İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

E-ticaret ve Seo İlişkisi

Webdoktorz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
İnternetten para kazanmanın en sistemli ve en kolay yolu e-ticaret denilir. Evet e-ticaret yapılarak uzun vadede çok güzel paralar kazanılabilir. Türkiye’de binlerce e-ticaret yapan site var ama hangileri kazanıyor ve ne kadar kazanıyorlar gibi soruları bende sizler gibi merak ediyorum. Üç aşağı beş yukarı danışmanlık verdiğim sitelerden dolayı bu rakamları tahmin edebiliyorum.Ayda 100-200bin TL kazanan e-ticaret firmaları bunu başarı olarak görüyorlar. Sitelerini incelediğimizde aslında bu onlar için bir başarısızlık. Aylık 200-300bin TL kazanabileceklerken 100-200bin TL aralığında kazanmak sizcede başarısızlık değil mi? Neden daha fazla kazanamıyorlar dediğinizi duyar gibiyim. Birçok neden var aslında, bunları hemen sıralayalım.

1) E-ticaret yapan firmalar gelişi güzel e-ticaret yapıyorlar. Genel olarak işi bilmeyen insanlar ve firmalar bu sektörde. Ticaret ayrıdır, e-ticaret ayrıdır. E-ticaret tamamen farklı bir dünya.
2) Seo nedir? sorusuna cevap verebilecek kişileri bünyelerinde bulundurmadıkları yada gerçek Seo Uzmanlarından destek almadıkları için.
3) Google Adsense ve diğer reklam servislerini kullanmadıkları için.
4) Sosyal medyayı kullanmadıkları için.
5) Kısa vadede çok para kazanmak istedikleri için.

Daha fazla kazanmak için e-ticaret yapan firmaların SEO ‘ya önem vermeleri gerekiyor. Tavsiyem bünyelerinde bir Seo Uzmanı bulundurmaları yada profesyonel olarak hizmet veren seo danışmanı arkadaşlardan danışmanlık hizmeti almaları.

Yazan: Can Talaylı
Kaynak: E-ticaret ve Seo İlişkisi

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
e-ticarette seo denilen bir olay olamaz

yapılabilecek şeyler çok kısıtlıdır,backlink alımı meta tag optimizasyonu vs bunlar da seo'dan ziyade zorunluluktur ne sitesi olursa olsun yapılması gerekir e-ticarete has kavramlar değildir.

neden e-ticarette seo denilen bir olay olamaz.

teknik neden:e-ticarett sitelerini hangi aralıklarla günceleyebileceksin?içerik optimizasyonunu nasıl yapacaksın vs vs çok sebep sayılabilir.millet takır takır konuları yazarken sen aynı şiddette ürünlerini güncelleyebilecek misin?dün avaon satmıştım bugün mybelline satıyorum gibi bir güç hepsiburada.com dahil hiç bir sitede yok. en temel sebep ise e-ticaret siteleri içerik siteleri değildir.

ticari neden:
google sanırım e-ticaret sitelerine adwords satmak istiyor.e-ticaret sahibi de blog sahibi gibi seo ile bir yerlere gelecek olsa neden adwords alsın ki.ya bana reklam verirsin ya da seni arkaplana atarım demek istiyor google.

e-ticaret sitelerine dediğim gibi meta tag optimizasyonu,resim optimizasyonu,backlink alımı gibi her siteye lazım olan optimizasyonlardan başka birşey yapamazsın.olmayan içeriğin neyine optimiasyon yapacaksın ki? bunu da yazan sen değilsin biliyorum ve sadece görüşlerimi paylaşmak istedim :)

fatihmengu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ümit kardeşimize bu konuda katılmıyorum aslında. Neden diye soracak olursanız şimdi şöyle bir düşünelim bir kullanıcı internetten ayakkabı almak istiyor ve istediği ayakkabının markasını yada modelini google'da arattığı zaman ilk sıradakini mutlaka tıklar ve yüzde 10 bilemedin yüzde 20 o sitenin bu ürünü satma şansı doğar. Bu oran az gibi görünebilir belki ama yaklaşık on bin sonuç içinde sizin satma olasılığınız yüzde on'sa bence bu oran süperdir. Tabii e-ticarette en önemli etken seo değil güvenirlik ve fiyattır onu da ihmal etmemek gerekiyo..

Person

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
Ticaretin her türlüsü kalite, fiyat ve güvene dayanır, nerede olursa olsun.. Birde müşterilerin tavsiyesi..

Mesala bana kimse hepsiburada.com dan alışveriş yaptıramaz, ama ilk sıralarda hep o var..

return_of_zeus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şahsen tanıdığım ve seo için cok uğraşan birden fazla e-ticaret sahibi insan var.....

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
e-ticarette seo denilen bir olay olamaz

yapılabilecek şeyler çok kısıtlıdır,backlink alımı meta tag optimizasyonu vs bunlar da seo'dan ziyade zorunluluktur ne sitesi olursa olsun yapılması gerekir e-ticarete has kavramlar değildir.

neden e-ticarette seo denilen bir olay olamaz.

teknik neden:e-ticarett sitelerini hangi aralıklarla günceleyebileceksin?içerik optimizasyonunu nasıl yapacaksın vs vs çok sebep sayılabilir.millet takır takır konuları yazarken sen aynı şiddette ürünlerini güncelleyebilecek misin?dün avaon satmıştım bugün mybelline satıyorum gibi bir güç hepsiburada.com dahil hiç bir sitede yok. en temel sebep ise e-ticaret siteleri içerik siteleri değildir.

ticari neden:
google sanırım e-ticaret sitelerine adwords satmak istiyor.e-ticaret sahibi de blog sahibi gibi seo ile bir yerlere gelecek olsa neden adwords alsın ki.ya bana reklam verirsin ya da seni arkaplana atarım demek istiyor google.

e-ticaret sitelerine dediğim gibi meta tag optimizasyonu,resim optimizasyonu,backlink alımı gibi her siteye lazım olan optimizasyonlardan başka birşey yapamazsın.olmayan içeriğin neyine optimiasyon yapacaksın ki? bunu da yazan sen değilsin biliyorum ve sadece görüşlerimi paylaşmak istedim :)

SEO = güncellik gibi bir varsayım yaparak yazmışsınız. Halbuki bir çok kelimede, çok çok uzun sürelerdir güncellenmeyen sayfaları en tepede bulabilirsiniz. "Cheap Laptop" arattığınızda her gün cheap laptop hakkında özgün yazı giren siteler değil, newegg, overstock gibi e-ticaret siteleri çıkıyor örneğin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5