İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

DirectAdmin ve Kloxo hakkında birkaç soru

maximus___

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamlar arkadaşlar,
Türkiye lokasyonlu bir vps almak üzereyim. panel olarak directadmin düşünüyorum. ancak demosunu inceledim, client hesapların "oluşturulma tarihi" ve "bitiş tarihi" listede görülmüyor. yani bunları nasıl takip edeceğiz panelden. 5-10 clientte sorun eğil manuel yapılabilir ama client sayısı arttıkça bunları bir liste halinde göremezsek işimiz yaş...

ikinci sorum ise, madem directadmin e para vereceğiz ama yukarıdaki sorunla karşılaşacağız o zaman ücretsiz panelleri kurarız. eksikleri olsa da hiç değilse para ödemeyiz diye düşündüm. bu nedenle ücretsiz alternatifleri inceledim. en çok tavsiye edilen kloxo. ancak onda da 2009 yılında 2010 yılı başında yazılmış olan çok fazla yazı var ki, kloxo'nun çok ciddi açıkları olduğu belirtiliyor. acaba son durum nedir kloxo'da... bu açıklar kapatıldı mı? ayrıca kloxo'yu tavsiye edermisiniz?...

hosting satışı yapmayacağım ama baştan adam gibi bir başlangıç yapmak istiyorum. sonra panel değiştirmek zorunda kalıp saçbaş yolmak istemiyorum. hostin satışı düşünmediğim içinde cpanel düşünmedim. plesk zaten sevdiğim bir panel değil....

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılar

maximus___

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet arkadaşlar kimse cevap yazmamış ben kendi ulaştığım sonucu yazayım. ihtiyacı olan için....

hepsini kurdum denedim inceledim sonuç olarak,
centos kullanıcıları için kloxo çok güzel, (kloxo bahsedilen açıkları kapatmış ve yurt dışında datacenterlar tarafınan bile tercih ediliyor artık)
benim gibi debian kullanıcıları için ise ispconfig i tavsiye ederim.

en az paralı paneller kadar iş görüyorlar. hatta kloxo için cpanelden daha kaliteli bir panel olduğunu savunanlar var ki buna ben de katılıyorum. zaten panele kaç kez ihtiyaç duyar bir webmaster... benim, kurulumu gerçekleşmiş ve yayına sorunsuz başlamış bir sitenin paneline aylarca hiç girmediğim olur. bunun için lisans parası ödemek saçmalık. üstelik lisans parası olayına da çok fazla antipatim var.

yukarıdaki önerilerimin yanında şu panelleri de incelmenizde fayda var; ispcp, floxor, vhcm, dtc.... (hepsi ücretsiz, açık kaynak ve çok kaliteli)

kolay gele

tasarla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
evet bir çok panel olması tercih sebebi tercihinizi bulmuş iseniz ne mutlu. Minumum sorun için bizler cpanel litespeed gibi ozel yazılımlar tercih etmek durumunda kalıyoruz. Kullandıgınız bir free panel çok rahat başkaları tarafından alınabilir yahut ciddi bir sistem hatasına neden olabilirken ucretli yazılımlarda bu dertleri düşünmezsiniz kendi kendini günceller hatta kurulumları yapar ve hata oldugunda firma girer ve düzeltir bu rahatlık için ücret ödeniyor.Kloxo ilk çıktıgından beri her yıl kurar bakarım ama ilk once adı farklı bir paneldi isim değiştirdiler o zamandan buzamana tasarım dahil çok değişen birşey yok.Şuan en iyi free panel olmasına karşın prof kullanıcıları tercih edebilecegi bir duruma henuz gelmemiş gönül isterki gerçekten her anlamda ucretli veya ucretsiz cpanel alternatifi bir panel çıksın herkes uygun fiatlara kullansın.

