İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dertleri ÖSS değil ödülmüş!

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Altı öğrencinin birinciliği paylaştığı sınavda, bazı şampiyonlar geçen yıldan tanıdık çıktı. Kimi Amerika'da okuyor kimisi de Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde...

Ödül avcılarından bazıları dersanelerle reklam anlaşması yapıp sınava giriyorlar ve hiç gitmedikleri dersanelerin reklam panolarının önlerinde derecelerini kutluyorlar. İşte ÖSS'de ödül avlığı yapan bu gençler ve dersanelerin onlar üzerinden yaptıkları reklamın öyküsü...

ÖSS 2008 açıklandı, birincilik kürsüsüne ulaşan adaylar tartışma yarattı. 2007 yılında dereceye giren kimi adaylar ÖSS 2008’de de zirveye ulaştı. Gençlerin en iyi Türk ve Amerikan üniversitelerinde eğitim aldıkları halde, sınav yarışına ortak olması dershanelerin vaat ettiği otomobil ve para ödüllerine bağlandı. Derece karşılığı verilen hediyelerin, öğrencileri ‘ödül avcılığına ittiği yorumları yapıldı. Şampiyon ‘sınavcıların’ açıklamaları da bu yönde oldu.

Dershanem Citroen C-4 alacak
2007’nin ÖSS ikincisi bu yılın ÖSS EA2 ve Sözel 2 bölümlerinin birincisi olan Princeton Üniversitesi öğrencisi Çağrı Berk Onuk, “Geçen sene gittiğim dershane sözünü tutmadı, istediklerimi alamadım. ÖSS’ye girip birinci oldum. Deshanemden bana Citroen C-4 marka otomobil alacakları söylendi. Ben de otomatik vitesli olmasını istedim. Sınava kendimi denemek için girdim. Bu başarma azmimden kaynaklanıyor” dedi. Başarılı gencin babası Dr. Berk Onuk ise Çağrı’nın yeniden bölüm seçmeyeceğini söyledi. Baba Onuk, “Geçen yıl ki dershanesi 21 birinciye otomobil verirken oğluma sadece laptop vermek istediler. Biz de kibarca reddettik. Zaten çocuklarım devamlı dershanede birinci oldukları için laptop kazanıyorlardı. Normalde herkese verildiği gibi hakkı otomobildi” dedi. Çağrı’nın ağabeyi Fatih Berk Onuk ise, bu yıl ÖSS’de 7’nci oldu. Ağabey Fatih Koç Üniversitesi’noe okuduğunu, yeniden sınava girdiğini şimdi Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü istediğini söyledi.

Vaat edilen paranın onda birini verdiler
Çağrı Sert, geçen yıl Sözel ve Fransızca’da birinciliğe, eşit ağırlıkta ise üçüncülüğe ulaşmıştı. Çağrı bu yıl Sözel-2 puan türünde 2’nci oldu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Çağrı, eski dershanesinin vaat ettiği ödülün onda birini verdiğini belirterek, “Bu durum büyük hayal kırıklığı yaşattı. Bunu telafi etmek ve kendimi denemek için sınava girdim” dedi. Birinciliği kaçırdığı için buruk bir sevinç yaşadığını dile getiren Çağrı, “Okulumdan memnunum, bölüm değiştirmeyeceğim” diye konuştu.

Tercih yok otomobil var!
Çağrı’nın Boğaziçi’nden oda arkadaşı Murat Ahıskalı da tanıdık şampiyonlardan. Geçen yıl EA’da 2’nci olan Murat, bu yıl Sözel-2 de 3’üncü oldu. Uluslararası İlişkiler öğrencisi Murat “Geçen sene bir otomobile eş değer bir para ödülü verdiler. Bu sene de verirler herhalde. Tercih yapmayacağım” dedi.

Akşam

mtcihan (kontrolsüz bilgi bilgi deildir)
düşünün bi kere
bu adamlar herkesin önüne geçti ve tercih yapmayacaklar
tamm, kontenjan boş kalcak ama
ilk 100e giremeyip 101. olan öğrenci arkadaş daha sonra üniv. ve dier kurumlardan mesela ilk 100 bursu alamayacak
veya 501. kişi veya 1001. kişi
giripte tercih yapmamak sorunu çözmüyor
101. 501. veya 1001. öğrencinin burs hakkını da ellerinden alıyo bunlar......

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
zeki adamlar işte devam etsinler :D gerçekten 1. olma hazzını yaşamak için girdiklerine inanan varmıydı:D

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bende denemiştim bi kez 2004.te çerez niyetine :) ama malesef sözelde ilk 5000 e girebildim ancak. Ayrıca sayılsacıydım. ilk 100 filan olsaydı motorlu araç olmasa da güzelbi ödül alabilirdik.

