İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dost Kimdir? Dost Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Hayatınızda olan dost dediğiniz kişiler acaba birkaç aylık ya da birkaç günlük dostlar mı?Dost dedikleriniz paranıza veya başarınıza itibar ettikleri için mi dostlar?Bugünkü makalemizde ışığıma ayna tutarak sizlere de yansıtmaya çalışacağım.

SEN DOST MUSUN?

Dost dediğinin nedir ki?Dost kimdir?Kısaca tanımlama yapmam gerekirse dostlar hepinizin bildiği gibi mutlu ve kötü günlerinizde sizin hep yanınızda dimdik duran vefalı kişilerdir.Dost derken illaki insan aklınıza gelmesin.Bir hayvan(örneğin köpek)bu dünyadaki görüp görebileceğiniz en iyi dost olabilir.Fakat sakın cansız varlıkları dostunuz yapmayın.Benim nitelendirmemle “bilgisayarla doğan yeni nesil çocuklar” teknolojiyi dost sanıyor.Teknoloji de elbette ki dostumuzdur ama fişi çekilene kadar

DOST SEÇİMİ VE DOSTUNUZU İYİ ANALİZ ETME

Benim hayattaki bütün dostluklarım birdenbire oluşmuştur.Şimdiki deyimiyle “kanka” İnci sözlüğün çıkardığı gereksiz ve bir o kadar da saçma olan “panpa” akımı oluşturan gençlik okuldaki popüler kişiler gibilerini dostu sanmaktadırlar.Halbuki dostlar kalıcıdır,geçici değildir.Benim hayatımda kanka dediğim 8 yıllık okul arkadaşlarım aslında okulda görüştüğüm,okuldan sonraki hayatımda olmayan yabancılarmış.Koskoca 8 yılda sadece ortaöğretim okulundan anca bir dost kazanabildim.Anladım ki gerisi yalanmış.

NEDEN DOSTSUNUZ?

Bir insanla nasıl ve neden dost olduğunuzu daha sonradan anlıyorsunuz.Ben şu anda Lise 1′den sonra 3 aylık tatil sürecindeyim ve lisede tanıştığım tek dostumla neden dost olduğumuzu anladım.Dostlarınızla aranızda ne kadar farklı nokta olsa da sizi bağlayan bir ana nokta vardır.Benimle lise dostum arasındaki ana nokta ortak yazgımız ve bilgisayar bölümünde olmamız olmuştur.Bu bahsettiklerim dostlukta önemli noktadır.

DOSTLARLA ÇALIŞMAK

Sevmediğimiz insanlarla yaptığımız çalışmalar çoğu zaman h üsrana uğramaktadır.Bunun temel nedeni sizin de anladığınız gibi iki insanın birbirine duyduğu öfke,kendini çekememe ve kişiye duyulan tiksinti gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.Oysaki sevdiğimiz ,saydığımız ve yılların eskitemeyeceği kadar büyük dostluklar kurduğunuz kişilerle çalışmak beraber yaptığımız çalışmanın sonucunun ne kadar kötü olursa olsun sizi üzmeyecek,aksine hatalarınızı ve eksiklerinizi düzeltmek için birbirine kenetlenerek daha sıkı çalışacaksınız.Dostunuzun size kazık atmayacağı konusunda duyduğunuz güven sayesinde dostluğunuz ve çalışmanız tavan yapmaktadır.Örnek vermem gerekirse bebekliğimden beri dost olduğum insanlarla aynı okulun aynı sınıfında okuduğum için derslerdeki performansım çok iyiydi.Çünkü dersler konusunda birbirimize olabildiğince yardımcı oluyorduk.

SONUÇ

Bir sonuç çıkarmam gerekirse dostlar insanın temel yapısını oluşturur.Bazen anne-babanızla paylaşamayacağınız şeyleri dostlarınızla paylaşırsınız.O yüzden kimlerle görüştüğünüze dikkat edin ve bu konuda seçici olunuz.Allaha ısmarladık sevgili okuyucular ,Allah yar ve yardımcınız olsun.Yazınız hakkında görüşünüz veya sormak istediğiniz varsa konu altında mesaj bırakabilirsiniz.

Düşünen-Hazırlayan-Yazan-Sunan

Barış Gür

Orjinal Link:http://susma.in/dost-kimdirdost-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler/

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Sağol da yazı hakkında yorum yapacak yokmu?

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Çok güzel yazı olmuş..
Okudukça insanın içi açılıyor.
Teşşekurler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5