İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dijital Pazarlama da 7 Motivasyon Eksikliği ve Çözümü

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
motivasyon-eksikligi-dijital-pazarlama.jpg

Affiliate Marketing ve Dijital Pazarlama yöntemlerine değinmeden önce psikoloji ile ilgili konulara değinmem gerekiyor. Benim geçmişte yaptığım en büyük hata psikolojik konuları önemsemeden bodoslama dijital pazarlamaya pazarlamaya/affiliate marketing’e girişmemdi. Kendimden o kadar emindim ki : “ Ne alaka motivasyonla , sıkarım dişimi yaparım , hiçte sıkılmam…” derdim ama öyle olmadığını geç öğrendim.
Dijital Pazarlama bir kenara yapacağımız her işte motivasyon olmazsa olmazdır. Motivasyonunuzu kaybettiğinizde o işten hayır beklemeyin. Alanlarında lider kişiler hiçbir zaman motivasyonlarını , inançlarını kaybetmemişlerdir. Kaybetmiş olsalar da geri kazanmasını bilmişlerdir.. Bu makalede Motivasyonu düşüren etkenlere daha sonra motivasyonu yükselten etkenlere değineceğim .Umarım bu makale ile motivasyonunuzu kontrol etmenize yardımcı olabilirim…

Motivasyon Eksikliğinin Nedenleri

1. Plansızlık

Herhangi bir işe başlamadan önce mutlaka bir plan yapmalıyız. Geçmişte bu hatayı çokça yapmış biri olarak size önerim sakin bir ortamda yapacaklarınız üzerine düşünmeden, bir işe başlamamak. Plan yapmadığınız taktirde bir sonra ki adımı göremez ve bir bir engellere takılarak motivasyonunuzu kaybedersiniz. Öte yandan plan yapsaydınız: Önünüze çıkacak engelleri önceden görür ve önlemlerini alırdınız…

Çözümü

Ne kadar dijital ortamda çalışıyor olsak ta kağıt kalemden vazgeçemem diyenlerdenseniz( Benim gibi ) : Kağıt ve kaleminizi aldıktan sonra sessiz ve sakin bir ortama geçin, bu ortamda telefon , bilgisayar ve televizyon gibi dikkat dağıtıcı hiçbir şey bulunmasın. Kağıdın ortasına ana başlığı yazın ve başlığın çevresinden kollar çıkartarak planınızı ( Zihin Haritanızı ) oluşturun. Böylece konuyla alakalı herşeyi düşünmüş olacaksınız.

Daha sonra ister fiziksel ister sanal bir ajanda yardımıyla planınızı günlük , haftalık ve aylık olarak belirleyin. Ben bunun için Google Takvim uygulamasını kullanıyorum oldukça kullanışlı bir uygulama.

Not: Kısa süre içinde Zihin Haritaları ile ilgili bir makale yazmak istiyorum. Neden ? Çünkü Zihin Haritaları hayatıma girdiği anda bütün işlerimi kolaylaştırdı, böyle bir yöntemi kaçırmanızı istemem…

Bir makaleye başlamadan önce makale ile ilgili bir zihin haritası hazırlıyorum , Zihin Haritalarını Facebook ve Twitter’da paylaşıyorum.

2. Umutsuzluk

Dijital pazarlama için konuşuyorsak , yaptığımız işin sonucunu beklemeyi öğrenmeliyiz. Birden bire çok büyük sonuçlar alamayız. Alsak ta sürekliliği olmayan sonuçlar olur. Eskiden çok sabırsız biriydim ve yaptığım her işlemin karşılığını hemen almak isterdim , doğal olarak bir geri dönüş alamazdım ve bu yüzden umutsuzluğa kapılırdım. Eminim bu herkesin başına gelmiştir…

Çözüm

Bir önce ki madde de olduğu gibi planımızı iyi hazırlamalıyız ve her eylemin sonuna küçük hedefler koymalıyız. Örneğin “bu hafta X tane backlink alacağım ve Google’da en az 3 sıra yukarı çıkacağım” gibi…

Daha sonra insanların planlarını uygularken ne gibi engellere takıldığını , bu engelleri nasıl aştığını öğrenmek için seminerlere katılabilir, kendilerine sosyal medya aracılığı ile soru sorabilirsiniz. Böylece önünüzde ki adımları önceden öğrenmiş olursunuz…

Not: Dijital Pazarlama konusunda ki seminerleri Twitter yada Facebook’tan bana haber verirseniz sevinirim. Bende Dijital Pazarlama konusunda gideceğim/gitmek istediğim seminerleri Twitter ve Facebook profilimde paylaşacağım.

