• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

Ders: RAW (Ham) Mesajları İle İşlev Yapmak

L4roXyL

Profesyonel
Bilgiler
Katılım
16 Ekim 2011
Mesajlar
124
Reaksiyon
2
Puanları
0
141 Aydır Üye
Yazan: L4roXyL - Hasan AYDENİZ


mIRC Help
dosyasında, üzerinden kısaca geçilen "raw events" başlığında olan konumuz aslında hiç kısa olmamakla beraber gayet geniş ve önemli bir kavramdır/konudur.

-

RAW nedir? (kelime manası)

RAW ingilizce bir kelimedir. Türkçe karşılığı "ham, işlenmemiş, çiğ" demektir.

RAW nedir? (açıklama)

Bağlandığınız IRC sunucusundan gelen raw/ham verilerdir. mIRC Scripting-de biz bu verileri; algılayabilir, kontrol edebilir ve şekillendirebiliriz.
IRC-de IRCD tabanlı uygulanan her komutun birer raw numarası mevcuttur. Her raw numarasına ait bir name/isim mevcuttur. Bu numaralar 000-620(m-IRC Raw - Ham veriler forumuna ait alt başlıklarda her raw numarası hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz) arasındadır. Ve yukarıdada dediğim gibi her bir raw numarasının farklı bir getirisi mevcuttur.

-

mIRC Scripting-de raw verilerine hüküm etme:

IRC sunucusundan gelen raw numaralarına hükmetmek için, raw event/olayını kullanmalısınız.

Format: raw <numeric>:<matchtext>:<commands>

<numeric>: Bu kısıma mIRC-in algılamasını/yakalanmasını istediğiniz raw numarasını girebilirsiniz.

<matchtext>: Bu kısıma algılanması istediğiniz text-string/düz yazı kısmını girebilirsiniz.

<commands>: Bu kısıma uygulatmak istediğiniz komutu girebilirsiniz.

-

Örnek kullanım:

Örnek: raw *:*:echo -s RAW NUM: $numeric - Veri: $1-
Açıklama: Yukarıdaki kullanım tüm raw verilerini algılar/yakalar. Numeric yerine, "*" prefix-ini girdiğimiz için; "herhangi" bir numara olarak algılanacaktır ve buda hepsi kavramını oluşturur.
-
Örnek: raw 001:*:echo -s $2-
Açıklama: 001(RPL_WELCOME) numarası sunucuya bağlandığınızda ilk gelen raw/ham verisidir ve karşılama mesajı demektir.

-

Ek açıklamalar:

1- IRC sunucusundan gelen raw/ham verisi size ait olduğu için 1. kelime($1) herzaman sizin kendi nick-iniz olarak gelecektir. Yani gelen veride 1. kelime her zaman için siz olursunuz.


2- Eğer event/olay kullamınında <numeric> kısmında numara belirlemezseniz, event-in commands/komut(lar) kısmında kullanacağınız $event ve $numeric identifier-ları gelen verinin hangi numaraya ait olduğunu gösterir/verir.


3- Eğer event içerisinde $rawmsg tanımını kullanırsanız, gelen veriyi TAM olarak görürsünüz. $1- ile aldığınız veriden faklıdır. Debug ile algılanan veri ile aynıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst