İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Drupal hakkında sorularınız

eemmrraahh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar, Drupal ile ilgili burda bir kaç arkadaşın istekli olduğunu gördüm.

Drupal ile ilgili yapamadıkalrınız yapmak istedikleriniz veya takıldığınız konular var ise yardımcı olabilirim. Pm yada msn ile pek ilgilenmiyorum. buraya sorarsanız yada yeni konu açarsanız yardımcı olabilirim.

eneess

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Hocam düşündüğün için teşekkürler.Sorumuz oldukça sorarız.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Drupal'a Nereden Başlamalı?
Hangi Destek Siteleri Var?
Drupal En İyi Nasıl Öğrenilir?
Örnek Drupal Siteleri.

Bu konularda kısa yazılar yazılırsa her kese yararı olur diye düşünüyorum.

bozalic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
drupalle ilgileniyorum. özellikle wordpress gibi tema editlenebilir mi yada ben becerebilir miyim merak ediyorum. bugünlerde daha çok söz ettiriyor adından.

drupal-seo ile ilgili bilgilerinizi de açıklarsanız sevinirim.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Hocam Drupal nedir cahilliğime bağışlayın?
Kısa kısa özetler geçerseniz çok güzel olur.

eneess

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Drupal Cms sistemlerinde en gelişmiş özellikleri sunan yapamayacağınız şuana kadar hiçbir şey olmayan bir sistem. Ör: affiliaet eklentisiyle referans sistemi oluşturabiliyorsunuz , e ticaret sitesi kurabiliyorsunuz, facebook sitesi gibi sosyal paylaşım sitesi yapabiliyorsunuz, ve daha bir sürü şey yapabilirsiniz.

gok-te

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu konu 15 şubat'ta açılmış. Cevap yazmakta biraz geç kalınmış. ben drupal kullanıyorum. Fakat veritabanım boyutu çok yükseldi. Drupal kullananlarda da durum böyle mi acaba. Aynı sistemi wordpress'te 1 Mb etmezken drupal ile 10Mb'ı geçti şu anda.

-FoReX-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konu 15 şubat'ta açılmış. Cevap yazmakta biraz geç kalınmış. ben drupal kullanıyorum. Fakat veritabanım boyutu çok yükseldi. Drupal kullananlarda da durum böyle mi acaba. Aynı sistemi wordpress'te 1 Mb etmezken drupal ile 10Mb'ı geçti şu anda.

Database indeki cache tabloların hepsini temizle dolmuştur cache belleklerin.

-FoReX-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
drupalle ilgileniyorum. özellikle wordpress gibi tema editlenebilir mi yada ben becerebilir miyim merak ediyorum. bugünlerde daha çok söz ettiriyor adından.

TAbiki drupalinde teması editlenebilir.
Temel olarak CSS bilgin varsa daha kolay çözeceğini düşünüyorum.

Drupalin seo sistemi hiç bir sistemde yok kendisinde olduğu gibi seo da da sunduğu esneklik herşeyi sana bırakıyor.

kaptan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3

Drupal cms yani içerik yönetim sistemi olarak görünsede aslında blog bile yapabileceğiniz çok esnek bir sistemdir. Joomlaya benzer siteler oluşturabilirsiniz ama joomladan kat kat esnektir. drupalle yapılmış sitelere bakarsanız e ticaretten potala foruma hatta bloga kadar bir çok örnek görürsünüz. Seosu iyidir php bilmeyipde script yazamayacak olanlar için bulunmaz nimettir.

kaptan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Örnek Drupal Siteleri.

1-ilk sorunu bir uzmana sorarsan daha iyi olur

2-drupaldersleri.org çok güzel bir destek sitesidedir

3-acquia diye bir program var localhosta direk kuruyor onda denemeler yaparak başlayabilirsin

4-Yüzlerce örnek vardır googleda drupalle yapılmış siteler diye aratırsan bir çok örnek bulabilirsin sanırım beyaz sarayın resmi siteside drupalle yapılmıştı.

ipucu: www.isthissitebuiltwithdrupal.com sitesini kullanarak drupal olduğundan şüpelendiğin sitelerin drupal olup olmadığını öğrenebilirsin

-FoReX-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Örnek Drupal Siteleri.

Drupale başlayacaksan önce kur ve içindeki yapıyı öğrenerek başlayabilirsin. Blok mantığı nedir, taxanomy nası bi şeydir, içerik girmek düzenlemek, silmek, üyelik açmak,....vs temel bilgileri öğrenerek başla.

Daha sonra Views, CCK yi sökmek için zaman harcamalısın. Temel olarak Sql sorgulama bilgin varsa viewsi çabuk kavrarsın. Viewsi kavradığın anda bir çok mantığı sökersin zaten.

CCK yıda değişik veriler girmek için düzenlemeyi öğrendiğin anda drupalle yavaş yavaş ısınmaya başlamışsın demektir ondan sonrası ilerler zaten.

- Destek siteleri olarak türkçe bir kaç tane olmasına rağmen her zaman aradığn tüm sorunların cevabını www.drupal.org başta olmak üzere ana sitede bulabilirsin. İngilizcen varsa çok şanslısın daha çabuk kavrayabilirsin.

-Drupali en iyi öğrenmek için ve diğer sistemleride bir projeyi yapmak için çaba göstermektir. Bir projeni drupalde yaparsan ilerlemen çok kolay olacaktır.

Örnek drupal siteleri bir çok var,
Mesela Drupal kullanan media siteleri: http://groups.drupal.org/node/5100?destination=node/5100

Mesela büyük sitelerden; OpenOffice , Yahoo , Mtv , Ubuntu , WarnerBros , Novell , GreenPeace , Aol , Playboy , Observer , Playstation , Sony , Britney Spears , Avril Lavigne, Ozzy Osbourne , Jennifer Lopez , Eclipse , Fox ..... birkaç örnek..