Öğrencilerin çoğu facebookta resim albümü düzenlemekle - youtube da video izlemekle meşgulken çalışanların yada zeki olup çalışmaya da vakit ayıranların 2-3 kez birinci olmaları kadar doğal bişey olamaz.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Onların aldığı eğitimi ben alsam bende birinci ikinci olurdum zaten.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
euheuehuheu :D adam okuyacağana 5kere girip herşeyimi alıyım 5.sinde tercih yaparım diyor :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu tarz şeyler yeni değilki, dersanelerin ilk çıktığı zamanlardan beri var bu tür reklamlar. Ayrıca adamlara helal olsun, daha okulu bitirmeden iş hayatına atılarak bir sürü para kazanıyorlar, diğerlerine onlara sallayacaklarına daha çok çalışsınlar :D
kopya yok bişe yok adam kasmış 1.ci olmuş helal olsun valla

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bu tarz şeyler yeni değilki, dersanelerin ilk çıktığı zamanlardan beri var bu tür reklamlar. Ayrıca adamlara helal olsun, daha okulu bitirmeden iş hayatına atılarak bir sürü para kazanıyorlar, diğerlerine onlara sallayacaklarına daha çok çalışsınlar :D
kopya yok bişe yok adam kasmış 1.ci olmuş helal olsun valla

Herşey ders çalışmakla olmuyor.Ders çalışarakta iyi yerlere gelebilirsin ama en önemlisi aldığın eğitim.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ntv'ye konuk olmuştu sanırım,

iki kardeş 1. olmuş konuşuyorlar;

muhabir : niçin girdiniz sınava?

1.kardeş : valla ben spor olsun diye girdim,geçen sene de 2. olmuştum zaten.

muhabir : ne güzel,tercihler yaklaşıyor bir yere girmeyi düşünüyormusun?

1.kardeş : yok ben amerika'da okuyorum zaten.

muhabir : kem küm.

--

muhabir : siz ne için girmiştiniz sınava?

2.kardeş : ben bölüm değiştirmek için girmiştim, istediğim oldu,seneye tekrar girmek isterim.

muhabir : kem küm.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Bu adam birinci olmasında kıytırık okullardan mezun olanlarmı birinci olsun :(

Sence tekrar girip birinci olanlar para durumu iyi olsaydı dershaneden alacakları meçhul 3 - 5 kuruş için ter dökerlermiydi. Amerikada üniversite'de eğitimi almaları normal birşey sizde öss'de birinci olsaydınız yurtdışı eğitiminiz için burs bulmanız çok kolay olurdu. o yüzden fakir ama gururlu çocuk tiplemesi komik geldi bana :)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Sence tekrar girip birinci olanlar para durumu iyi olsaydı dershaneden alacakları meçhul 3 - 5 kuruş için ter dökerlermiydi. Amerikada üniversite'de eğitimi almaları normal birşey sizde öss'de birinci olsaydınız yurtdışı eğitiminiz için burs bulmanız çok kolay olurdu. o yüzden fakir ama gururlu çocuk tiplemesi komik geldi bana :)

Össde birinci olmak için alınan eğitime ödenen paradan bahsediyoruz burda.Amerikada özel kolejlerde eğitim alan adamın birinci, ikinci olması zor değil diyorum.Össde birinci olduktan sonra burs önemli değil.Önemli olan ilkokulla lisede alınan eğitim sayesinde össde birinci olmak.Bi kişi 8 yıl ilköğretimde okur.Çok iyi eğitim almıştır.Bi kişide 8 yıl ilköğretimde okur sadece okuma yazma öğretilmiştir.Nişantaşı çocuğu tiplemesi komik geldi bana :)

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bir kere ÖSS sisteminin yanlışlığı yeniden ortaya çıkıyor. Her üniversitenin kendi sınavı olsa. O çocuklar kalkıp en iyi üni.nin sınavına girip 1. olsalar zaten orada kalırlar. Zevk için o denenmez sanırım ki ÖSS gibi absürt birşey de olmaz...

Simasher

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende denemiştim bi kez 2004.te çerez niyetine :) ama malesef sözelde ilk 5000 e girebildim ancak. Ayrıca sayılsacıydım. ilk 100 filan olsaydı motorlu araç olmasa da güzelbi ödül alabilirdik.

Öğrencilerin çoğu facebookta resim albümü düzenlemekle - youtube da video izlemekle meşgulken çalışanların yada zeki olup çalışmaya da vakit ayıranların 2-3 kez birinci olmaları kadar doğal bişey olamaz.
bencede .. ilk 100 yada ilk 500 bursu alıcaklar zaten diğer burslarıda haklarıyla kazanırlar sorun olmaz.Fakat hediye alamadım diye azim yapıp öss'ye girmek ayrı bir olay tabii.
Bundan daha büyük olay H.çelik'in liselere girişi mahfetmesi 2 puan türünde 97 birinci çıktı :S

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5