İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dolar artıyor Bizim Adsense gelirleri de artıyor :)

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Kim demiş doların artması memleketin zararına diye? Tamam zararına olduğu yönlerde olacaktır. Dolar artınca zarar ediyor diyenlere şu örnekle açıklamak istiyorum.

Bir ihracaa firmasısınız TL üzerinden üretim yapıyorsunuz ve maliyetiniz 50 kuruş Bu malzemeyi 1 dolar üzerinden satıyorsunuz.
1000 adet sattınız diyelim
1000*0,50= 500Tl üretim maliyeti

Dolar kuru 1 tl iken biz bu bin parçayı 1000tl ye ihraç etmiş oluyoruz
dolar kuru 1,5 tl iken yine aynı malı maliyetimizde hiçbir değişiklik olmadığı Halde 1500tl ye ihraç ediyoruz.

Doların artması ülke ekonomisi açısından iyi olduğu zamanlar daha iyidir TL değer kazandı diye sevinmeyin.

Ha ithalat yapanlar için iyi birşey değil zaten ben hiçbir zaman ithalatı desteklemediğim için sorun yok.

T

trgy

Misafir
Kim demiş doların artması memleketin zararına diye? Tamam zararına olduğu yönlerde olacaktır. Dolar artınca zarar ediyor diyenlere şu örnekle açıklamak istiyorum.

Bir ihracaa firmasısınız TL üzerinden üretim yapıyorsunuz ve maliyetiniz 50 kuruş Bu malzemeyi 1 dolar üzerinden satıyorsunuz.

dolar kuru 1,5 tl iken yine aynı malı maliyetimizde hiçbir değişiklik olmadığı Halde 1500tl ye ihraç ediyoruz.

Doların artması ülke ekonomisi açısından iyi olduğu zamanlar daha iyidir TL değer kazandı diye sevinmeyin.

Ha ithalat yapanlar için iyi birşey değil zaten ben hiçbir zaman ithalatı desteklemediğim için sorun yok.

Türkiye'de ithalat daha fazla olduğu için Türkiye'nin zararına. Dediğiniz olay ihracatı fazla yapanların olayı.

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
Türkiye'de ithalat daha fazla olduğu için Türkiye'nin zararına. Dediğiniz olay ihracatı fazla yapanların olayı.

Sorun da orada, İthalat iyi bir şey değil ki.. Dolar artsın ki Türk üreticilerin eli güçlensin. Dolar artsın ki ithal edilemesin Türk mallarından pahalıya gelsin. Dolaylı olarak Türk halkı işsiz ithal malları ucuz alacağına. Çalışıp Türk mallarını Pahalıya alsın Milli ekonomiye faydası olsun.

SadeceDownload

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Evet arkadaşlar Ekonomiye sıcak para girdi dolar gün geçtikçe şişmeye başladı.
Birçok sektörde doların bu artışına üzülüp hatta ciddi derecede zarar ederken Bizim sektörde özellikle adsenseden gelir elde eden kişiler açısından doların arttığı her kuruş bizim TL bazında gelirimizin artışına neden oluyor :)
Çifçiler yağmur duasına çıkıyor bizde dolar artış duasına mı çıksak ne yapsak :)

Ne alaka?

Dolar arttımı server fiyatlarıda artıyor, bağlantı fiyatlarıda...
Doların artmasıyla Adsenseden 1 krş kar ederken serverlere dünyanın parasını ödüyoruz..

Ayrıca ekonomiye sıcak para girdiğinde değil, piyasada dolar kalmadığı zaman dolar artar. Yani bu demek oluyor ki mevcut iç hacimde yeteri derecede dolar sirkülasyonu bulunmuyor.. Bunun nedenide yabancı sermayeli firmaların ülkemizi CEO olarak kullanmamasından kaynaklanıyor..

TeyLor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

Kendin İmal Edip Malini Yurt Disina Dolar Uzerinden Satarsak Kazancimiz Olur Sanirim , Ama Bugun Dolar yukseldi Elimdeki Mali Satayim Kar Yapayim Dersek O Gun Karli Olursun , Ertesi Gun Gidip Mal Alican Oda Sana Saticak Yine Dolar Uzerinden Yaptigimiz Kar Oraya gitmicekmi Benim Dusuncem , Kendı İmalatini Yapip , Yurt Disina Satarsan Dolardan Kazanirsin , Kopamadik Yurt Disindan Gitti , Konuda İyice Sapti Sanirim Bir Konu Acilmasi Lasim , Dolarin Artmasi Yukselmesi Faydasi vs vs Hakkinda

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
evet Konu benim amacım dışına çıktı. Yönetici arkadaşlar kilitleyebilir. Kilitlemezsede ben defoldum gittim konudan.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5