Burda da örnekler var: http://www.r10.net/drupal/317319-drupal-ile-yapilmis-ornek-siteler.html

Drupal bir hamurdur nası yorarsan o şekilde müthiş siteler çıkabiliyor.

MTV, Ubuntu, Warnerbross, Novell, Greenspace, AOL, Sony, .... vs gibi büyüklerin tercih ettiği bir sistemdir.

eemmrraahh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konuya başta ilgi gelmeyince ilginenen yok sanmıştım. Cevapları sıralıyorum. İyi çalışmalar...

Örnek Drupal Siteleri.

1. Drupaldersleri.org

2. Drupal en iyi wp ve joomlayı unutarak en azından onlardan biriymiş gibi sanılmayarak öğrenilir. Wp de ve joomlada herşey eklenti ve tema üzerine kuruludur. hazır temayı al modülü at teman ve modülün sana ne verdiyse onu kullan. Drupalde bu durum bambaşkadır.

Size bi admin panel ve bi Ön arayüz verir. Her sitede kullanılan çekirdek eklentileri vardır. (yorum içerik oluşturma kategori, resim görüntüleme vs - 300.000 adet)
Siz bu eklentiler ile admin panelini kullanarak kendi scriptinizi kendiniz kodluyorsunuz. Film sitesi mi yapacaksınız? Film içeriği eklemek istediğinizde cck eklentisi tüm alanları kendiniz belirliyorsunuz. Bu eklenen filmleri anasyafada en çok bakılanlar en çok yorumlananlar tarzında yada en çok film ekleyenler en çok sevilen oyuncular tarzında aklına ne geliyorsa bloklar oluşturabilirsin.

Drupal sadece Türkiye'de fazla bilinmiyor. Ama dünya genelinde son 4 senedir yapıaln yarışmalarda hep 1. geliyor.

Tema konusuna gelince 1. mesajımı öncelikle dikkatli okumanızı öğrenirim. Wp den bahsetmiyoruz drupalden bahsediyoruz. Php bildiğinizi ve sıfırdan kodlama yaptığınız düşünün ne yaparsınız?

Önce yazılımınızı yazar scriptinizi kaba taslak hali ile oluşturursunuz ondan sonra tasarımı giydirirsinzi değil mi? Drupalde de durum böyledir. TEMA EDİTLEME YOKTUR

Drupalde tema giydirme vardır. Bunun için Css bilmeniz gerekmektedir. Php kodları ile uğraşmayacaksınız.

Seo konusunda tartışmasızdır benim için. Anlatılacak kadar bile değildir. Siz şu varmı diye sorun ben cevap vereyim. Kendi kullanıdıklarımıda yazayım tabi:

Pathauto: Linklerinizi sef yapmaya ve sizin istediğiniz şekilde getirmeye yarar. Örn:

/icerik-basligi
kategori/icerik-basligi
kategori/icerik-basligi.html (uzantıyı siz belirlersiniz .aspx bile yaparsınız canınız isterse)
tarih/icerik-basligi
yazanisi/icerik-basligi
12-ocak-2011/icerik-basligi
vs aklınıza gelebilecek her şekilde listelersiniz.

İsterseniz Konu bşalığını farklı linki farklı yaparsınız. her içeriğin linkini siz belirlersiniz.

Multiping: Ping-o-matic tarzı pingleme sitelerine sitenizi pingletir. Default olarka pingomatic gelir siz yüzlerce ekleyebilirsiniz

Xmlsitemap: kullanıcıların kategorilerin anasayfanın yada hepsinin yani nerenin isterseniz oranın sitemapını oluşturup google bing yahoo vs tarzı sitelere yada sizin istediğiniz sitelere pingletir.

Analitik: analitik eklentisi ile senkronize çalışır.

Global Redirect: hata sayfalarınızı istediğiniz şekilde yönlendirmenize ve düzenlemenize yarar.

Aklıma gelen ve kullandıklarım şimdilik bunlar.

Yukarıyı okuyunuz. 2. cevap

Nasıl temizleyeceğiz. :hmmm:

Db den Cache tablosunu boşaltabilirsiniz. Yada Site yapılandırması / Performans kısmından ön bellekteki veriyi sil diyebilirsiniz

eneess

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Hocam çok bilgilendirme için çok sağol.Ben css konusunda bilgi sahibi değilim.İnternette chip dergisinin hazırladığı css öğreniyorum videolarını izleyerek Drupal de mesela zen temasını kendime göre düzenleyebilecek kabiliyete ulaşabilirmiyim. Demek istediğim PHP öğrenmeme gerek var mı? Ben azımlıyim ve inş. bununda üstesinde geleceğime inanıyorum yardımlarınızla.

eemmrraahh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam çok bilgilendirme için çok sağol.Ben css konusunda bilgi sahibi değilim.İnternette chip dergisinin hazırladığı css öğreniyorum videolarını izleyerek Drupal de mesela zen temasını kendime göre düzenleyebilecek kabiliyete ulaşabilirmiyim. Demek istediğim PHP öğrenmeme gerek var mı? Ben azımlıyim ve inş. bununda üstesinde geleceğime inanıyorum yardımlarınızla.

şimdilik php öğrenmenize gerek yoktur. zen teması işinizi görür. fakat css bilginizi geliştirmeniz lazım. bu konuda pm atın yardımcı olayım.

AksamGunesi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Drupal SEO ilişkisi olumludur. yeterki siz istenilenleri en iyi şekilde ayarlamayı bilin.

Bknz : Gezginler. net ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5