İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dmoz'a site ekleme hakkında?

orcunyucel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben sürekli ingilizce sitelerimi eklemeye çalışıyorum ama henüz hiçbiri eklenmedi

kopekolduren

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
siteme editors.dmoz.org dan giriş yapılmış ama halen gelen bir bilgilendirme mesajı yok

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Dmoz garip bi alem ya ...
Freelance editor sisteminden hemen vazgeçip profesyonel sisteme geçmeleri şart...
Yuh ya hangi yüzyılda yaşıyoruz halen bir sistem yazılamadı mı bu dmoza ya yazık valla

Unutmam

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dmoz'da kanka ayakları duydum bende.Rakip siteleri sildiren de duydum.

darkness

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Oradaki bütün moderatörler ückagitci. Bugüne kadar 5 sene icerisinde 20 den fazla site ile basvurdum hepside temiz icerik siteleri idi, fakat simdiye kadar hicbiri kabul edilmedi.

serki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
boşuna saçma sapan gereksiz komplo teorileri üretmeyin, bilmediğiniz konularda da orada burada kendi hayal ürünlerinizi gerçek gibi anlatmayı bırakın bence. Çünkü çok az sayıdaki gönüllü dmoz editörü, hiçbir menfaat beklentisi olmadan günlerini ayırıp sizin saçma sapan spam şeklinde eklemeye çalıştığınız siteleri temizleyip, düzgün olanları ayıklayarak sisteme ekliyorlar. Sonra sitesi eklenmediği için (hatalı kategori, spam, yetersiz içerik vb.) bazı kişilerde buralarda kendi çaplarında ahkam kesip, ama ama ama... diyehayal mahsulu teorilerini anlatıyor. Benim editörü olduğum kategorilerde eklenmeye çalışan siteleri görseniz oturup ağlarsınız herhalde. Mallasef dmoz sandığınız gibi toplist vb. değil, sadece kaliteli içeriğe sahip sitelerin listelenmeye çalışıldığı bir sistem. Yani siz önce içerikli, sadece oradan buradan linklerden oluşan siteler yapmayın, emin olun ki siteniz onaylanır. Ama süre çok uzayabiliyor bunun da nedeni yine spam yapan, gereksiz sitelerini eklemeye çalışan kişiler veya sitesi düzgün olup dmoz açıklamalarında spam kullanmaya çalışanlar. Çünkü bunları silmek ya da site açıklamasını düzeltmek için harcana zaman, düzgün bir şekilde eklemeye çalışanların hakkını çalıyor. En basit bir en alt kategoriye bile günde 15-20 ekleme istediği geldiğini düşünürseniz, gönüllü 50-60 editörün neden başaçıkamadığını kolayca bulabilirsiniz. Sonuç olarak herşey spam olmayan, içerikli sitelerin yaygınlaşması için, sitelerinizi yaparken ve dmoz'a başvurularınızı yaparken bunu aklınızda tutmanız dileğiyle. Emin olun ki üçkağıtçı olanlar bazılarının söylediği gibi moderatörler değil ona buna suç atan spam site yapıp internetimizi kirletenler.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Serki ben yukarida soylenenleri sana ispat edersem bunca insandan özür dilermisin?

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
kayırmacılığa birşey yapılamaz. yapanlar var mıdır? evet olabilir. herkes bu kategoride bu site nasıl olabiliyor da benim sitemi eklemiyorlar. bunlar üçkağıtçı gibi söylemlerde gereksiz yere de bulunuyor olabilir. r10 da ilgili başlıkta görüyoruz adam 3 kelimeyi doğru yazmayı bilmiyor, kuralları okumadan başvuru yapıyor, sonra eklemediler diye sızlanıyor! ya da internetten topluyor, çalıyor, alıyor bilgileri açıyor site sonra niye eklenmiyor diyor. editörlerde sizin gibi bu işlerle ilgilenen adamlar. whoislerine de bakmayı biliyor, siteyi incelemeyi de biliyor.

ama öyle para karşılığı site ekleme, çıkarma durumu varsa sağlam dayanaklarla ispatlayın şikayet edelim editörlükten attıralım. bu kadar basit. herkes para döndüğünü biliyorum diyor ama ses gelmiyor sonra.

buradan bir arkadaş var, eskiden her dmoz başlığına atlardı, şöyleler, böyleler diye. editör oldu şimdi sesi soluğı çıkmıyor :)
ona da o zaman demiştim "köpekler istedi diye, atlar ölmezmiş" :) editörler herkesin çığlıklarına karşı özenle korunurlar. editörlükten atmak da hiç kolay değil. bunun böyle de olması doğrusudur.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Yahu sordunuzda ispatmi etmedik. Sen bana attirabilecegini kanitla bende sana ispat edeyim.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
benim kişisel olarak bir bağlantım ve attırma durumum yok ama tanıdıklar var :) verin para alan biri varsa msn adresini vs. parayla site ekleme girişimi olursa ya da "varyasyonları" hemen gereğini yaparlar diye düşünüyorum.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
iyide senin madem boyle bir sansin vardi bunca millet agliyorken niye sesini cikarmadin? pm ile goruselim..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bir sitem listeden çıkartıldı mesela. çıkartılma sebebi "site parkta" olarak yazılmış. 13-14 saat host probleminden dolayı parka çekilmişti site. editör siteyi kontrol etmiş, parkta bulmuş. şans işte. yapacak birşey yok normal tepki.

her zaman üzerine basa basa yazdım ben varsa parayla bunu yapan çıksın yazsın şikayet edelim adam gibi diye. kimseden ses çıkmadı. ki bu başlıkta da özellikle sordum.
herkes şu site varken benim ki nasıl eklenmez, ya da bu site zaten editörün.. gibi savunmaya geçiyor. şu ana kadar tek kişi çıkmadı parayla bu işin döndüğünü ispatlama girişiminde bulunan. işin içinde para yoksa dediğim gibi atlar ölmez ama muhtemelen. ben dmozun sahibi falan değilim bu arada. editör arkadaşım var ona söylerim hemen. çok sorup duruyor çünkü.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Şuraya birileri de DMOZ editör "site ekleme, kabul yönergelerini" eklese de asıl konuya geri dönsek.
Ben özetle şunu diyebilirim (editör değilim, bunlar bildiklerim):
1- Özgün içerik olacak, 2- Zaten var olan sitelerin benzeri (içerik açısından) olmayacak
3- Arama sonuçlarından oluşturulan sayfalar olmayacak, kopya olmayacak 4- İçeriğinde bilgi olsa dahi, türetilmiş (elle veya otomatik) olmayacak 5- Ağırlıklı olarak linklerden oluşmayacak, 6- Güncelleniyor olacak... (yani siteyi ekledikten sonra bir müddet gözlemlenmeniz de mümkün, gelişiminiz takip ediliyor olabilir...)

Özetle, anladığım kadarıyla kategorisinde nadir bulunan, bir bilgiyi içeren, güvenilir ve özel olacak...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
spam siteler, sürekli eklenen siteler, yönlendirme domainler, çalıntı içerikli siteler, adsense için yapılan siteler, iç sayfalarında hata olan siteler, açılmayan, geç açılan siteler, içeriği zengin olmayan siteler, fazla çıkışı olan siteler, illegal siteler vs.. silinebilirler. mantık olarak da böyle olması gerekir zaten. böyle siteler webservise eklenmelidir.
mesela haber sitesi için evet güncel olması gerekirken, bazı siteler için güncellik önemli olmayabilir sanıyorum.

eklenmek için sitenin farklı olması lazım, hazırda site varken aynısı neden eklensin ki?

serki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Serki ben yukarida soylenenleri sana ispat edersem bunca insandan özür dilermisin?

İspatın varsa neden dmoz türkçe dizini üst editörüne şikayet etmiyorsun erkin vb. olabilir mesela. İspatın varsa durduğun kabahat zaten, şikayet et anında atılır editörlükten. Bu yüzden bu kadar emin konuşuyorum ya, üçkağıtçı dmoz editörü olamaz diye. Çünkü en saçma şikayetler bile ciddiyetle incelenip araştırılıyor dmoz üst editörlerince. Madem gerçekten düzgün sitelerin hakkının yendiğini düşünüyorsunuz hemen attırın onu. Basit dizinlerdeki editörleri çok tanımıyorum ancak rağbetin yüksek olduğu sitelerin editörleri gerçekten ciddiyetle seçiliyor dmozda. Şikayet için bana da yazabilirsiniz pm ile bu arada ama şu sıralar iş yoğunluğum nedeniyle dmoz ile çok ilgilenemiyorum, siz her dizinin sağ üstünde bulunan "Suistimal/spam rapor et." linkinden basitçe şikayetinizi iletebilir ve inceleneceğinden emin olabilirsiniz. (ispatınızı da yazmayı unutmayın)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Şikayet etmediğimi nerden biliyorsun?
Ben şikayet edeli çok oldu, yaptığım şikayeti okunup okunmadini kontrol edebilmem icin verilen kod ile sürekli olarakda kontrol ediyorum 3 AY OLDU! 3!! okunuyormuş muş inceleniyormuşmuş..

Editoru oldugu kategorinin hedef kitlesi, ilgili editörün site ve sitelerine parayla üye olabilecek bir kitle. Bu nedenle ilgili kategoriye ait siteleri dmoz'a eklemek için vermiş olduğu reklamları sitelerinde yayımlayanları seçiyor yayımlamayanları dmoz a ekli ise siliyor. Şahıs hakkında bir çok şikayet varmış ve incelenecekmiş veya inceleniyormuş(kaç yıl sürecek diye merak ediyorum doğrusu)

Hani diyorlar ya bizim için(biz Türkler), takat sınırlarımız var hani o sınırları birisi aşana kadar elimizi kolumuzu kıpırdatmıyoruz.. İşte benim için o sınırı aştı birileri. Kendime yapılan haksızlığa bi yere kadar tahammül ederim ama iş bendende geçti millete kan ağlatıyorlar, daha önce olduğu gibi ben bu işede parmağımı sokarım. İştende ayrıldım, araçta aldım çok müsaitim yani. O birileri ziyaret ettirmesinler kendilerini(buraya üye olanlarda var, biliyor onlar kendilerini, bende kapi numaralarina kadar ogrendim zaten haberiniz olsun).

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2 yil önce basvurdum ses seda yok, arada yine basvurdum yine ses seda yok (Yani eklenmedi).

3 - 4 yildir ekli bir sitem icin aciklamada bir düzeltme icin ara ara formu doldurup gönderdim ilgilenen yok. Istedigim tek sey imla hatasinin düzeltilmesi idi.
Kaldi ki kategorimde 6 site var. Cok zor olmasa gerek 4 yilda bir imla hatasi düzeltmek.

Zorluklarini ben de biliyorum, alakasiz siteler eklenmek icin formumu doldurup üstüne mail atinca ben de site alimini durdurdum. Arada özelden sitesini ileten oldugunda veya hosuma giden siteler gördügümde ekliyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5