İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain alıp satanlar sınırı aştı mı

Domain alıp satmak etik mi?

• Etik

Kullanılan: 10 50.0%
  • Değil

Kullanılan: 7 35.0%
  • Banane yahu

Kullanılan: 3 15.0%
  • Tamam

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    20

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
Beyler demin bir domain alayım dedim tüm kombinasyonları dolu ama siteler açık değil. Yani adam alıp satıyor. Sizce bu etik mi ?

AkvaryumZevki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kesinlikle etik değil.
Hatta öyle ki Domain'i alırken direk Whois bilgilerine bu domain satılıktır diye yazanlar var. Ben kendim domain ararken birine telefon ettim ve tam 20.000 lira istedi :) Oysaki aynı domain'in com'lu olanı, 8 yıldır açık ve 50.0000'den fazla üyesi bulunan siteyi sahibi 30.000 liraya elinden çıkartıyordu :)

Yani tabiri caizse işin cılkını çıkardılar. Ama onlarında suçu yok, en büyük suçlular bunlardan alışveriş yapıp para kazandıranlar. Adamlar 100 tane domaini kapatsalar 10 tanesini satsalar yetiyor zaten.

piryolu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bu domain isinden bende pek birsey anlamadim bir domain takip ediyordum dusdu dusucek 6 ay takip ettim domain tam dusdu derken bakdim araci bir site tarafindan domain satiliga cikmis dedim 30 euroya alayim mesaj attim adamlar 7 euroluk domaini 25OO euro adan asagi olmaz diye almanca mesaj atdilar??

Bende turkce o domani alin munasip bir yerinize site kurun dedim :))) resmen bu isin cilki cikdi.. bunu sadece biz turkler yapiyor elin ejnebiside ayni halti yiyiyor...

gecen bir domain aldim. site bile kurmadim index attim firset buldugumda bir seite birsey kurarum dedim..dun bakdim pr 1 olmus ben bu isden hicbirsey anlamadim..

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
Git meyve al sat daha şerefli ya en azından meyveler primary key değil

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Neden olmasin? Ticaret bu tetal'in söylediği gibi, alan satan memnun yani :)

Sonuçta aldığı domaine bi süre proje düşünüp kuramayan veya kafasındaki gibi değerlendiremeyen o işlerin o kadar kolay olmadığına karar veren veya maddiyatı el vermeyen kişiler var onlar ne yapmalı? Ölene kadar domaini elinde tutacak değil ya.

P

pozitif06

Misafir
parası olan düdüğü çalar misali... :kahve:

bundan üç yıl önce bir domaini alayım dedim, benden 7 sene önce almış bir arkadaş şimdi baktım hala aynı arkadaşta ve kullanımda değil... tamamen yatırım amaçlı... bundan sonrada bu domaini bırakacağını düşünmüyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bu arada ciddi ciddi tartışılan bir konudur hukuk nezdinde .Bir kişinin kullanmadığı domaini alması veya diğer kişinin almasına engel olması.Veya aldığı domaini adı dışıdna kullanması gibi konularda görüş ayrılığı var.

Bana kalırsa çok da çekmeme rağmen ticarettir.Değerli birşey alınır satılır el değiştirir.Aksi bir durum olamazdı zaten.Ayrıca bunun ne şerefle alakası var ne etiklikle.Oldukca doğal.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ticarete birşey denmez orası öyle de. 4 harfli bir net domainim var, kelimenin ingilizce anlamı yok, hiçbir site kurulmamış üstüne, hiçbirşeyi yok yani. Satmak isteseniz biçilecek değer 150-200 dolar. Bir domain şirketinde bu domain, milyon tane domaini register edip bekliyorlar. Fiyata da 40.000 dolar demiş. 40.000'a gelirli jenerik site alırım. Yıldan yıla 10 dolar verip, iş yapacakların önünü tıkıyorlar, başka birşey değil. Mantıklı bir pazar fiyatından satsalar karlarına birşey demiyelim.

