İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

doğruluk payı ne kadar acaba??

A

a.ışık

Misafir
10-15 gün önce bazı TV kanallarının anahaber bültenlerine çıkan feci bir olayı size aktarmak istedim.Olay bana yakın ve annemin oturduğu semt olan -Çengelköy'de oldu.
Karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlı bir teyze yoldan geçenlerden yardım ister,kimsenin oralı olmadığı teyzeye 23 yaşında bir kızımız yardım eder,karşıdankarşıya geçirirken kız aniden bayılır,masum görünüşlü yaşlı teyze bir taksi çevirir kızı taksiye atar ve taksiciye: -kızım yolda yürürken fenalaştı,hemen eve götürmem lazım der.Taksiyi ATA2 sitelerine yakın bir yerde durdurur,taksiciden yardım alarak kızı arabadan indirir komşularından yardım alacağını söyleyerek taksiciye gitmesini söyler.Taksici oradan uzaklaştıktan kısa bir süre sonra arabanın içinde telefon çalmaya başlar kendi telefonunun çalmadığını anlayan taksici kısa bir aramadan sonra arka koltuğun altına düşmüş olan telefonu bulur,ısrarla çalan telefonu açar telefonda bir erkek vardır:
-Bu telefon kızıma ait,eve gelmesi gerekiyordu ama hala gelmedi siz kimsiniz diye sorar,telefonu açan taksici kendini tanıtır ve kızınızı annesiyle falanca adrese bıraktım der baba hayır annesi yanımda bulunduğun yeri söyle beni kızımı bıraktığın adrese götüreceksin der ve polise haber verir,polisler baba ve taksici kızı arar ama ne o adreste öyle bir teyze vardır nede kız ortadadır.
Ertesi günü kız Çengelköy'de MAXİ alışveriş merkezinin önündeki bir çöp konteynerının içinde ölü b ulunur,tüm organları alınmıştır,otopsi raporuna göre kıza iğne yapılmış ve bayılması sağlanmış,aile feryat figan tüm çengelköy ayağa kalkmış durumda.
Allah böyle bir yaşlının belasını versin kime güveneceğiz.Yardım etme güdülerimizi de köreltiyorlar,gerçekten yardıma ihtiyacı olanada yardım edemeyeceğiz bunlar gibi soysuzlar yüzünden.Allah ailesine sabır versin.Lütfen daha dikkatli olalım,gün geçtikçe böyle olaylar çoğalmakta ve biz neyin nerden geleceğini bilmez halde şans eseri yaşıyoruz.

mailime böyle birşey ulaşmış bu sabah arkadaşlar, Çengelköy'de yada civarında
oturanlar bir araştırabilir mi acaba böyle bir olay gerçek mi yoksa mail spam mı!
eğer bu olay gerçekse, gerçekten çok acı ve üzücü.. :(

Miller

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:)))
hikaye güzel ama gerçek değil. bu ve bunun gibi hikayelere urban legend, yani şehir efsanesi denir.

tıpkı, "risk nedir" hikayesi gibi, tıpkı "arabanın hangi tekeri patlaktı" hikayesi gibi.

bir kısmının burda bir kolajı var ama anlamanız için terminolojiye aşina olmalısınız;
http://www.uludagsozluk.com/goster.php?id=200224 (sadece üni. efsaneleriyle alakalı)

ha bir de aklıma geldi;
yukarıda anlatılan hikayenin bir de "küvette kendini böbreği çalınmış olarak bulma" versiyonu vardır; ki "organize işler" filminde bu efsaneye küçük bir gönderme vardı.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
McDonalds'daki çizburgerlerin içine de hiv'li kan injekte edilmişti zamanında. Olayın doğruluğunu bilmiyorum ama olası gelmedi bana. Heryerde yazılır çizilirdi heralde.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
bu mailleri okuyup sağa sola gönderenler yazıyı yazan kişiden daha dengesiz bence :)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bu yazıyı 7 kişiye gönder yoksa ölürsün.Karışmam bak ölürsün.. :D
Maile gelen bu yazıların %100üde uydurma.Sen başkasına gönderki bizde o mailleri toplayıp şirketlere satalım onlarda sana bol bol spam yapsınlar.

