İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domain yaşının etkisi?

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Merhaba,

Aramalarda veya ranking değerlerinde domain yaşının etkisi oluyor mu?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Googlede indexlenme yaşı önemli.
Domain yaşlı olabilir ama kimse girip bilmiyorsa bir işe yaramaz.
Hani her zaman okuruz, domaini eskitin diye. Eskitmek, yaşlandırmak bu oluyor.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
2005 yılında kurulan ve belli bir süre ara ara yayın yapan bir siteyi domainin alt klasörü olarak şimdi yayına koysak +- etkisi olur mu?

(Domain aynı domain, yayınına devam ediyor ama başka bir içerikle).

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
2005 te olan içeriği kaldırdınız, yeni bir içerikle devam ettiniz, şimdi eski içeriği domain.com/eskiicerik içerisinde yayınlamak istiyorsunuz sanırım.
Eskisi gibi pek etkili olacağını sanmam.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2005 yılında kurulan ve belli bir süre ara ara yayın yapan bir siteyi domainin alt klasörü olarak şimdi yayına koysak +- etkisi olur mu?

(Domain aynı domain, yayınına devam ediyor ama başka bir içerikle).

Ben 2002 de açıpda bür süre devam edip sonra iceriklere kapattigim siteyi yeniden devreye soktum yeni icerikle ve hayır bir işe yaramadı aksine geride kaliyor tek olay şudurki eski acılan siteler hile kurda etmez gözüyle bakılyor yani icerikde hatada etsen ban ve sanbox olayına asla düşmüyor:)

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle yarıyor.. Pr değeri düşük olmasına rağmen 2002'den beri kayıtlı ve hizmette olan sitem kafada ;) Hemde 1.000.000 tane sonuc cıkan aramada..

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyi güzel hoşda ara veripde sonra tekrar yayına giren site için denildi sanırım sahsen benim 2002 de açıpda sonra ara verip 1 yıl sonra yeniden yayına verdigim site dediginiz şekilde olmadı demekki içerikler iyi degil:) lakin güzel yanı kapalıda kalsa kimse linkde vermesse vermesin kapalıda kalsa site pr ve bazı listelerdeki yeri hiç düşmüyor güzel güzel:)

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Şunu da belirtmek isterim; o içerikle PR 4 olmuştu, bir ara 6 ya da çıkmıştı ama ilgisizlikten dolayı tekrar 0'a düşmüştü. Şimdi aynı site, uzun zaman aradan sonra farklı içerikle PR 2'ye kadar çıktı. Bundan dolayı diyorum..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ben 2002 de açıpda bür süre devam edip sonra iceriklere kapattigim siteyi yeniden devreye soktum yeni icerikle ve hayır bir işe yaramadı aksine geride kaliyor tek olay şudurki eski acılan siteler hile kurda etmez gözüyle bakılyor yani icerikde hatada etsen ban ve sanbox olayına asla düşmüyor:)

yayına ara verirseniz tabiki olumlu etki bekleyemezsiniz.Domain yaşı google için önemlidir ancak bu pr değeri saptarken etkili olur.Arama sonuçlarına direkt etkisi vardır demek bence zor.Ama sonuçta PR de tek sonucu etkileyen kıstas değil.Eski domain olması, sağlam güvenilir site olarak gözükür.Ama direkt büyük etkisi vardır demek yanılgıdır.Genelde eski domain arıyorum derken, Uzun süreli belli bir pr si vardır diye derler.Birde aynı içerikte, aynı konuda, hiç konu değişmeden uzun süre yayın yaparsanız, google sizi o zaman artı puanla ödüllendirir..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Şunu da belirtmek isterim; o içerikle PR 4 olmuştu, bir ara 6 ya da çıkmıştı ama ilgisizlikten dolayı tekrar 0'a düşmüştü. Şimdi aynı site, uzun zaman aradan sonra farklı içerikle PR 2'ye kadar çıktı. Bundan dolayı diyorum..

