İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Eif İle Bir Hoş Sohbet

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
İlk not: Sohbet biraz daldan dala oldu, bazı sebeplerden dolayı. Bu röportajı Eif'ten izin alarak www.ozanti.net adresinde yayınlamak üzere yaptık. Bu nedenle, röportajın tamamı burada yer almamaktadır. Yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz :)

Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkürlerimi sunuyorum Eif. İyinet ailesi olarak biz seni tanıyoruz, iyiliğinle yardımseverliğinle. Ama yine de bilmeyenler için bazı soruları sorayım istedim.

Ben teşekkür ediyorum ilgin ve güzel sözlerin için :)

- Ne kadar süredir internet işleriyle uğraşıyorsun?

İlk kez 2001 yılında, henüz yaşım küçükken, bir büyüğüm internet sayfasının kaynağını görüntüleyip bana HTML'den bahsetmişti. İşte o anda "bu işler tam bana göre" diye aklımdan geçirmiştim. Gecemi gündüzüme katıp tam 300 statik HTML sayfasından oluşan bir site yapmıştım. CGI scriptlerle de dinamik kısımlarını halletmeye çalışmıştım :) Sonrasında hep bu işlerin içindeydim.

-Peki, internet işlerine bulaşmanı sağlayan etken neydi? (Bildiğim kadarıyla bayansın ve bayanların internetle uğraşmaları, senin gibi uğraşmaları garip geliyor.) Tam olarak seni ne tetikledi?

Bayanların internet işleri ile neden fazla uğraşmadıklarını çözemedim henüz. Fiziksel güç veya dahi olmayı gerektiren bir durum yok ortada :) Yukarıda bahsettiğim gün yeni bir dünyayı keşfetmiş bir çocuğun duyguları vardı içimde. Çok mutluydum ve kesinlikle devam etmeliydim.

-İnternetten mutlaka para kazanıyorsundur, internetten ilk para kazandığında ne hissetmiştin?

İnternetten para kazanma konusu o zamanlarda hayal gibi bir şeydi. Popüler bir Türk arama motorunun sahibi ile yazışmıştım. Bana beş bin hitim olursa büyük şirketlerden reklam alıp iyi paralar kazanabileceğimi yazdığını hatırlıyorum. Ücretsiz bir servere upload ettiğim site bırakın beş bini, 100 hit alınca bandwidth limiti bittiğinden kapanmıştı. Domain ve host alıp bu işlere başlamadan önce kendimi daha fazla geliştireyim diye bir süre bu şekilde devam ettim :)

Aynı zamanda yabancı forumlarda mevcut tüm sponsorları araştırdım. E-gold, paypal, moneybookers'a ödemeler almaya başladım. Çok küçük rakamlardı, ama bu konuda birşeyler yapılabileceğine işaret ediyordu.

-Gördüğümüz kadarıyla SEO konusunda tam donanımlısın. SEO'ya nasıl ilgi duymaya başladın?

Başlangıç anını hatırlamıyorum. Optimizasyon konusu aslında arama motorlarının kullanılmaya başlaması ile ortaya çıkmıştı. Sonuçta arama motorlarının sayfa içi metne, meta anahtar kelimelerine önem verdiği biliniyordu. Google'ın ülkemizde popüler kullanılması ile de bu optimizasyon konusu daha çok takip edilmeye ve geliştirilmeye başlandı. İlk zamanlarda arama motorları bu kadar gelişmiş değillerdi, bazı sayfalar 2-3 ayda bir indexleniyorlardı :)

-Hani derler ya, "Bu eve bir hanım eli değmeli." diye, sen de internete bir hanım eli değmesi gerektiğini düşündün mü? Görüyoruz forumlarda ve bloglarda yazarların çok büyük bir kısmını erkekler oluşturuyor. Haliyle de kavga gürültü çok olabiliyor. Sence internette hanımların ağırlık kazanması bu durumu değiştirir mi?

Bu şekilde düşünme fırsatım pek olmadı. Gerçek hayatta da yazılımcılardan oluşan 10-15 kişilik bir grubumuz var ve hafta sonları biraraya gelip yazılım, tasarım, SEO konularını konuşup tartışıyoruz. İyinet'in bildiğin canlı hali gibi oluyor. Tamamı erkeklerden oluşuyor ve ilgi alanıma giren konular olduğu için hiç yabancılık çekmiyorum içlerinde.

-Blogların gidişatı hakkında ne düşünüyorsun? Forumların artık yavaş yavaş sonları geliyor mu?

Ben blog ve forum kıyaslamasına girilmesinden yana değilim. İkisinin yeri ayrı. Yanı tartışma platformu ve web günlüğü olarak düşünürsek ayrı kategorilerde incelenmesi gerektiği zaten ortaya çıkıyor. Forumların sonları gelmedi, yalnız insanlar daha çok sosyalleşme alışkanlığı edindiler, forumların da daha sosyalleştirilmesi gereksinimi ortaya çıktı. Bunun dışında herkesin bildiği gibi küçük forumların şansı azalmaya başladı.

-İnci Sözlük ve onun saldırıları hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyim?

Cahil farkındalık, benden artı puan alamazlar.

-Peki Facebook, Google, Twitter, Yandex gibi büyük yatırımlar neden Türkiye'de hayat bulmuyor sence? Ya da yaptığımız yatırımlar neden dünya çapına yayılamıyor?

Hepsi ve daha fazlası için sizi bu tarafa alalım; İyinet'ten Eif İle Bir Hoş Sohbet ~ ozanTi.Net Tam Tadında İnternet

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
gel birde benle söyleş

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Güzel röportaj olmuş, OzanTi'ye ve Eif'e teşekkürler:)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
neden hep web dünyası konularından soruluyor? eifi hiç tanımadım bu röportajda.
kişisel röp yapınca haber edin.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Keyifli bir sohbet oldu. ozanTi Cheesecake ve kahve de ısmarladı. Teşekkür ediyorum kendisine tekrardan :)

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
arkadaşlar bazı "haklı" sebeplerden dolayı özel soru sormadım. Siz de benim sorduğum soruları sorgulamayı bırakın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5