İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain Whois Çekerken Dikkat Edin

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
www.whois.sc adresini kullanıyordum daha önce whois çekerken, fakat farkettim ki burada arattığım şeyler alınmaya başladı. Güvenilir olmadığına kanaat getirdiğim için kaynağından arama yapayım internic.net adresinden whois çekmeye başladım. Bugün başıma gelen olay karşısında ise başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Dün gece whois çektiğim bir adres alınmış gözüküyor. Hemde network solutions tarafından. Birde yüzsüz bir şekilde bu domaini networksolutions'dan kaydedebileceğimi söylüyor.

xxxxxx.com is Available – Register it Now!

600,000 domain names are registered daily! Don't delay; there's no guarantee that a domain name you see today will still be here tomorrow!

domain ücreti 35$, bu kadar yüzsüzlük terbiyesizlik olmaz. o anda domain almayacaksanız whois çekmemeye özen gösterin.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Çok sağol Hasan Bey valla çok önemli birşey...
Ama anlamadığım birşey boşta domain ararken neden WHOIS bilgilerine bakıyorsunuz ???
Yoksa ben yalnış mı anladım ??

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Whois.sc ile bu tur sikayetler daha once de yapilmisti. Benim basima da gelmisti gectigimiz yil. Bu konuda mimlendi. Dikkatli olmak lazim. Ben siteme bir whois kontrol sayfasi koydum ordan bakiyorum ;)

@visitistanbul, whois bilgilerine bakiliyor. Kayitli mi degil mi diye ogrenmek icin baska care yok :)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Whois.sc ile bu tur sikayetler daha once de yapilmisti. Benim basima da gelmisti gectigimiz yil. Bu konuda mimlendi. Dikkatli olmak lazim. Ben siteme bir whois kontrol sayfasi koydum ordan bakiyorum ;)

@visitistanbul, whois bilgilerine bakiliyor. Kayitli mi degil mi diye ogrenmek icin baska care yok :)

Peki üstadlar kusura bakmayın haddim olmayarak
Ben godaddyi açıyorum oradan bakıyorum kayıtlı mı değilmi diye bu da mı yanlış acaba??

RauL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
alacağın domaine bir kereden fazla bakmayacaksın.
affetmiyorlar.

Miller

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki üstadlar kusura bakmayın haddim olmayarak
Ben godaddyi açıyorum oradan bakıyorum kayıtlı mı değilmi diye bu da mı yanlış acaba??

Godaddy'de bir kez başıma geldi bu olay. Ama belki tesadüftür bilemem. Başka gelmedi çünkü.
Bu tarz iddiaların söylenmediği registrar şirket yok gibi.

ZoMBiE_8

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bu normal birşey etikmidir değilmidir ayrı ama normal..

adam güzel bi adres görürse alır tabiki işleri bunlardan para kazanmak.. ama whoislerin takip edildiginden haberim yoktu iyi oldu bu bilgi.. ayrıca birçok yerde kayda alınıyor bu bilgiler haberiniz olsun

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Geçmiş olsun www.whois.sc bu tür şeyleri sıklıkla yapıyor, domainini takip et max 1 ay içinde bırakırlar.Normalde bizler min 1 yıllık req yapabiliyoruz ama bunlar istedikleri süre req yapabiliyorlar sonra bırakabiliyorlar, bi yerde okumuştum hatırlayamadım adresi.

cawbella

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim Markum.net de başima geldi ama domain 1 hafta içinde yeniden düştü

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence en saglıklısı whois cektigin domain boştaysa hemen alacaksın. işini şansa bırakmıycaksın.

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
başıma gelen olayın www.internic.net adresinde de gelmesi garip olan. whois.sc'nin yapması normal karşılanabilir ama internic'in ki karşılanamaz diye düşünüyorum.

visitistanbul: domain almadan önce dolu mu boş mu diye bakabilmek için whois çekiyorum.

Miller: www.internic.net bu konuda whois kaynağı olarak kullanılan ve bu konuda iann gibi bir oluşumun sitesi. Burada b olay oluyorsa her yerde olabilir diye düşünüyorum artık.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bu da registrar olmanın faydası olsa gerek.

Kayıt edilen bir domaini 2 ay kadar ellerinde tutup geri bırakabilirler.

Siz veya bir başkası bu süreçte bu domain ile ilgilenirse veya hit gelirse ellerinde tutacaklardır.

Onlara kızmayın.Herkes işini yapıyor.

Ekstra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Aynı olay başıma web işlerine ilk başladığımda mynette gelmişti, 4-5 ay öncede whois.sc de geldi.
Benim bildiğim kadarıyla 5 gün ellerinde tutabiliyorlar, daha sonra trafik gelmezse bırakıyorlar.

Bir süre bekle ejder büyük ihtimalle bırakırlar.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Halen daha whois ve benzeri işler için kendi scriptlerinizi kullanmamanıza biraz şaşırıyorum (php,asp bilmeyen üyeler hariç)

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Geçmiş olsun www.whois.sc bu tür şeyleri sıklıkla yapıyor, domainini takip et max 1 ay içinde bırakırlar.Normalde bizler min 1 yıllık req yapabiliyoruz ama bunlar istedikleri süre req yapabiliyorlar sonra bırakabiliyorlar, bi yerde okumuştum hatırlayamadım adresi.

Geçen yıllarda aynı olayı bizde yaşamıştık whois çekilen domaine ertesi gün bakıyorsunuz reglenmiş görünüyor ancak 1-2 hafta yada 1 ay sonra tekrar boşa düşebiliyor yani whois.sc nin yaptığı tam bi adilik.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
2 ay olduğunu sanmıyorum. Benim bildiğim 1-2 hafta bir geri ödeme süreleri var.
Bunu herkes yapıyor. Sadece size geri satmak için değil, binlerce domain register edip 1-2 hafta parkta tadına bakıyorlar (domain tasting), sonra işe yaramayanları geri drop ediyorlar. Google geçmişi 1-2 haftadan az olan domainlere ppc reklamları yayınlamayı durdurma kararı alarak önüne geçecekti bu uygulamanın sanırım.

trickster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikler merhabalar,

Doğrudur whois.sc who.is gibi sitelerin bir özelliği vardır. Whois edilen tüm domainler listelenir. Bunu bölüm her keze açıktır bu domain adreslerini görebilirler. Çünkü bu siteler ticaret yapmaktadır. Ve gayet yaptıkları iş doğaldır.

interNic bu tür bir şey yapmamaktadır. Ne ticari bir kaygıları vardır -ki olamaz- nede hiç bir kişi veya firmaya bu tür bir hizmet vermektedirler.

Bu tür bir şey yazmışsınız fakat interNic'den başka bir yerde whois edip etmediğinizi bi düşünün derim.

Kolay gelsin.

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Halen daha whois ve benzeri işler için kendi scriptlerinizi kullanmamanıza biraz şaşırıyorum (php,asp bilmeyen üyeler hariç)

Bu şekilde yazdığım scriptlerde de internic'i kaynak olarak kullanıyorum, sorun bu zaten :)

trickster: eminim başka bir yeri kullanmadığıma. Onun için şaşırdım zaten..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
KK yada paypal elimde olmadan hayatta whois vs. bakmam...aranan kelimelerin bile yıllardır kayıt edildiği orta halli portallarda sorgulanan domainlerin kayıt ediliyor olması beni hiç şaşırtmadı. Bu tarz şeyler için çok zeki olmayada gerek yok aslında...az biraz şüpheci yaklaşmak kökten çözüm oluyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5