İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Description Google Arama Sonuçlarını Etkiliyor mu?

m4ydi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir kaç sitede okuduğum description meta etiketi arama sonuçlarında etkili değil. Sadece arama sonucunda görünecek metin olarak geçiyor. Ancak benim bu konuda birkaç denemem oldu sitelerimden birinde description etiketini değiştirerek aramadaki sıralamayı birkaç sayfa yukarıya çıkardım. bu yüzden bu konuda daha ayrıntılı bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Arama motorunda etkilidir. Hatta anahtar kelimeleri de kullanarak description oluşturulursa çok daha iyi olacaktır.

m4ydi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim asıl öğrenmek istediğim arama sırlamasında etkili mi yoksa sadece görüntülenen metinmi?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Description meta tag Google ve diğer arama motorlarına sayfanın özeti ile ilgili bilgi verir. Eğer iyi bir description yapılmışsa Google bunu snippet olarak kullanır. Sonucunda da sıralamaya etki eden iç seo faktörlerinden biri haline gelir.

K

karden

Misafir
çalış

2 yıldır bir siteyi ancak birinci sayfaya taşıyabildim

konumuzseo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında bu konu oldukça spekülatif bir konu haline geldi. Nedeni ise seo konusunda pek bilgi sahibi olmayan webmasterların (?) tamamen tesadüfen bazı meta taglarıyla oynayarak sıralamarda konum değişikliği yapabilmiş olmalarıdır.
Google, description açıklamalarını (biraz karışık olmakla birlikte) farklı yerlerde ve zamanlarda kullanmaktadır. Uzun uzun yazmak isterdim ancak zamanım şuan kısıtlı olduğu için özet olarak açıklayabileceğim.
Description açıklamalarınız; anahtar kelimenizin aranma oranına bağlı olarak, anahtar keliminizin description içerisinde olması durumunda sıralama algoritmasına dahil edilen bir parametredir. Anahtar kelimenizin descriptionda olmaması durumunda ise Google, o an için sıralamalara sitenizin dahil edilip edilmeyeceğini sayfanızın genel istatistiğinden bulmaya çalışır. Nasıl mı?
Description alanında anahtar kelimenizi birtakım sayfa içerik kurallarına göre eklemediyseniz, sayfanızın metin alanları Google için öncelikli parametre haline gelir (yalnızca içerik değil tabiki backlink, <h1> vs...) ve anahtar kelime ile aynı konu dahilinde olduğunu gördüğünde sizi description olmadan sıralamaya alır.
Anlattıklarımı aslında özellikle wordpress sitelerinde şu şekilde görürsünüz. Ana sayfalar genel olarak düzenli yazıların yenilendiği sayfalardır ve her yazının genelde konusu farklı olmaktadır. Eğer arama sonuçlarında bir wordpress ana sayfasına denk gelirseniz, oradaki description ile site:siteadi.com sonucundaki description etiketinin farklı olduğunu görecekseniz. Yani description güzel kullanıldığında iyi sonuç verirken, orantısız kullanımında ise çok çok az yada kötü sonuçlar veren bir metadır diyor ve katlandığınız için teşekkür ediyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5