet.

Sağol

Nightwall

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23

buralarda heves kırmaya meraklı ne kadar çok insan var.
Allah'ın yarattığı her insan önemlidir benim için. güzel röportaj. teşekkürler...

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Aramızdaki en önemli iki insan Bilgi ve Ovetto'dur.

Bilgi arkadaşımız bir keresinde Konak Meydanı'nda güvercin beslerken Mesut Yılmaz'ı yakından görmüş ve elini sıkarken fotoğraf çektirmiş (yıl 1995); Ovetto ise Koç Üniversitesi'nin kantininde çalışıyor, sürekli profesörlerle iç içe.

* Beğenmeyenlerin görüşüne saygı duymak lazım ve kaldı ki adamın haklılık payı da olabilir. Bunlar demotive eden şeyler değil, bunu yaptım bu var dersin geçersin. Sonuçta işin profesyonel söyleşicilik değil.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
* Beğenmeyenlerin görüşüne saygı duymak lazım ve kaldı ki adamın haklılık payı da olabilir. Bunlar demotive eden şeyler değil, bunu yaptım bu var dersin geçersin. Sonuçta işin profesyonel söyleşicilik değil.
İşim söyleşicilik demedim ki sen bunun profesyonelliğine giriyorsun. Konuyu darma duman etme istersen. Ben öyle söylemek istiyorum Bu var.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
kavgayı kest!
kusura bakma yapay insan, ben bir profesör, bir doçent, bir cern mühendisi olamadım.

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Sorular ve yanıtlar güzeldi. Zevkle okudum. Emeğinize sağlık.

DeepGo bir anda türetilmiş olmasına rağmen güzel bir marka. Kahve olayınıda kesmen lazım. Ayrıca Antalya'da adamın canı sıkılır, sen en iyisi İstanbul'a gel.

Röportajların devamını rica ediyorum. Böylece forumdakileri tanımış oluyoruz. Benim 1-2 kişi hariç kimseyle diyaloğum yok. Bu nedenle benim için iyi oluyor.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Sorular ve yanıtlar güzeldi. Zevkle okudum. Emeğinize sağlık.

DeepGo bir anda türetilmiş olmasına rağmen güzel bir marka. Kahve olayınıda kesmen lazım. Ayrıca Antalya'da adamın canı sıkılır, sen en iyisi İstanbul'a gel.

Röportajların devamını rica ediyorum. Böylece forumdakileri tanımış oluyoruz. Benim 1-2 kişi hariç kimseyle diyaloğum yok. Bu nedenle benim için iyi oluyor.
Teşekkür ederim elimden geldiğinde kişiye uygun sorular seçmeye çalışıyorum.
Devamının geleceğini düşünüyorum. Benim Paylaşımcı üyelik başvurumun onaylanma hızı röportajlara eşdeğer. :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5