İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dostça Bir Anı Paylaşımı ve Sahibinden Kiralık Datacenter Markası

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Merhaba,

Üyelik tarihimi profilde göreceğiniz gibi uzun yıllardır Internet sektöründe yer almaktayım. Şuan büyük bir firmanın IT direktörlüğü görevini üstlenmekteyim. Bundan 10 yıl kadar önce hep bir web hosting şirketim olsun, butik bir hizmet vereyim istedim. İnsanlarla Internet üzerinden iç içe olmak, onlara hizmet sunmak ve karşılığında bir miktar para almayı istedim hep. Hayat şartları el vermedi, uzun yıllar çalıştım ve bir mevkii sahibi oldum. Uzun mesailer nedeniyle eve geç geldiğim için bir web hosting şirketi kuracak fırsatım olmadı. Bir dönem kısa süreliğine teknik destek elemanı olarak görev yaptım ancak bu beni tatmin etmedi. Ben hep bir sunucum olsun, onda küçük küçük siteler barınsın, müşterilerim sağa sola mail göndersinler ve alsınlar istedim hep. İnanır mısınız, bir web hosting şirketi sahibi olmak için çok dua ettim, çoğu kez rüyama girdi. Hatta bir kez rüyamda Google'a "uygun fiatlı web hosting" yazıp sitemin ilk sayfada çıktığını bile gördüm. Bir defasında da şirketin birinden VPS alıp hosting sattığımı hatta bir günde 15 kadar sipariş aldığımı gördüm. O günün sabahı öyle mutlu uyanıyordum ki tarif edemem.

Kısacası web hosting benim hayatımda önemli bir yer teşkil ediyor. Çoğu kez bir web hosting şirketim olsa ve orada domain kayıt hizmetide versem diye düşledim. Müşterilerime 7 gün 24 saat destek vermeyi hayal ettim. Telefonumu baş ucumdan ayırmamayı, her çaldığında "Buyrun efendimiz size nasıl yardımcı olabiliriz?" diye cevap vermeyi istedim. Bu yaşıma kadar bunların hiçbirini yerine getiremedim ve ne yazıkki bundan sonrada bu hayallerimin hiçbiri olamayacak. Çünkü bunun için ne vaktim, nede naktim var. Ayrıca piyasadaki rekabet koşulları benim bu sektöre giriş yapmamın önünde duran en önemli etken.

Birazdan anlatacağım konuyla ilgili çevrem bana karşı çıktı, hatta ailem "Bu ne demek, böyle şey mi olur?" diye tepki gösterdi. Ancak bir hayal bir insanı sarmalayabilir ve ömür boyu onun peşini bırakmaz. Benim hikayemde böyle.

Babamla aram kötü. Uzun yıllardır konuşmuyoruz, mahkemelik durumlar yaşadık. Ben onun soyadını kullanmak istemiyordum. Bunun için dava açtım. İstediğim üç soyisim olarak "Internet, Hosting ve Sunucu" yazdım. Mahkemem geçen hafta sonuçlandı, ne yazık ki Internet ve Hosting kelimeleri kabul görmemiş ve böylece soyadım Sunucu olarak değişti ve çok şükür yeni hüviyetimi aldım. Çevrem Sunucu kelimesini sizinde tahmin ettiğiniz gibi "Bir gösteriyi veya şovu sunan kişi" olarak algılıyor, esasen bu hoş bir durum ancak ben bunu "Server" karşılığında yazmıştım. Talep ettiğim soyisimler arasında Server yazsaydım, Türkçe benzerlik yönünden kabul görebilirdi ancak ne hikmetse ben Sunucuya Server demekten haz etmiyorum. Ve bazen kendime şunu soruyorum, "E be güzel kardeşim, madem Sunucuya server demeyi sevmiyorsun, öyleyse hosting'e neden barındırma demiyorsun?" Bu açıdan baktığım zaman ikilemde kalıyorum.

Adım şuan jenerik bir sunucu şirketini andırıyor, hatta onun daha üstü bir datacenter gibi hissediyorum kendimi. Kalbim cabinet, damarlarım fiber kablo gibi. Aldığım nefes free coolling klima sistemi, yediğim ve içtiğim sağlıklı şeyler sayesinde DDOS ataklarına hazır hissediyorum kendimi. Bunlar işin şakası gibi gözüksede insan bir işe odaklandıysa kendini o işe ait hissetmelidir.

Biraz öncede söylediğim gibi, benim bir hayalim var ve bunu ne yazık ki vakit ve nakit darlığından şuan için gerçekleştiremeyeceğim. Bundan sonrası için ben sadece adımın ve soyadımın Internet semalarında dalgalandığını görmek istiyorum. İsmim Hasan, bugün www.hasansunucu.com.tr için NIC.TR'a başvurumu yaptım. Domaini 2-3 gün içerisinde almış olurum. Hasan ismi sizinde bildiğiniz gibi dini alemlerde çokça geçer, güvenilir ve sadakatli bir isimdir. Özet olarak "Hasan Sunucu" markasıyla dedicated server, co-location, vps ve vds hizmetleri çok rahatlıkla verilebilir. Ben bu domaini bu uğurda güvenilir ve anlaşabileceğim, ödemelerini aksatmadan her ay düzenli olarak yapabilecek birine devren kiralamak istiyorum. Aylık olarak 100 lira talep ediyorum, bu çok büyük bir miktar değil, sonuçta ortaya bir nevi bedenimi koyuyorum. Yıllık peşin ödenmesi durumunda 1 ay almam ve 1100 tl olur. Sunucu sektöründe hali hazırda faaliyet gösteren bir firma bu markayı alabilir veya yeni giriş yapmak isteyen bir firmaya verebilirim.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Hasan Sunucu
E-Mail: [email protected]

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5