maximus___

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet bir çok panel olması tercih sebebi tercihinizi bulmuş iseniz ne mutlu. Minumum sorun için bizler cpanel litespeed gibi ozel yazılımlar tercih etmek durumunda kalıyoruz. Kullandıgınız bir free panel çok rahat başkaları tarafından alınabilir yahut ciddi bir sistem hatasına neden olabilirken ucretli yazılımlarda bu dertleri düşünmezsiniz kendi kendini günceller hatta kurulumları yapar ve hata oldugunda firma girer ve düzeltir bu rahatlık için ücret ödeniyor.Kloxo ilk çıktıgından beri her yıl kurar bakarım ama ilk once adı farklı bir paneldi isim değiştirdiler o zamandan buzamana tasarım dahil çok değişen birşey yok.Şuan en iyi free panel olmasına karşın prof kullanıcıları tercih edebilecegi bir duruma henuz gelmemiş gönül isterki gerçekten her anlamda ucretli veya ucretsiz cpanel alternatifi bir panel çıksın herkes uygun fiatlara kullansın.

yazdıklarınız için teşekkür ederim ancak katılmadığım önemli noktalar var. katılmadığım noktları şöyle izah edeyim;

birincisi cpanel, plesk, ya da diğer ücretli panellerin minimum sorunlu paneller olduğuna, hatta sorunsuz paneller olduğuna katılmıyorum. bunu bir kullanıcı olarak bizzat yaşadıklarıma dayanarak söylüyorum.

güncellemeler demişsiniz ki bu konuda da ücretli panellerin çok önemli sabıkaları mevcut. özellikle cpanel bu konuda mimli... kendi kendini güncelledikten sonra neler yaşandığı konusunda ufak bir google araştırması yeterli.

bir sorun olduğunda firma girer düzeltir demişsiniz ancak bu durum açık kaynak panellerde de mevcut. onlarda da ücretli destek paketleri vs mevcut. aradaki tek fark lisansa para ödemiyorsunuz. zaten forumlar aracılığı ile çözülemeyecek sorun hemen hemen yok gibi.

kloxo nun ilk çıktığı günleri bilmiyorum ama şu an itibarıyle cpanel de yapıp, kloxo da yapamadığınız birşey ben göremedim. varsa somut olarak aydınlatırsanız sevinirim. ayrıca arayüz de gayet güzel. cpanel alışkanlığı ile değerlendirmek yanlış olur. önemli olan fonksiyonellik ki orada da ister amatör, ister prof olsun kloxo tüm ihtiyaçları karşılıyor bana göre.

bilinen bir açığı olup olmadığı asıl önemli konu. yoksa saydığınız konular üç aşağı beş yukarı tüm panellerde mevcut. gördüğüm kadarı ile kloxo ya yapılabilecek tek eleştiri var, o da açıklarının olup olmadığı. ama şu an itibari ile ben bilinen ve geçerli bir açığına rastlamadım.

ücretli panellerde mantıksız olan bir taraf daha var;
bugün burstnet.eu/linvps.shtml
buradan 5 dolara VPS satın alabilirken, 15 dolar cpanele verilen paraya yazık bence. üstelik yıl boyunca en fazla birkaç kez kullanılacak olan bir yazılım. burstnet sunucuları da oldukça iyi, sadece biraz konuya hakim olacaksınız. destek ücretli.

hosting firmaları için cpanel mantıklı çünkü shared hosting kullanıcısı bunu arıyor. ancak vps ve dedicated müşteriler için cpanel pek mantıklı olmuyor. zaten başlığı açarken de vps kullanıcısı olduğumu belirtmiştim. bana pek uymuyor cpanel. fakat hosting firması işletsem daha farklı düşünebilirdim. çünkü orada müşteri talepleri işi şekillendiriyor. zaten cpanel için bundan başka önemli bir tercih sebebi göremiyorum.

bunlar benim fikirlerim. yanılıyor olabilirim. siz hosting işi ile uğraşıyorsunuz sanırım. konuya baktığımız pencereler farklı. o nedenle farklı şeyler düşünmemiz normal.

saygılar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5