İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Description Kullanımı

T

trgy

Misafir
Description ile ilgili bir kaç ipucu vereceğim uygularsanız faydasını göreceksiniz.

HTML:
<meta name="description" content="başlık ile alakalı kelimeler burada olması gerekli" />

Yukarıda verdiğim description content kısmına başlık ile alakalı yani hit almak istediğiniz kelime ile alakalı birşey girerseniz Google tarafından ilk o kısım indexlendiği için bir adım önde olmuş olursunuz. Google bir süre sonra içerik ve başlık alakasını kurarak sizi üst sıralara çekmeye başlar. Bu gelişmiş siteler için de önemlidir aslında, çünkü alt taraflardan gelen ve bu ufak ipucunu dikkate alan websiteleri sizi her an geçebilir.

Peki başka ne işe yarar bu description derseniz, ziyaretçinin sitenize gelmesini de sağlayabilirsiniz. Çünkü bazı ziyaretçiler vardır ki Google arama kısmında çıkan açıklamalara dikkat eder yani sadece başlığa basıp tıklamaz ve gelecekte insanlar spamdan sıkıldığı için mantıklı açıklamalar isteyeceklerdir. Bu da sizibir adım öne geçirir.

Kısacası description başlık ve konu(içerik) birbiriyle bağlantılı kullanılırsa bir adım önde olmuş olursunuz.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
haklısın yazdığım scriptlerde mesela kişi makale ekliyorsa title,keyword,description ataması yaptırtıyorum ki seo açısından daha avantajlı olsun

EhoWuser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her zaman etki olmadığı söyleniyor. Fakat bu bana mantıklı gelmiyor. Biz yine de seo'u göz önüne alarak kullanmaya devam edelim. :p

EhoWuser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Trgy'nin de bahsettiği bir SEO ipucu.

Biliyorum,fakat bazı forumlarda bunun google tarafından fazla dikkat edilmediği konuşulmakta. E herşeyin google arama motoruna göre kodlanmaya çalışıldığı düşünülcek olursa yazdığımda olan mana " Bunu kullanmaya devamdır."

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Herşey Google'a göre değildir. Bugün farklı bir sitemde 10'a yakın bing örümceği dolaşıyordu. Google ise kafasına eserse geliyor, beyefendi.. :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
ben genelde description ve keywords kullanmam :D hatta bende sadece bir tane meta etiketi olur oda utf8 :).

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Biliyorum,fakat bazı forumlarda bunun google tarafından fazla dikkat edilmediği konuşulmakta. E herşeyin google arama motoruna göre kodlanmaya çalışıldığı düşünülcek olursa yazdığımda olan mana " Bunu kullanmaya devamdır."

"konuşulmakta" diyince herkes kafasına göre konuşuyor. Deneyip tecrübe etmek gerek.

Herşey Google'a göre değildir. Bugün farklı bir sitemde 10'a yakın bing örümceği dolaşıyordu. Google ise kafasına eserse geliyor, beyefendi.. :)

Herşey google'a göre değil tabi, ama önce kaç kişi bing tercih ediyor ve kaç kişi google tercih ediyor bunu kıyaslamak gerek. Bir webmaster için ziyaretçi = para'dır Bu durumda google bir webmaster için herşey olabilir.

ben genelde description ve keywords kullanmam :D hatta bende sadece bir tane meta etiketi olur oda utf8 :).

Bende onuda kullanmıyorum hatta benim sitelerin içinde hiç kod yok :))

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Çok tartışılan bu kodlama konusu h1 tagları ve titleler başta olmak üzere, en önemlisinin içerik olduğu daima söylenmiştir. Ancak aynı tarzda içeriğe sahip olan 2 sitenin yarışı esnasında yapılan bu ufak kod destekleri ise siz artılar kazandırmaktadır. Ama her zaman söylenen en önemli şeyi hatırlatmak gerekirse; içerik herşeydir, seo hiç birşey..

Bing ' e gelince, çok sağlam bir giriş yaptığına inanıyorum. Özellikle de explorerin ana arama motoru olması nedeniyle de çok büyük atılım göstereceğine inananlardanım.

EhoWuser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google offical bloğunda bu ve benzer bir kaç seo tekniği ile ilgili açıklama vardı ve benim forumlarda duyduğum kaynak buydu.

cafercer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu Wordpress'te all in one seo pack'te description bölümünü kullanarak da yapabilirsiniz ;)

DomainturkNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir eklemede ben yapmak istiyorum.

Bu description kullanımı tek başına çok birşey ifade etmiyor. En önemli noktası title ve keywords te kullanılan kelimelerle arasındaki alakadır. Tabiki sayfa içeriği ilede doğru orantılı çalışmaktadır.