Not II : Katıldığım seminerlerin anlık notlarını Twitter ve Facebook’tan paylaşacağım…

3. Tecrübe

Tecrübesiz işe başlamak belki de en zor şeydir fakat bir işe bodoslama girerek farkında olmadan tecrübe kazanabilirsiniz. Hata yaparak tecrübe elde edersiniz. Eskiden çok dikkat ederdim ve bir işe her şey tamamlanmadan başlamazdım. Tabi ki temel elemanlar için beklemeliyiz ama bu işin balı kaymağı sayılacak şeyler için beklemeye gerek yok. Dijital Pazarlama zaten bir tecrübe işidir.

Çözüm

Başarısız Olun …

Alanında uzman kişilere e-posta veya sosyal medya yardımı ile ulaşarak sorular yöneltin. Bu kişi alanında gerçekten uzmansa emin olun size en kısa sürede geri dönüş yapacaktır. Seminerlere katılarak insanların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz çünkü onlar bu filmi daha önce de izlemiş kişilerdir …

Harekete Geçmemek

Karşılaştığım ve nefret ettiğim sorunların başında geliyor. Elimizde öyle bir bilgi birikimi var ki neredeyse profesyonellere eşdeğer fakat bizi profesyonellerden ayıran tek şey harekete geçmemek. Onlar harekete geçtiği ve sonuçlara göre planlarını değiştirdikleri için profesyoneller. Siz neden olmayasınız ?

Çoğu kişi yaratıcı olmadığından yakınır ama masa başına bir iş , bir ödev için oturmuş olan bireyler öyle yaratıcı bahaneler üretirler ki bu bahanelere kendileri bile inanır : Etraf dağınık , ışık soluk , 10dk televizyona bakayım , acıktım v.s.

Çözüm

Burada otokontrolünüzü konuşturmanız gerekiyor. Her şeyi bir kenara bırakın ve plan yapmaya başlayın. Önünüze ulaşabileceğiniz hedefler koyun ve ufak hedeflere ulaşıncaya kadar durmayın zaten bu hedeflerden birine ulaşmanın zevkini öğrendiğiniz de harekete geçmemek için nedeniniz kalmayacak …

4. İnanç Eksikliği

İster Dijital Pazarlama ile uğraşın ister yemek yapın hiç fark etmez. Bir işe inanmıyorsak en ufak aksilikte pes edebiliriz. Eskiden bir işe başlarken : “ Nasılsa bir sorun çıkacak ve olmayacak , uğraşmanın bir anlamı yok” diye düşünürdüm fakat bugüne baktığımda :”Nasıl daha iyi yaparım acaba ? “ diye düşünüyorum. Yaptığımız işe inancımız tam olmalı. Tabi ki plan yapmadan , analiz yapmadan bir işe girişmemeliyiz çünkü başarılı bir iş çıkartmış olsak ta bize bir getirisi olmayabilir.

Çözüm

Önünüze ufak hedefler koyarak inancınızı tazeleyebilirsiniz. Yukarı da bahsettiğim gibi ufak hedefler sizin işe sıkı sıkı sarılmanızı sağlayabilir. Daha sonra başarılı yada başarısız olmuş kişilerin hikayelerinizi okuyun. Başarılı kişiler size motivasyon sağlar , başarısızlar ise önünüze çıkacak ve motivasyonunuzu bozacak engelleri önceden görmenizi sağlar.

5. Zaman Kaybı

Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak o kadar çok şey var ki : televizyon , sosyal medya , oyunlar , müzik ve video siteleri v.s. .Yaptığınız plandan sizi saptırmak için ellerinden geleni yaparlar ve başarılı olduklarında : Planlarınız aksamaya ve sarkmaya başlar , yapılacak işler bir çığ gibi aniden birikir ve sonucunda motivasyonunuz düşer.

Çözüm

Bu sorunun çözümüne detaylı olarak “Dijital Pazarlama da 9 Zaman Kaybı ve Çözümü “ makalesinde değişmiştim. Makaleyi okuyarak size zaman kaybettiren etkenleri öğrenebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz…

6. Araç Eksikliği

Dijital Pazarlama yapacaksanız çok mükemmel bir bilgisayara , dev bir ekrana , profesyonel kameralara falan gerek yok yada çeşitli bilgisayar programlarına gerek yok. Açıkça söylemek gerekirse ben birkaç program kullanıyorum ama onlar olmadan da yapabilirim , onlar işi hızlandırıyor ve düzeni sağlıyor.

Çözüm

Bir işe başlamadan nerede zorlanacağınızı bilemezsiniz. O yüzden önce üzerinde çalıştığınız projeye başlayın. Periyodik olarak ara verin ve en külfet işleri belirleyin daha sonra internet üzerinde bu işleri otomatik olarak yapan bir takım programlar bulabilirsiniz yada çok düşük ücretlere bir yazılımcıdan yapmasını isteyebilirsiniz.

7. Bilgi Eksikliği

Bende ki etkisi genelde şöyle oluyor : “ Of öğrenmem gereken çok şey var “ , “ Şimdi Çıldıracağım “, “ Yarım yamalak yapmak istemiyorum “… Bilgi eksikliğinizi gidermeden hiçbir işe başlamanızı önermem , bir yol kat ettikten sonra bir yerde takılırsanız ve bir süre orada oyalanırsanız motivasyonunuz gerçekten bozulur belki de bir süre sonra inancınız kaybolur. Yani yine domino taşı etkisine maruz kalırsınız.

Çözüm

Bilgi eksikliğini kapatacağınız en iyi alanlar bloglar ve forumlardır. Bloglar da olan bilgiyi okuduktan sonra yorum bırakarak ( eğer güncel bir blogsa ) sorular sorarak bilgi eksikliğini gidebilirsiniz yada soru soracağınız alanda forumlar bularak sorularınıza yanıt arayabilirsiniz fakat forumlarda araştırma yapmadan yeni bir konu açıp soru sormanız pek hoş karşılanmaz.

Yukarı da azalmış yada kaybolmuş motivasyonunuzu geri getirmeye çalıştık. Şu andan itibaren ise geri gelen motivasyonunuzu daha da alevlendireceğiz.

Motivasyonunuzu Arttırmak

Hedef Koymak

Planlarınızı yaptıktan sonra 1-2 haftalık deneme sürecine gireceksiniz. 1-2 hafta sonunda planınız aksamaya uğramadan devam ediyorsa o zaman hedefleri belirleyebiliriz. İlk başta kendinizi çok zorlamayacak hedefler belirlemelisiniz. Daha sonra hedeflerin arasında ki zaman arttıkça hedeflerin boyutu da değişebilir.

Örneğin bir projenizden ilk önce aylık 50 Tl kazanmayı daha sonra aylık 250 Tl kazanmayı daha sonra ise aylık 1000 Tl kazanmayı planlayabilirsiniz.

Tabi ki , hedefleriniz maddiyat olmayabilir . Şimdiye kadar tanıştığım dijital pazarlamacıların ve süper affiliateler in büyük bir çoğunluğu ya bir şeye hırslandıkları için yada ailelerine bakmak için çalışıp hedeflerine ulaşmışlar.

