İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain ve Hosting Alma Rehberi – Video’lu Anlatım

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
domain-hosting-alma-rehberi-videolu-anlatim.jpg

Artık kampanya yapacağımız 21 konumuz var. İnternette rekabetten uzak fakat çok kazançlı bir anahtar kelimemiz ve kaliteli ve kazançlı bir ürünümüz de var. Sırada kampanyamızın internet üzerinde yayılmasını sağlayacak olan blogumuzu açmaya geldi.
Ücretsiz blogların dezavantajlarına Ücretsiz Blog Oluşturma konusunda değinmiştik. Benim önerim domain ve hosting alarak ücretli bir blog açmanız. Bu bölümde ilk kampanyamızın ve daha sonra ki kampanyaların ihtiyaçlarını karşılayacak olan hostingi ve indirimli yoldan domain almayı anlatacağım.

Domain Nedir ?

Domain’in Türkçe karşılığı alan adıdır. Domain’i IP numaralarının kısa yolu olarak düşünebilirsiniz eğer domain olmasaydı en basitinden Google’a 192.168.5.1 şeklinde bir sayı yazarak girecektik. Tabi domainlerin kullanılmasıyla bir çok şey değişti. Domain seçimi artık başlı başına bir Seo ve markalaşma konusudur.

Domain Uzantıları

En popüler domain uzantıları .com , .net , .org tur. Ben size şiddetle .com ‘u seçmenizi öneririm. .com domainler diğer domain uzantılarına göre insanlara daha çok güven verir ve Google’ın gözünde de pozitif puan kazanırsınız. Tabi .com.tr bölgesel aramalar için daha üstlerde çıkmaktadır fakat .com.tr uzantısını almak için ya şirket olmak gerekir yada isminiz üzerine almanız gerekir.

Alternatif Domain Ekleri

Anahtar kelimemiz %100 domainin içinde geçmeli ve uyumu %100 olmalıdır. Yani anahtar kelimemiz “ köpek eğitimi” ise %100 uyumu sağlamak için sadece bu iki kelimeyi kullanmalıyız. “ köpek eğitimi tasması” şeklinde domain alırsak ozaman %100 uyumu sağlayamayız.

Bunun yerine fazla uzun olmayan ifadeler ekleyebiliriz. Örneğin yurtdışı odaklı kampanyalar için “ z “ , “s” ,”hq” , “fan” , “scam”, “bonus” vs ifadeler ekleyebilirsiniz. Türkiye odaklı kampanyalar için “yorum”,”s”,”bonus”,”rehberi” … şeklinde ifadeler ekleyebilirsiniz.

Önerdiğim Domain Firması

GoDaddy

GoDaddy (aff) , Dünya’nın 1 numaralı domain firmasıdır. Domain haricinden bir çok servisi bulunsada en iyi iş çıkarttığı bölüm domaindir. Kolaylaştırılmış paneli sayesinde çok hızlı bir şekilde domain sorgulayabilir , boşta olan domain uzantılarını görebilir , anında satın alabilir ve HERZAMAN Godaddy indirim kuponu bulabilirsiniz. Ayrıca GoDaddy’nin Iphone için uygulaması bulunmaktadır ( Kullanmaktayım , önermekteyim ).

GoDaddy’ye Üye Olmak ve Domain Almak

GoDaddyden Domain Almak - Youtube [Video]

GoDaddy İndirim Kuponu ( 11.99 – 5.99 )

cjc599v

Hosting

Hosting, bizim internet üzerinde ki 7/24 açık olan bilgisayarımızdır. Bloglarımızın hepsi o bilgisayarda barınmaktadır. Bloglarımızın hızı ve güvenliği seçtiğimiz hosting firmasına ve hosting özelliklerine bağlıdır. Bu bölümde size hosting seçimi ve alımı ile ilgili bilgi vereceğim.Benim önerim HostGator’u terchi etmeniz…

Neden HostGator ?

HostGator (aff), Dünya’nın en iyi hosting şirketlerinden biridir. Yakın geçmişte Türkiye ofislerini İstanbul’da açmışlar ve Türkiye pazarına girmişlerdir. Şuan canlı destek bölümünde 2 Türk çalışanı bulunmaktadır. Yani derdinizi İngilizce anlatmanıza gerek yok. Ayrıca diğer tüm hosting firmalarına kıyasla verdiği hizmet fiyat oranı oldukça iyi seviyede. Benim kullanmakta olduğum ve önerdiğim bir şirkettir.

AffiliateHocasi.com Takipçilerine – HostGator %25 İndirim Kuponu

affiliatehocasi

Hostgatora Üye Olmak ve Hosting Satın Almak

HostGatordan Hosting Almak - Youtube [Video]

Domainin Hostinge Bağlanması
Godaddy’den domain Hostgator’dan hosting aldığımıza göre artık domainimizi hostingimize bağlamanın vakti geldi. Önce Hostgator’dan domainimizi tanımlamalıyız. Addon Domain kısmına giriş yapıyoruz ve domainimizi tanımlıyoruz. Videolarda da bahsettiğim namesever (NS) adreslerimizi hosting panelimizden alacağız. GoDaddy hesabımızdan domainimizi seçiyoruz. Daha sonra nameservers ayarlarına giriyoruz. Kopyaladığımız adresleri bu bölüme yapıştırıyoruz. GoDaddy 48 saat içinde bu işlemi gerçekleştireceğine dair bir mesaj gönderiyor bize fakat bu hiç bir zaman 10 dk’yı geçmiyor. Çok sık NS değiştirmek sağlıklı değildir eğer çok sık değiştirirseniz bekleme süresi 48 saat’e çıkabilir.

Domainin Hosta Yönlendirilmesi - YouTube [ Video]

Sonra ki Makalede : WordPress Kurulumu ve Temel Ayarları

Bu bölümde domain ve hosting satın aldık ve bunları birbirine bağladık. Gelecek bölümde Dünya’nın (şuan) Dünya’nın en iyi blog scriptini (WordPress) hostingimize kuracağız. WordPress tamamen ücretsiz bir scripttir ve çok sık güncellenmektedir. Güncellemelerde yeni Seo kuralları uygulanır ve açıklar kapatılır. Ayrıca onbinlerce ücretli ve ücretsiz eklentisiyle bir çok özellik kazandırılabilir.

Bu arada: Bu sayfada olduğu gibi AffiliateHocasi.com’da ki bazı linkler Affiliate (Ortaklık) linkidir. Bu linke tıkladıktan sonra ürünleri/hizmetleri satın alırsanız ben bu işlemden para kazanacağım fakat sizin ödediğiniz ücret hiç bir zaman değişmeyecek, sabit ücretten komisyon kazanacağım. Bu blogta yada herhangi bir yerde kullanmadığım yada güvenmediğim hiç bir ürünün/hizmetin affiliate linkini kullanmayacağım. Dilerseniz normal link üzerinden de satın alabilirsiniz. Benim linkim üzerinden satın alırsanız minnettar olurum teşekkürler

Batuhan
Kaynak: AffiliateHocasi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5