chat ege.net

Dünyada En Çok Hangi Arama Motorları Kullanılıyor?

YelizTurkmen

Onaylı Üye
Sms Onaylı
Katılım
13 Ara 2018
Mesajlar
160
Yaş
32
Konum
Meram
Arama motorları artık günlük hayatımızın neredeyse bir parçası haline gelmiştir. Onlar olmadan internette gezinmemiz neredeyse imkansız hale geliyor. Çoğumuz günde en az bir kez bir arama motoru kullanıyoruz. Bu şaşırtıcı araçlar, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm konular hakkında bilgi bulmamıza yardımcı oluyor. Aklımıza takılan bir soru veya haber kaynağından tutun bir çok amaç için sıklıkla arama motorlarını kullanıyoruz. Peki nedir arama motoru?

Arama motoru, internet üzerinde bulunan herhangi bir içeriği aramak için kullanılan bir sistemdir. Üç bileşenden meydana gelmiştir: web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir.

İlk arama motoru 1990 yılında bir üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. İngilizce archive kelimesinden türemiştir. Bu arama motoru insanların aradıkları dosyaları bulmaya çalışıyordu. Popüler olmaya başladığında Minnesota Üniversitesinden Mark P. McCahill, Archie karşısına 1991de Veronicayı çıkardı. Çok geçmeden aynı amaçla Jugheadde kuruldu. İkisi de Dosya aktarım iletişim kuralı çerçevesinde çalışıyordu.

Haziran 1993te Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Matthew Gray, bir indeks adı oluşturmak için kullanılan ve Wandex adıyla anılan ilk internet botununu üretti. Sonra Kasım 1993te kurulan ve internet botu olmayan Aliweb arama motoru, web sitelerinin bilgilerini kullanarak oluşturulmuş ilk arama motoru oldu.

Aralık 1994te web sayfalarını bulmak amacıyla kendi içerisinde dizin oluşturan ve tasarlanan sorgu programına arayüz ve bir web formu olarak kullanılabilen JumpStation arama motoru oluşturuldu. Bir ilk olan tam metin(full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, 1994 yılında görücüye çıktı. Önceki arama motorlarının aksine; herhangi bir web sayfasını, her kelimesi için herhangi bir kullanıcının aramasına izin veriliyordu. Ayrıca yine 1994 yılında Carnegie Mellon Üniversitesinden Dr. Michael Mauldini tarafından üretilip satışa çıkan Lycos, büyük bir ticari çaba oldu. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista dahil pek çok arama motoru internet ortamında görücüye çıktı ve popülerlik için birbiriyle yarıştı. Ancak bunların içinde bulunan, David Filo ve Jerry Yangın kurduğu Yahoo!, insanların ilgisini diğerlerinden çok çekerek web sayfaları bulmanın en popüler yolu olarak kullanılan arama motorları arasında yer aldı.

Arama motorlarına 1990ların sonlarına kadar büyük çapta bir yatırım yapılmadı. Ancak o yıllardan itibaren büyük şirketler ortaya çıkan bu yeni arama motorlarından kazanç elde etmeye başladı. 1998 yılında Googleı kuran Larry Page ve Sergey Brin, PageRank adlı teknolojilerini satmak istediler ancak alıcı çıkmadı. İnternet ağındaki her sayfayı puanlayan bu sistem; o sayfaya ne kadar çok link verildiyse ve link veren yerlerin puanı ne kadar çoksa, söz konusu sayfaya da o kadar çok puan verme mantığına dayanıyordu. Googleın sahipleri bu teknolojiyi satamayınca büyüme kararı aldılar ve 35 milyon dolar yatırım kredisi de alınca 1999da Google Searchü kurdular. 2000li yıllarda öne çıkan Google arama motorunun ardından kısa sürede gelişip 2000 yılında Google Araç Çubuğu çıkaran ekip, 2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Google Book Search adıyla aramaya açtı ve 1 GB kapasite ile Google Mail yani Gmail hizmetini başlattı. Google 2018in sonları itibarıyla, en popüler web arama motoru olarak dünya çapında tanınıyordu.

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları
2018 Yılı itibariyle;


  • Google %91.77lik bir paya sahiptir.
  • Microsoft (Bing) %2.79luk bir paya sahiptir.
  • Yahoo %2.06lık bir paya sahiptir.
  • Baidu %1.49luk bir paya sahiptir.
  • Yandex %0.47lik bir paya sahiptir.
  • Diğer Arama Motorları %1.41lik bir paya sahiptir.