A

a.ışık

Misafir
işte bende bekliyordum ki çengelköy'de oturen bi vatandaş gerçek mi
değil mi diye yazsın diye ama, yazı yazanların hepsi çengelköyde değil anladığım kadarı ile :)
arkadaşlar, yetkili ağızlar konuşursa daha sağlıklı bilgi sağlanmış olur..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
çengelköyde yaşayanlar yetkili bir ağız olamıyacağına göre ve haberlerdede böyle bir haber çıkmadığına göre sanırım her söylenen yorumdan öteye gidemiyecektir

veliAhd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Burası Türkiye den Çok Burası İstanbul olmaz olmaz diye birşey yok, bunu sen buraya sormaktan çok arkadaşım Annen ile irtibata geçip sorsana madem onlar orda oturuyor Bu arada şahsen ben duymadım :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Benzer bir olay başlangıcı İzmir Bornova'da bir tanıdığımın başına gelmiş.
Hatırladığım kadarıyla; geç bir saatte eve yürüyerek dönmek zorunda kalan tanıdığımıza yardım amacıyla bir araç durmuş. Araç içinde bir kaç kişi varmış ve tanıdığımızın soyu sopu hakkında sorular sormaya başlamışlar. (Kimsesiz olanları arıyorlarmış genelde, arayanı soranı olmazsa olay üzerine gidilmez diye). Bizim tanıdık organlarım çalınır diye değilde, kötü birşey yaparlar diye korktuğundan ilk fırsatta arabadan atmış kendini.
Sonra bir ara elektrik direklerine filan benzer konuları anlatan yazılar yapıştırılmıştı (kim yaptı bilmiyorum).
Bir zaman bu şehir efsanesi epeyce başımızı ağrıtmıştı, korkusundan akşam erkenden evine gidiyordu, sonra unutuldu olay.
Ama çevre kötü ...

Miller

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işte bende bekliyordum ki çengelköy'de oturen bi vatandaş gerçek mi
değil mi diye yazsın diye ama, yazı yazanların hepsi çengelköyde değil anladığım kadarı ile :)
arkadaşlar, yetkili ağızlar konuşursa daha sağlıklı bilgi sağlanmış olur..

Bişey biliyoruz da yazıyoruz, sen "çengelköyden birileri yazsın" diyorsun. Elinin altında google diye bişey varken aslında burda sorman kabahat ama neyse.
Bu ve benzeri bir çok hikaye anonimdir. Ve özellikle 2005'de mail spam sektörünün Türkiye'de hızla yükselişe geçmesiyle birlikte zilyon tane türetilmiştir. Bunu anlamak için çengelköy'de olmaya gerek yok. O yazdığın hikayeyi ben 3-4 sene önce de biliyordum ama hikayede 10-15 gün yazıyor.
Buyrun google sonuçları:
http://www.google.com.tr/search?num...oldan+geçenlerden+yardım+ister&btnG=Ara&meta=

Sonuçlar arasında 2006, 2007 yıllarında yazılmış olanlar da var. Yani hikayenin gerçek olmadığı sırf buradan anlaşılabilir.

A

a.ışık

Misafir
bu benim başımdan geçen bi olay değil
bi arkadaşımdan mail ile geldi..

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yaa zaten bu spamlar sayesinde ne doğru ne yalan anlamadık gitti hergün 50 tane site adresi geliyor mail adresimize ve tabiki böyle ilginç mesajlarda .

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Evvet burası Türkiye...
Ancak böyle bir şey gerçek olsaydı şayet kesinlikle organlardan arda kalanlarıda atmazlardı illa kullacak bir yer bulurlardı :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5