Google siteleri mimler.Nasıl webarchive bunları biliyor ve saklıyorsa, google bunları kıyaslar.Domainlerde konu değişimleri çoğu zaman olumsuz etki yapar.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sadece yaşını bildiğimiz bir domain'in niteliği hakkında ne kadar yorum yapabiliriz?

Bana göre Google'ın gözünde de bu kadar değerlidir. Yani son derece az. Fakat belli bir konudaki eski siteler, o konuda fazla site olmadğı için güvenli bölgedeki sitelerden çok fazla link almış olduğu için, örneğin 90'larda açılmış sıradan bir oto parça sitesinin, sanayi bakanlığı, otomobilciler federasyonu, şöförler derneği vb. gibi otorite sayfalardan, bir çok amatör oto meraklısı sitesinden vb. link almış olmasıyla, PR değeri çok yüksek olmasa da arama sonuçlarında iyi yerlere gelebilir. Yani esas nokta her zaman alınan linklerin kalitesidir, site yaşı çok ufak bir etmendir - bu tabi benim kanaatim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
siz yıllardır beyenip tanıdığınız bir arkadaşınızımı daha çok seversiniz yoksa sadece 1 haftadır tanıyıpta şimdilik iyi olanbirinimi

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Oradan yola çıkarsak ben de şöyle örnek verebilirim; bir ürün alacaksan satıcıların hangisinin kaç senedir mahallede olduğuna mı yoksa hangisinin en güvendiklerin tarafından tavsiye edildiğine ve sattıklarının kalitesine mi bakarsın?

Yani; yeni olan iyidir diye birşey yok, ama eski olan iyidir diye de birşey yok, ainesi iştir kişinin la.. yaşına bakılmaz :p

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Sadece yaşını bildiğimiz bir domain'in niteliği hakkında ne kadar yorum yapabiliriz?

Bana göre Google'ın gözünde de bu kadar değerlidir. Yani son derece az. Fakat belli bir konudaki eski siteler, o konuda fazla site olmadğı için güvenli bölgedeki sitelerden çok fazla link almış olduğu için, örneğin 90'larda açılmış sıradan bir oto parça sitesinin, sanayi bakanlığı, otomobilciler federasyonu, şöförler derneği vb. gibi otorite sayfalardan, bir çok amatör oto meraklısı sitesinden vb. link almış olmasıyla, PR değeri çok yüksek olmasa da arama sonuçlarında iyi yerlere gelebilir. Yani esas nokta her zaman alınan linklerin kalitesidir, site yaşı çok ufak bir etmendir - bu tabi benim kanaatim.

bu tezi çürüten şey, aramalarda Pr değeri olmayan sitelerin, düşük olan sitelerin, backlinki çok az olan sitelerin üstte çıkmasıdır.Ya aslında biz kapalı kutu hakkında tartışıyoruz.Her güncellemede googlenin yeni bir şeyler eklediğini - çıkardığını savunan bir kişiyim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Oradan yola çıkarsak ben de şöyle örnek verebilirim; bir ürün alacaksan satıcıların hangisinin kaç senedir mahallede olduğuna mı yoksa hangisinin en güvendiklerin tarafından tavsiye edildiğine ve sattıklarının kalitesine mi bakarsın?

Yani; yeni olan iyidir diye birşey yok, ama eski olan iyidir diye de birşey yok, ainesi iştir kişinin la.. yaşına bakılmaz :p

onun için tanıdığınız iyi dostlarınız dedim. Yani google belirli bi süre düzenli gelişen konusunda ilerleyen siteleri seviyor..... Böyle bir indexle doamini 5 yıl bekletseniz bile hiç bişey olmaz. Genel olarak zaten google eski domanilere daha intiyazlı davranıyo , bi hata yaptığı zaman alttan alıyor ama yeni sitelere bukadar iyi değil

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5