En iyi arama motorları listesi

1- Google


Google arama motoru, dünyanın en iyi arama motorudur ve aynı zamanda Googleın en popüler ürünlerinden bir tanesidir. Arama motoru pazarının neredeyse %70i Google tarafından satın alınmıştır. Teknoloji devi Google sürekli gelişiyor ve son kullanıcıya en iyi sonuçları vermek için arama motoru algoritmasını geliştirmeye devam ediyor. Google şu anda dünyanın en büyük arama motoru gibi görünse de, 2015 yılı itibariyle YouTube artık Googledan daha popüler (masaüstü bilgisayarlarda) bir arama motoru haline geldi diyebiliriz.

Google artık her saniyede ortalama 3.5 milyardan fazla arama ve dünya genelinde yılda 1,2 trilyon arama anlamına gelen 40.000den fazla arama sorgusunu işliyor. Googleda Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Google Aramanın geliştirilmesinden sorumlu Amit Singhal, Googleın arama motorunun, Webde 30 trilyondan fazla benzersiz URLyi bulduğu, günde 20 milyar siteyi taradığı ve her ay 100 milyar arama yaptığı (ki bu da günde 3,3 milyar arama ve saniyede 38.000 binden fazla) işlediğini açıklamıştır.

2- Bing


Bing (Live Search, Windows Live Search ya da MSN Search), Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motorudur ve 2009 yılında başlatılmıştır. Bing, Microsoftun web tarayıcısındaki varsayılan arama motorudur. Bingde, her zaman daha iyi bir arama motoru olmak için çabalıyorlar, ancak Google rekabeti karşısında daha uzun bir yolu var. Microsoftun arama motoru, haritaların yanı sıra resim, web ve video arama gibi farklı hizmetler de sunuyor. Bing, Placesi (Googleın eşdeğeri Google My Business) tanıttı. Bu, işletmelerin arama sonuçlarını optimize etmek ve ayrıntılarını göndermeleri için harika bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

3- Yahoo


Yahoo ve Bing, Googledan daha çok birbirleriyle rekabet ediyor. Netmarketshare.comun güncel bir raporu bize Yahoonun yüzde 7,68lik bir pazar payına sahip olduğunu gösteriyor. Yahoo! kendi çapında bir arama motoru lideri ve ücretsiz bir e-posta sağlayıcısı olarak görülse de, geçen yıl ****lenen kullanıcı ayrıntıları ve şifreleri nedeniyle zor günler geçiriyor.

4- Baidu


Baidu, Çindeki en çok kullanılan arama motorudur ve 2000 yılında Çinli Girişimci Eric Xu tarafından kurulmuştur. Bu web araması; web sitesi, ses dosyaları ve resimler için sonuçlar sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Haritalar, haberler, bulut depolama ve çok daha fazlası dahil olmak üzere başka hizmetler de sağlamaktadır.

5- Yandex


1997de lanse edilen, Yandex Rusyada en çok kullanılan arama motorudur. Yandex ayrıca Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Türkiyede de büyük bir varlığa sahiptir. Yandex Haritalar, Yandex Müzik, çevrimiçi çevirmen, Yandex Para ve daha birçok hizmet gibi hizmetler sunar.

6- AOL


Aol.com da en iyi arama motorları arasındadır. AOL, America OnLineın kısaltmasıdır. Merkezi New Yorkda bulunan ABDnin küresel anlamda kitlesel medya şirketlerinden biridir. The Huffington Post, TechCrunch ve Engadget gibi çevrim içi medya şirketlerinin sahibidir. Şirket ayrıca AOL Reklam, AOL posta ve AOL Platformu olarak reklam hizmetleri vermektedir.

AOL, internet servis sağlayıcılığının yanı sıra, arama motoru, anında mesajlaşma (AIM), e-posta gibi hizmetler de vermektedir. 12 Mayıs 2015 tarihinde Verizon Communications, hisse senedi başına 50 $ ile toplamdan 4.4 milyar $ ödeyerek AOLu satın alacağını duyurdu. Satın alma işlemi 23 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşti.

7- Ask.Com


1995 yılında kurulan Ask.com, daha önce Ask Jeeves olarak bilinir. Garrett Gruener ve David Warthen tarafından Kaliforniyada kurulan arama motorudur. Orijinal yazılımı Gary Chevskyye aittir. İlk kurulduğunda aranan kelimeleri ayarlayan 100 civarı editör interneti dolaşır ve insanların faydalanacağı en iyi sitelerin sonuçlarda görüntülenmesini sağlarlardı. Bu Ask Jeevese büyük bir güvenilirlik kazandırdı. Zaten ask.com domainini almalarının amacı da buydu. Çünkü ask sormak anlamındadır. Siz onlara bir soru soracaksınız onlar da güvendiğiniz birine sormuşsunuz gibi sonuçları görüntüleyeceklerdi. Ama bu çok zahmetli bir işti. Bu yüzden son yıllarda editör sayılarını 10 civarına düşürdüler. Hala editör tavsiyelerini görüntülüyorlar ama bunun yanında İkincil sonuçları gene kendilerinin sahibi olduğu Teomadan alıyorlar. Teoma Ask Jeevesin crawleridir yani botudur.

