İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain Sektörü ve Gelecek Parametreler

wertaces

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Birkaç domain almak sureti ile başladığımız serüvene 100’lerce domain ile devam ederken, gelecek ile ilgili ümit içerisinde sahip olduğumuz domainlerin değerlenmelerini beklemek, bütün domaincilerin ortak noktalarından biridir. Domain alırken çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Sadece olaya ticari gözle bakan domainciler olduğu gibi, ileride proje yapabilir miyim düşüncesi ile hareket edenlerde bulunmaktadır. Olaya salt ticari amaçla bakarak rekabetçi sektörlerde domain almak ne derecede doğrudur o da tartışmalı bir konudur. Kendi kendime yaptığım mülahazalar neticesinde belli şirket isimlerini çağrıştıran domainleri bir daha almamaya karar verdim. Bir nevi fırsatçılık olarak adlandırdığım bu tür domainleri düştüğü zaman alarak elde edilen karında yarardan çok zarar getireceğini düşünüyorum. Tabi burada şirket adını çağrıştırmanın yanında genel domain isimleri de olabilmektedir. Konuyu bir örnek ile açıklayacak olursak orneksirket.com domaini için “örnek şirket” sadece o şirketin adı olduğundan alan domaincinin sonul satış düşüncesi, bu isimdeki firma ve şirketler olacağından etik bir alış olmayacaktır. Ancak cibindirik şirketi isminde bir şirket olduğunu farzedelim. Şirketin hesabında kayıtlı olan cibindirik.com domaini şirket ismi olmakla birlikte jenerik ve genel bir isim olduğundan ve her projeye de müsait olduğundan alınıp satılmasında bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Zamanında benim düştüğüm ama sizin aynı hataya düşmenizi istemediğim durum kısaca şudur ki;
- Domain alırken genel isimler alınız.
- Her zaman projelendirilebilir ve talep edilebilir olsun.
- Ban kontrolünü ve araştırmasını muhakkak yapın.
- O isimle ilgili projesi ya da çalışması (şirketi vs) olan birisi bir gün kapınızı çalarsa domaini satışta ona öncelik tanıyın.
- Unutmayın bir gün sizin de projeniz olabilir ve hasbelkader siz de domaininizi düşürebilirsiniz. Düşmez kalkmaz bir Allah’tır. Siz de düşebilirsiniz…
Hayatta her şeyin para olmadığını, kazanımların helal yoldan elde edilmediği taktir de muhakkak öyle veya böyle sizden çıkacağını bilin. Sizin önünüze trilyonları serseler eğer helal değil ise, elinizin tersi ile itin. Çünkü sizin sağlığınız para ile ölçülmez. Ve de o paradan nasiplenecek çocuğunuzun tırnağı bile her şeyden değerlidir. Sadece para kazanma hırsı ile “Amaca ulaşmak için her yol mübahtır” makyevellist söylemi çerçevesinde hareket ederseniz inanın bana 1 kazanır 10 kaybedersiniz.
Allah hepimize helalinden bol kazanç nasip etsin…

Düşecek Domainler İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz >>> Domain Platformu

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi