İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dns Flush tam olarak nedir birisi anlatabilir mi?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
Dns flush, ipconfig release tam olarak nedir?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Öncelikle komutun uygulanışı ipconfig /flushdns dir.

Kısaca özetlemeye çalışayım.
Bildiğin gibi IPler aracılığı ile iletişimi sağlıyoruz. Aslında depresan.net i açmak istediğimizde bir NAMESERVER a "depresan.net in IP adresi nedir" diyoruz, buna karşılık NAMESERVER bize IP adresini bildiriyor ve bizde bu IP adresini yakın bir zamanda tekrar sormamak için bi yere not ediyoruz. İşte bu notların toplandığı yere DNS CACHE diyoruz.

Yani: saat 15:30 sularında Depresan.net i sorguladım ve IPsini 10.0.1.2 olarak kaydetti bilgisayarım. Bir kaç dakika sorna depresan.net e tekrar girmek istediğimde sistemim nameservera soru sormak yerine önce dns cache e bakıyor eger orada not alınmışsa IP adresi, yeni sorgulama yerine direkt olarak kayıtlı IP adresine girmeyi deniyor..

Şimdi, eğer ben DNS cache i temizleyene kadar, sen siteni başka bir hosta başka bir IP adresine taşımışsan ben bu değişikliği DNS cachelerini temizleyene kadar öğrenemeyeceğim. Girmeye çalıştığımda eski hostda siten duruyorsa hala belki erişebileceğim eski bilgilere ama eğer bilgilerde silinmişse hiç erişim sağlayamayacağım.

Bu durumda DNS CACHE i temizleyip, nameserver a sorgu yaptırmalıyım ki yeni hostunun IP adresini öğrenebileyim.

Bu arada, DNS = Domain Name Server demek..

ipconfig, adından da özetlenebileceği gibi IP configration'in kısaltması. IP ayarlarını yapmamıza yarayan windows ortamındaki uygulamamız.

IPCONFIG RELEASE ise, DHCP adını verdiğimiz servisten alınmış IPyi düşürmeye yarar. Yani sisteme networkdeki IP tanımlaması yapan servisten tanımlanan IP yi bıraktırmaya yarar.

X

Xman

Misafir
Bir an kendimi 2005 yılında sandım :) o zamanlar iyinete henüz kayıt olmamıştım ziyaretçi olarak her gün girer buna benzer bir sürü faydalı bilgi okur ve uygulardım. Bugün bir webmaster olarak bildiğim çoğu şeyi öğrendiğim iyinette yeniden böylesi faydalı paylaşımlar görmek çok memnuniyet verici.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
teşekkürler müdürüm

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5