İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dünyanın En Çok Kullanılan CMS Scriptleri + SEO İlişkilendirme Analizi

meteor fare

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Herkese merhabalar! Yine bomba gibi bir yazı ile karşınızdayım. Bu defa takip ettiğim sitelerden birtanesinde birkaç veriye rastladım ve çok da hoşuma gitti. Bunları da ayırıp ayrı ayrı paylaşarak bir yazı dizisi oluşturmak istedim. Bu yazımızda Dünyanın En Çok Kullanılan CMS Scriptleri'nin kullanım oranlarını ve grafiklerini paylaşacağım.

Grafikte de görüldüğü üzere Wordpress almış başını gitmiş ve kullanım konusunda pazar payının yarısına sahip. Ancak bu grafiklerde beni şaşırtan ise Ektron, Thomson Reuters Phoenix Platform, Crystal Scripts gibi benim duymadığım CMS sistemlerinin olması. İlerleyen günlerde bu scriptleri de kullanıp incelemelerimi paylaşmak istiyorum. Bu kullanımlarda beni üzen ve hayal kırıklığına uğratan ise Blogger oldu. Böylesine popüler bir sistemin en çok ziyaret edilen 100 milypnu aşkın site içerisinde kullanım oranı çok az. Tabi bu arada Wordpress'in kullanım ferahlığı ve zengin seçenekleri (eklentileri, temaları, düzenlenebilir sonsuz alan, vb özellikleri ile) .com, .net, .org gibi TLD Domainlerde daha sık kullanılıyor olması da büyük etken olmalı. Yüksek ücretli ve lisans ile satılan vBulletin ise Blogger'a en yakın scriptlerden.

SEO açısından bu grafiği yorumlama kısmına gelirsek, kullanıcı alışkanlıkları açısından en çok ziyaret edilen sitelerin şablonlarının yarısından fazlası Wordpress'e ait. Yani şunu diyebiliriz ki SEO'ya başlamadan önce sitemizi Wordpress tabanlı kurmaya karar vermek pek de yanlış bir karar olmayacaktır(e-ticaret ve benzeri özel siteler hariç). Kaldı ki artık günümüzde kullanıcı alışkanlıklarının SEO'daki önemi de en üst safhalarda olduğu için SEO'da Wordpress, karar kılıcılardan birisi haline gelmiştir. Wordpress'deki değişimler de SEO kurallarını bir nebze olsun etkileyebilir konumdadır(bence tabii).

Bu da diğer verilerimiz;

Grafik 2 - http://l1307.hizliresim.com/1c/9/q1qjh.jpg

Sizin yorumlarınızı da mutlaka bekliyorum! :)

Kaynak: SEOKAYNAK

ryanlewis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle wordpress en iyi CMS sistemdir. Sonra kanımca Joomla gelmekte :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5