8- Excite


Excite yaygın olarak bilinmemekle birlikte, hala ilk 10a giriyor. Excite, e-posta, arama motoru, haberler, anlık mesajlaşma ve hava durumu güncellemeleri gibi internet hizmetleri sunan çevrimiçi bir hizmet portalıdır. Bu ayrıca bize son trendleri, konuları ve aşağıdaki gibi ifadeleri aramamızı sağlar: Başkan Trump aslında ne yapabilir? gibi.

9- DuckDuckGo


DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliğini korumak için bilinen popüler bir arama motorudur. Ask.comdan farklı olarak, arama sonuçlarını oluşturmak için kimler kullandıklarına oldukça açıklar; Yahoo, Bing ve Yummly ile ortaklık kurdular. 2008 yılında Kaliforniyada Gabriel Weinberg tarafından kuruldu ve geliri Yahoo-Bing arama ittifak ağı ve iştiraklerinden geliyor.

10- Wolfram Alpha


Wolfram Alpha, arama sonuçları olarak belge veya web sayfalarının listesini vermeyen bir hesaplamalı bilgi arama motorudur. Sonuçlar, o sorgu hakkındaki gerçeklere ve verilere dayanmaktadır. Görev bildirimleri, tüm sistematik bilgiyi hesaplanabilir ve geniş erişilebilir hale getirmektir. 2009 yılında lanse edilenler, artık öğrenciler ve eğitimciler için fiyatlandırma ile tasarlanmış bir Pro çözümüne sahipler. Hedeflediği kadarıyla, doğru pazar için harika bir araçtır.

11- Lycos


Lycos arama motoru sektöründe iyi bir üne sahiptir. Hizmet verdiği başlıca alanlar e-posta, web barındırma, sosyal ağ ve eğlence siteleridir.

12- Chacha.Com


Chacha.com, insan güdümlü bir arama motoru olup 2006 yılında kurulmuştur. Arama kutusuna herhangi bir soru sorduğunuzda gerçek zamanlı olarak yanıtlanmaktadır. Aynı zamanda mobil arama ve pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Mobil uygulamalarını iPhone, iPad ve Androidde de yükleyebilirsiniz. ChaCha azalan reklam gelirleri nedeniyle ticareti durdurmuştur.

Kaynak:

inspire.scot/blog/2016/11/11/top-12-best-search-engines-in-the-world238
tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru
lifewire.com/most-popular-search-engines-3482117
internetlivestats.com/google-search-statistics/
statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

makaleyaznet

Onaylı Üye
Katılım
13 Eki 2018
Mesajlar
190
Yaş
33
Konum
İzmir
Sanırım Dünya nüfusuna kıyasla, Google'ın kitlesi'nin yarısı - geri kalanların kitlesine eşittir :)
 

sudenazz

Onaylı Üye
Katılım
10 Şub 2003
Mesajlar
185
Yaş
31
Konum
Onikişubat
Eski Rumuz
eldivenlesevil
Bing arama motoru aslında istediği yere gelemedi.
Türkiye'deki yöneticileri ile görüşmüştüm. Görüşmek için bana 1 ay sonrasına randevu verdiler. Türkiye'deki yönetim böyleyse, diğer ülkelerde de farklı değildir.
 

fearlesstr

Pratik Üye
Katılım
8 Ara 2018
Mesajlar
21
En merak ettiğim konu şu, acaba gelecekte google amcanın bu ezici üstünlüğünü geçebilecek bir arama motoru olacak mı?
 

dumanimsin

Onaylı Üye
Katılım
11 Nis 2019
Mesajlar
70
Ben hiç birine haksızlık olmasın diye neredeyse hepsini kurdum ve kullanıyorum.

Chrome
Yandex
Safari
Mozilla
 

ŞeMSi

Empatik
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
788
Konum
Hatay
Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler. Google bu konuda sürekli bir ar-ge çalışması yürütüyor. Tahtını kimseye bırakmayacağı aşikar.
 

reel03

Onaylı Üye
Katılım
26 Nis 2019
Mesajlar
16
Yaş
29
Konum
TR
google eline kimse su dökecek gibi görünmüyor . Seneler geçsede bu değişmeyecek gibi
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst