İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Domuz gribi

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Biliyorsunuz yarım yıldır gündemimizi meşgul eden bir konu var, domuz gribi.

Bazıları çok telaşlı, bazıları ise fazla abartıldığını düşünüyor.

Ben çok telaşlı olan bölümdeyim.

Babam dün nefes darlığı şikayeti ile doktora gitti ve domuz gribi teşhisi konuldu.
Doktor birkaç tavsiyede bulunmuş ve "1 hafta sonra komaya girip de geleceksin buraya" demiş. İlaç ve iğne vermiş. Bu nasıl bir doktor anlamadım. Böyle bir şey söylenir mi yahu?

Neyse babamı İstanbul'da özel bir hastaneye gitme konusunda ikna etme çabalarım sonuçsuz kaldı. Babam bugün evde yatıyor; annem, ben ve ablam ona çok iyi bakıyoruz.

Ancak ilk defa böyle bir durumla karşılaştığım için dün gece gözüme uyku girmedi. Türlü türlü felaket senaryoları yazdım.

Allah'ımdan dileğim, bu belanın en kısa zamanda babamın üzerinden ellerini çekmesi.

Önümüz kış olduğu için herkese tavsiyem şudur; bana bulaşmaz demeyin, elbet bulaşacak.

Hastalık geçene kadar evden çıkmayın, bol bol sıvı tüketin, battaniye ve yorgan yardımıyla sürekli vücudunuzu sıcak tutun. C vitamini çok faydalı.

Ben bayramdan bir hafta önce bu hastalığı geçirmiştim, sanırım benden babama bulaştı.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Geçmiş olsun, doktorun şu an domuz gribi teşhisi konupta eve gönderme durumu yok diye biliyorum. Eğer böyle birşey varsa ara bir gazeteyi gelsinler iki dakikada babanın hastalığına salğık bakanlığı el koysun. Böyle birşeyin olabileceğine inanamıyorum.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Aslında babam ufak bir şeydir diye polikinliğe gitmişti, meğersem durum ciddiymiş. Sanırım illa hastaneye göndermeleri gerekmiyor. Hastalığı evde atlatan bir sürü kişi var.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Valla sabah kalkdım burnum akıyor, vücudum ağrıyor ve halsizim. Normalde grip dediğimiz şey. ancak açıkcası benimde içimde bir korku var. Hemen hastaneleri aradım ve dedikleri tek şey gidip iğne olabilirsiniz. Az sonra gidip en yakın sağlık ocağına iğne olmayı deniyeceğim. Sonucu yazarım. Gerçekten de bende telaşlı gruptanım sanırım..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Eski bir arkadaşım domuz gribi teşhisi ile eve gönderilmiş. Aşıda olmamış daha önce. Evde hastalığı atlatmış ama aileside bu şekilde hastalanmış şuan abisi ve babasıda bunu atlatmış sadece anneleri hala hastaymış zaten en sonda o hasta olmuş. Görünen o ki grip atlatılabiliyor. Bence gazete televizyon felan düşünmeyin bunları. Zaten bu gribinde diğer griplerden çok farklı olmadığı sadece fazla abartıldığı söyleniyor.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Valla sabah kalkdım burnum akıyor, vücudum ağrıyor ve halsizim. Normalde grip dediğimiz şey. ancak açıkcası benimde içimde bir korku var. Hemen hastaneleri aradım ve dedikleri tek şey gidip iğne olabilirsiniz. Az sonra gidip en yakın sağlık ocağına iğne olmayı deniyeceğim. Sonucu yazarım. Gerçekten de bende telaşlı gruptanım sanırım..

Domuz gribi teşhisi konulmadan domuz gribi aşısı olmak biraz riskli değil mi? Bence ilk önce doktora başvurmakta fayda var.

Eski bir arkadaşım domuz gribi teşhisi ile eve gönderilmiş. Aşıda olmamış daha önce. Evde hastalığı atlatmış ama aileside bu şekilde hastalanmış şuan abisi ve babasıda bunu atlatmış sadece anneleri hala hastaymış zaten en sonda o hasta olmuş. Görünen o ki grip atlatılabiliyor. Bence gazete televizyon felan düşünmeyin bunları. Zaten bu gribinde diğer griplerden çok farklı olmadığı sadece fazla abartıldığı söyleniyor.

Ben abartıldığını düşünmüyorum. İnsanlar ölüyor. Şu an ülkemizde 250'ye yakın kişi hayatını kaybetti. Ve önümüz kış; milyonlarca insana bulaşıp büyük bir felakete sebep olabilir. Tabii olmayabilir de... Ancak insan ister istemez telaşa düşüyor. Ben korkuyorum şahsen.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Domuz gribi teşhisi konulmadan domuz gribi aşısı olmak biraz riskli değil mi? Bence ilk önce doktora başvurmakta fayda var.

Ben abartıldığını düşünmüyorum. İnsanlar ölüyor. Şu an ülkemizde 250'ye yakın kişi hayatını kaybetti. Ve önümüz kış; milyonlarca insana bulaşıp büyük bir felakete sebep olabilir. Tabii olmayabilir de... Ancak insan ister istemez telaşa düşüyor. Ben korkuyorum şahsen.

Aşı hastalandıktan sonra bir işe yaramıyor bunu neredeyse bütün doktorlar söylüyor. Aşıyı hasta olmadan önce olmak lazım ki aşı hastalığa karşı vücudu dirençlendirsin. Hastalık önce bulaşınca aşıya karşı dirençlendiriyormuş.

Geçen sene gripten ölenlerin sayısı 9 bin kişi.
Domuz gribinden ölenlerin sayısı 500 kişi civarı.

Eşimin kardeşi hemşire sağlık ocağında çalışıyor. Yanındaki doktorlarında aşının gereksiz olduğunu söylediklerini söylüyor ve aşı olmadı.

Son olarakta bu yıl grip olan kişilerin %80 inin domuz gribi olacağını söylüyor. Tabi direk dooktorların yada sağlık bakanlığının yazışmalarından duymuş :) yoksa bende inanmazdım söylediklerine.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Gripten mi ölünüyor yoksa gribin sebep olduğu zatürre gibi hastalıklardan mı?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bence öncelikle Aşı nedir onu bilmekte fayda var, hoş doktor zaten vurmazda bilmek eksiklik olmayacaktır.

Ancak virüsten korunmanın en etkin yönü vücudu dirençli tutmak. Düzenli uyku, sıkı giyinmek, iyi beslenmek vs. gibi klasik "gripten korunma" yöntemlerini uygulamak bile virüsü kapmayı engellediği gibi ona karşı dirençli olmayıda sağlıyor. Bu noktada kendimizi şımartmalıyız bence.

@obk
Umarım peder beyin en kısa zamanda sağlığına kavuşur, büyük geçmiş olsun.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Poliklinikte domuz gribi teşhisini nasıl koyabildiler? Tahlil yapmadan muayene ile domuz gribi teşhisi koyulamıyor benim bildiğim. Hepsi ana hastalık olarak grip, virüs tipinin tahlil ile tespiti mümkün. İlacı var geçiriyor. 2-3 kere grip geçirdim, doktora gitmedim. Vitamin, parasetamol ve ter atma yoluyla ayağa kalkamazsam doktora giderim dedim. Zaten 1 günde belli olur, bunlara cevap vermezseniz ciddi birşey var demektir. Bana kalırsa biraz fazla abartılıyor. Cebimde seyahat boyu mikrop öldürücü ile geziyorum, aksirandan tiksirandan uzak duruyorum, gerisi allahın bileceği iş bence.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bence öncelikle Aşı nedir onu bilmekte fayda var, hoş doktor zaten vurmazda bilmek eksiklik olmayacaktır.

Ancak virüsten korunmanın en etkin yönü vücudu dirençli tutmak. Düzenli uyku, sıkı giyinmek, iyi beslenmek vs. gibi klasik "gripten korunma" yöntemlerini uygulamak bile virüsü kapmayı engellediği gibi ona karşı dirençli olmayıda sağlıyor. Bu noktada kendimizi şımartmalıyız bence.

@obk
Umarım peder beyin en kısa zamanda sağlığına kavuşur, büyük geçmiş olsun.

Poliklinikte domuz gribi teşhisini nasıl koyabildiler? Tahlil yapmadan muayene ile domuz gribi teşhisi koyulamıyor benim bildiğim. Hepsi ana hastalık olarak grip, virüs tipinin tahlil ile tespiti mümkün. İlacı var geçiriyor. 2-3 kere grip geçirdim, doktora gitmedim. Vitamin, parasetamol ve ter atma yoluyla ayağa kalkamazsam doktora giderim dedim. Zaten 1 günde belli olur, bunlara cevap vermezseniz ciddi birşey var demektir. Bana kalırsa biraz fazla abartılıyor. Cebimde seyahat boyu mikrop öldürücü ile geziyorum, aksirandan tiksirandan uzak duruyorum, gerisi allahın bileceği iş bence.

Bunların üzerine eklemek yanlış olur. Önlemleri alıp dikkat etmek en doğru yöntem. Aşı konusunda acele etmeyin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5