cAgAbA

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
13
domain alıp satanların bütçeleri sınırsız değil. sonuçta herkes kendi algılayışına göre bir yatırım planı yapıyor. kimisi tutuyor kimisi tutmuyor. daha düne kadar jenerikler giderken, bir başka trend ile jenerk + x'ler başladı. onlar doldu -evi eklendi. o olmadı -yeri, -hane, vip vd eklentilerle proje yapmak isteyen insanlar kendi önlerini açtı. açın bakın büyük ajansların şirketlere yaptıkları projeler için aldıkları domainlere... burada 3 liraya satsam kimse almaz o domainleri...

demem o ki, konuyu açan zaten meseleden anlıyor olsa domainin kendi çapındaki birisinin projesi için çok da önemli olmadığını anlayabilir ama bu da bir zeka meselesi. kendisi iki kere kullanıcı duvarına domainlerle ilgili saçmasapan ("seni domain tüccarı seni ehehe", "piyasada domain kalmadı beaaa" vb ergen samimiyet ifadeleri) yazılar yazdığı için tarafımdan rapor edilmiş bir kişi olduğundan hakkında az çok fikir yürütebiliyoruz. çok yakında domain satışlarına başlar, sonra da niye domainlerim alınmıyor diye ağlamaya başlar)

o ikinci mesajında meselenin şerefle ilgili olan kısmını kendisine aynen iade ederim. iyinet gibi -bana göre kaliteli insanları oransal olarak daha fazla barındıran- bir forumda bana göre fazla bile kaldı. yaşını, çapını aşan ifadelerinin düzeltilmesini, temelli bir düzeltme için de ciddi bir ihtar verilmesini beklerim kendi adıma...

en nihayetinde sağlam bir fikri, o fikri gerçekleştirebilecek azmi, dirayeti, basireti, cesareti ve de kabiliyeti olanın bana sorarsanız domaine ihtiyacı yoktur. küçük esnaf ayarında domain satan birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

gerisi laf-u güzaf

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ticarete birşey denmez orası öyle de. 4 harfli bir net domainim var, kelimenin ingilizce anlamı yok, hiçbir site kurulmamış üstüne, hiçbirşeyi yok yani. Satmak isteseniz biçilecek değer 150-200 dolar. Bir domain şirketinde bu domain, milyon tane domaini register edip bekliyorlar. Fiyata da 40.000 dolar demiş. 40.000'a gelirli jenerik site alırım. Yıldan yıla 10 dolar verip, iş yapacakların önünü tıkıyorlar, başka birşey değil. Mantıklı bir pazar fiyatından satsalar karlarına birşey demiyelim.

O tarzda şirketlerin amacı zaten o.Kendilerine mahkum etmek istiyorlar.Alıyorlar sektörle ilgili ilgisiz tüm domainleri aratıyorsun hepsi onda.Sonra satıyorlar fahiş fiyatlardan.

100-200 domain almış satmaya çalışan kişilerle hiç bir benzerlikleri yok bana göre.

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Satanlar dışında kimse için etik değil sanırım...

Yani isbankasi.com adresini alıra bu uyanıklıktır ona birşey demem, zenginden alıyo sonuçta :) Ama onun haricinde cılkı çıktı gerçekten hangi domaine el atsak satılık gözüküyor...

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
@cagaba
"şeref" konusu yanlış anlaşılmış özür dilerim. Zeka konusuna gelince sana yetişemem...

Mehmet5

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
eninde sonunda ticaret bu. biri alır biri satar

Katılıyorum sonunda taciret yapılıyor ve bunu sorgulamak yersiz.
icon7.gif

Misafir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Neden olmasin? Ticaret bu tetal'in söylediği gibi, alan satan memnun yani :)

Sonuçta aldığı domaine bi süre proje düşünüp kuramayan veya kafasındaki gibi değerlendiremeyen o işlerin o kadar kolay olmadığına karar veren veya maddiyatı el vermeyen kişiler var onlar ne yapmalı? Ölene kadar domaini elinde tutacak değil ya.

Alan memnun satan memnun tehlikeli bir söz :)

Rolleyes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
11
Domain zaten alınır satılır. Adam satacağı domaini neden açsın ki ? Bence etik.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5