Blog Tutmak

Benim gibi bir blog tutarakta motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Aslına bakılırsa blog tutmak çok zevkli bir iştir. Ayrıca blog tutarak insanlara kendinizi tanıtabilirsiniz. Blogunuza güncel ve yararlı bilgiler ekleyebilmeniz için araştırma yapmanız gerekir. Böylece gündemi takip etmiş olursunuz. Gelen ziyaretçileri , soruları , takipçileri gördükçe bu işten daha da zevk alırsınız…

Blogger’ı kullanarak blog oluşturmak ve standart ayarları yaparak makale girmeye başlamak için “Ücretsiz Blog Oluşturma Eğitim Videosu “ makalesinde yararlanabilirsiniz…

Başarı Hikayeleri Okumak

Benim en sevdiğim yöntem budur. Başarı hikayeleri okumak ve kimileri sahtede olsa kazanç ekranlarına göz atmak. İnsanların tecrübelerini okumak gerçekten büyük bir motivasyon kaynağı. Şimdiye kadar onlarca kazanç hikayesi okudum hepsinin bir ortak yanı var : Bir anda kazanmaya başladıklarını görünce şaşırmaları ve yaptıkları şeye devam etmeleri …

Düzen

Daha önce bahanelerden bahsetmiştim , işte hem onların önüne geçmek için hem de motivasyonunuzu arttırmak için bulunduğunuz oda daha da önemlisi çalışma masanız mutlaka temiz ve düzenli olmalıdır yoksa gereken dikkati toplayamazsınız. En azından ben toplayamam .

Lazım olacak araç gereçleri önceden masanın üstünde yada çekmecelerinde bulundurmanız sizin için büyük avantaj sağlayacak. Lazım olduğu anda elinizin altında olması çok önemli, eğer aramaya başlarsanız dikkatiniz dağılır ve hedefinizden uzaklaşırsınız.

Sessizlik

Eskiden televizyon yada müzik açıkken daha rahat çalışabildiğimi sanıyordum fakat birkaç bilgili kişiyle konuşunca bunun çok yanlış olduğunu öğrendim. Beyin bir konuya konsantre olabiliyormuş. İlk başlarda işinize konsantre olduğunuzda sorun olmuyor fakat 1 saat geçtikten sonra beyin sıkılmaya başlıyor , televizyon ve ya müzik açık olduğu için direk olarak sizi işinizden kopartarak hayaller alemine yolluyor. Uzun lafın kısası sessizlik önemli.

Spor

Garip gelebilir ama ben her zaman en iyi fikirlerimi spor yaparken bulmuşumdur. Bloglarla ilgili , dijital pazarlama ile ilgili yöntemleri spor yaparken kafamda kurmuşumdur. Spor eğitmenlerine sorduğumda , spor yaparken vücutta ki stres hormonu azalır cevabını alıyorum. Sanırım zihnimizi açacak olan şey bu .

Sosyal Aktiviteler

Bütün bir haftayı çalışarak geçirirseniz gelecek haftaya artık bu iş kabak tadı vermeye başlar. Yaptığınız işe aşık olabilirsiniz ama ara vermeniz gerektiğini ve bir robot değil insan olduğunuzu unutmamalısınız. Arkadaşlarınızla sinemaya yada sahile gidebilirsiniz. Ailenizle vakit geçirebilirsiniz ama mutlaka 1 günde olsa o günü sadece kendinize ayırın. Geri döndüğünüzde emin olun çok daha istekli bir şekilde masa başına oturacaksınız .

Tecrübe Edinmek

Yaptığınız başarısız girişimlerden ders çıkartırsanız bunlar ilerde sizin en değerli hazineniz olacaktır. Başarısız oldukça tecrübe edinecek , tecrübe edindikçe başarısız olmayacaksınız. Döngü bu şekilde işliyor. Tabi hatalarınızdan ders çıkarttığınız için artık yanlışlarınız doğrularınızdan az olacak ve başarılı işlere imza atacaksınız. Geriye dönüp baktığınızda bu başarılı işlere görerek motivasyonunuzu arttırabileceksiniz.

Benim karşılaştığım hatalar ve düzeltmek için düşündüğüm yöntemleri size bir bir anlattım. Bu kaynağı geliştirmemde bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Aşağıda ki formu kullanarak bizimle motivasyonunuzu bozan etkenleri ve aklınızda ki çözüm yollarını paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler

Batuhan ŞASI
Kaynak: AffiliateHocasi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5