Bazı arkadaşlar eklenti kullanarak bunları otomatik eklettiriyor bunlar bazen spama ve gereksiz içerikle alakasız olduğundan negatif yönde etki ediyor.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google özellikle description kısmı kısaysa hemen sayfa içeriğine atlıyor. Örnek: "Sevgili siteleri" diye bir desc. attınız, google'a kısa geldiğinden hemen metine giriyor. Wordpresste genelde (mesela seo all in pack yoksa) desc. bulamadığından metne giriyor. Bu açıdan description kısmını abartılı uzatmak yerine, kısa yazmak, gerisini de içeriğe (metine) bırakmak en akıllıcası. Ve ilginç olan şey; hepimiz genelde "burası bir forum sitesidir" şeklindeki metinleri sayfanın başına yazarız, hatta h1,h2,h3 tagları ile gözüne sokarız. Ama dikkat edin, bir tane de aynı cümleyi son paragrafa ekleyerek deneyip şaşırabilirsiniz :) ... Malum, edebiyattaki "giriş, gelişme ve SONUÇ... Benim şahsi kanaatim google'in sonuç paragrafına son zamanlarda çok daha önem verdiğidir. (Title önemsiz demiyorum, title (giriş) ve sonuç kısımlarna dikkat) derim.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Google özellikle description kısmı kısaysa hemen sayfa içeriğine atlıyor. Örnek: "Sevgili siteleri" diye bir desc. attınız, google'a kısa geldiğinden hemen metine giriyor. Wordpresste genelde (mesela seo all in pack yoksa) desc. bulamadığından metne giriyor. Bu açıdan description kısmını abartılı uzatmak yerine, kısa yazmak, gerisini de içeriğe (metine) bırakmak en akıllıcası. Ve ilginç olan şey; hepimiz genelde "burası bir forum sitesidir" şeklindeki metinleri sayfanın başına yazarız, hatta h1,h2,h3 tagları ile gözüne sokarız. Ama dikkat edin, bir tane de aynı cümleyi son paragrafa ekleyerek deneyip şaşırabilirsiniz :) ... Malum, edebiyattaki "giriş, gelişme ve SONUÇ... Benim şahsi kanaatim google'in sonuç paragrafına son zamanlarda çok daha önem verdiğidir. (Title önemsiz demiyorum, title (giriş) ve sonuç kısımlarna dikkat) derim.

cidden farklı bir bakış açısı çok hoşuma gitti :)

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Denediniz mi beceriksiz acemi arkadaş? Daha önce ingilice bir hukuk sitesi açarak oldukça başarılı sonuçlar aldığınızı söylediğiniz hatırlıyorum (umarım hafızam yanıltmıyor). Bir deneyin lütfen dediklerimi :)
Not: Standart footer'a değil, cümlenin sonuna title kısmını otomatik tekrar ettirin, başarıyı görün :)

jacktheblack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Denediniz mi beceriksiz acemi arkadaş? Daha önce ingilice bir hukuk sitesi açarak oldukça başarılı sonuçlar aldığınızı söylediğiniz hatırlıyorum (umarım hafızam yanıltmıyor). Bir deneyin lütfen dediklerimi :)
Not: Standart footer'a değil, cümlenin sonuna title kısmını otomatik tekrar ettirin, başarıyı görün :)

Örnek verebilir misin?

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Peki hemen bir örnek veriyorum. Şu sayfamız yeni sayılır. http://www.hukuki.net/tckimlikdogrulama.php

Şimdi google arama kutusuna tc kimlik no doğrulama yazın. Sayfa yeni olduğundan şu anda arama sonuçlarının 2.ci sayfasının son sırasında hukuki net kimlik doğrulama sayfasını göreceksiniz.
Biliyorsunuz ki google eşleşme olunca yazıları koyu yazıyor. Bakın bakalım arama sonucunu gösterdiği 2.ci sayfada hangi cümle içindeki kelimeleri işaretlemiş.

Bende görünen;

TC Kimlik Doğrulama (BU TITLE)
TC Kimlik Numarası doğrulama, vatandaşlık no kontrol. (BU DESCRIPTION) ... Şu anda kullandığınız TC Kimlik no doğrulama kodu .php ile yazılmıştır. Uygulamanın .asp sürümü de (BU DA SAYFADA GÖRECEĞİNİZ ÜZERE SON PARAGRAF YANİ SONUÇ KISMI)...
www.hukuki.net/tckimlikdogrulama.php - Önbellek

Oysa aranan cümle h tagıyla da bold olarak da yazının başında ve ortalarında var, ama google sonuç cümlesini işaretledi. Bu da sanırım yukarıdaki savımı ve içeriğe önemi gösteriyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5