İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domainler hakkında önemli bir soru?

bigado

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Bir yerde okuduğum yazıya göre ''domain içerisinde marka niteliği taşıyan isim geçtiği gerekçesiyle websitesi kısa süre içerisinde kapatılıp, haklarında dava açılması söz konusu olabilir.'' domainlerde marka niteliği taşıyan isim olmaması gerekiyormuş bunu bilmiyordum.Bu doğrumudur doğru ise neden birçok domainde örneğin facebook ile başlayan domainlerde siteler kapatılmıyor? ileride bir sorun olabilirmi çünkü bende de facebook kelimesi geçen domain var.Bir sorun olma ihtimaline karşı ne yapabilirim?

RfN2002

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
marka eger amerikada tescilliyse marka sahibi icann'e basvurup domaini elinden alabilir. ama turkiye veye diger ulkeler icinde tescilli bir markanin domaini senden almasi icin once gidip amerikada marka tescili yapmasi gerekirki bu da cogu marka icin imkansizdir. bu arada eger markanin itibarini zedeleyici birsey yaparsan tabiki haklarini ararlar. bu durumda da en fazla site btk tarafindan turkiye icinde kapatilir diye dusunuyorum...

yuKKo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir yerde okuduğum yazıya göre ''domain içerisinde marka niteliği taşıyan isim geçtiği gerekçesiyle websitesi kısa süre içerisinde kapatılıp, haklarında dava açılması söz konusu olabilir.'' domainlerde marka niteliği taşıyan isim olmaması gerekiyormuş bunu bilmiyordum.Bu doğrumudur doğru ise neden birçok domainde örneğin facebook ile başlayan domainlerde siteler kapatılmıyor? ileride bir sorun olabilirmi çünkü bende de facebook kelimesi geçen domain var.Bir sorun olma ihtimaline karşı ne yapabilirim?
Böyle bir şeyin olmasi bildigim kadariyla "Marka Tescili" ile ilgilidir...
eger sen marka tescili yaptirmiş bir domaini almişsan senden geri alirlar..
örnegin Vestel.com domaini bosta aldin....vestel firmasina ait markayi taklit etme vs gibi...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5