İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Drupal vs Joomla: Trafik İstatistikleri

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Drupal ve Joomla birbirleriyle sıkça kıyaslanan iki rakip CMS. Her ne kadar Drupalci'ler olarak bu kıyaslamaların galibi bizim için baştan belli olsa da CMS kavramıyla yeni tanışan kişiler olduğu sürece bu kıyaslamaların da sonu gelmeyecek. Fakat bu kez iki sistemin özelliklerini karşılaştırmak yerine farklı bir karşılaştırma yapmak istedim ve Google Trends aracılığıyla drupal.org ve joomla.org sitelerinin trafiklerini inceledim. Hem Türkiye açısından hem de dünya genelinde ilginç sonuçlar var.

Türkiye'nin 5 büyük ilindeki dağılımlara baktığımızda Drupal ve Joomla'nın başa baş gittiklerini görüyoruz. İstanbul'da Joomla bir adım öndeyken, Ankara ve İzmir'de Drupal burun farkıyla galip gelmiş (İzmir'deki trafiğin büyük bölümü bana ait olabilir :) ). Adana'da durumlar hemen hemen aynı, Bursa'da ise yine Joomla önde. Sonuçları genel olarak değerlendirecek olursak biraz şaşırdığımı söylemeliyim: Drupal.org'un bu kadar yüksek bir trafiğe sahip olmasını beklemiyordum açıkçası. Demek ki geçtiğimiz aylarda yaptığımız çalışamalar ve propagandalar boşa gitmemiş :)

jd_0810_iller.png

Gelelim dünya geneline. Her iki sistemin de en çok trafik çektiği ülke ABD ve burada Drupal Joomla'nın önünde görünüyor. ABD'yi trafik açısından Hindistan ve Endonezya takip ediyor. Hindistan'da durumlar eşit gibi fakat Endonezya'da Joomla ciddi bir farka sahip. Diğer ülkelerde ise dağılımlar birbirine oldukça yakın seyrediyor. Yine de Almanya, Hollanda, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde Joomla daha önde. Drupal ise Rusya, Çin ve Kanada gibi biraz daha geniş bir alana yayılmış.

Sonuç olarak trafik trendleri açısından Joomla.org'un Drupal.org'dan daha fazla bir trafik çektiğini görüyoruz. Ancak özellikle son aylarda bu fark Drupal lehine azalmakta. Bakalım bu işin sonu nereye varacak :)

jd_0810_dunya.png

*alıntıdır.

i.ari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
İlerleyen günlerde soru gelir hangisi kullanmamı önerirsizin diye en iyisi baştan fikrini söyle :)

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Görsel olsun isterseniz, joomla ile uğraşabilirsiniz.
Yok ben istediğim modülü kurarım, istediğim herşeyi yapmak isterim derseniz, drupal tabi ki :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5