İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Drupal Kurulumu

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Drupal'ın kurulumunu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım, diğer CMS sistemlerinden pek farkı yok.

İlk önce, en son çıkan versiyonu 6.10'u BURADAN indiriyoruz.

Drupal için database açıyoruz, DB'de tablo oluşturacağız, includes/conf.PHP'i açıp "$db_url " ve "$base_url" bilgilerini düzenliyeceksin. ilk kayıt olacak kullanıcı "admin" olacaktır. Daha sonra dosyaları Drupal'ı kuracağımız dizine atıp, install.php'yi çalıştırıyoruz. (örn: www.example.com/drupal/install.php)

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tema kurmak için, aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

1. Tema klasörünü themes dizinine açıyorsun.
2. admin/build/themes'e ya da başka bir deyişle Site Yapısı > Temalar > Listele'ye gidiyorsun.
3. Eklediğin temayı etkin ve öntanımlı hale getiriyorsun.

Drupal Temaları için adres: http://drupal.org/project/Themes

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eklenti(modül) kurmak için, aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

1. Eklenti klasörünü modules dizinine açıyorsun.
2. Yönetim Paneli/Site Yapısı/Eklentiler bölümüne geliyorsun.
3. Eklediğin eklentiyi etkin ve öntanımlı hale getiriyorsun.

Drupal Temaları için adres: http://drupal.org/project/modules

Drupalog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
sites/all klasorune themes ve modules diye klasor açmanızda oldukça fayda.Drupal.org'dan bir öneri olarak eklentileri ve temaları bu dizine kurun.

asibirocker

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@fatal

3 kez kurulum yaptım 2 kere ingilizce 1 kerede türkçe olarak.

İngilizce olarak kurduğumda problem yok yanlız türkçe dil dosyasını yükleyince alttaki hatayı alıyorum. ( sürekli olarak )

Son olarak Türkçe kurmaya karar verdim kurulum tamamlandı gene aynı hatayı verdi bunun

nedeni ne olabilir ?

* warning: tempnam() [function.tempnam]: open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/home/kullanici/:/usr/lib/php:/usr/php4/lib/php:/usr/local/lib/php:/usr/local/php4/lib/php:/tmp) in /home/kullanici/public_html/drupal/includes/file.inc on line 756.
* warning: fopen() [function.fopen]: Filename cannot be empty in /home/kullanici/public_html/drupal/includes/file.inc on line 757.
* Dosya oluşturulamadı.

Teşekkürler..

Drupalog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
@fatal

3 kez kurulum yaptım 2 kere ingilizce 1 kerede türkçe olarak.

İngilizce olarak kurduğumda problem yok yanlız türkçe dil dosyasını yükleyince alttaki hatayı alıyorum. ( sürekli olarak )

Son olarak Türkçe kurmaya karar verdim kurulum tamamlandı gene aynı hatayı verdi bunun

nedeni ne olabilir ?

* warning: tempnam() [function.tempnam]: open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/home/kullanici/:/usr/lib/php:/usr/php4/lib/php:/usr/local/lib/php:/usr/local/php4/lib/php:/tmp) in /home/kullanici/public_html/drupal/includes/file.inc on line 756.
* warning: fopen() [function.fopen]: Filename cannot be empty in /home/kullanici/public_html/drupal/includes/file.inc on line 757.
* Dosya oluşturulamadı.

Teşekkürler..
Değerli dostum sitende safemod acık olduğu için bu hatayı alıyorsunuz.Safemod'u sunucu sahibiyle irtibata geçip kapattırırsanız bu hatayı almazsınız.

asibirocker

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Değerli dostum sitende safemod acık olduğu için bu hatayı alıyorsunuz.Safemod'u sunucu sahibiyle irtibata geçip kapattırırsanız bu hatayı almazsınız.

Hocam acil olduğu için nette araştırdım yabancı bir sitede admin panelinden birşeyler yapılması gerektiği yazıyordu yaptım. halloldu.

teşekkürler

Drupalog

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Hocam acil olduğu için nette araştırdım yabancı bir sitede admin panelinden birşeyler yapılması gerektiği yazıyordu yaptım. halloldu.

teşekkürler

Sayın asibirocker
Admin panelinden tmp dizininin yerini değiştirince de olur fakat safemod'u kapatmazsanız eğer imagechach ile resim yükleyemezsiniz ve bir çok eklentide hata alırsınız.
Saygılar;

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5