İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Elektirikler artık ilk gecikmede kesilecek.

catlakcocuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Az evvel dükkana ihtarname getirdi elektirik görevlisi. Dedim bu ne neymiş, 3 gün geçmiş son ödeme 1 hafta içinde ödenmesse kesilecek elektiriğiniz dedi.

Aklınızda olsun son ödeme gününü 1 hafta geçen elektirikler direk kesiliyor. Ansızın elektiriksiz kalmayın :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Eskiden 7-8ay ödemesen de kesilmiyordu...
Ne de olsa millet seve seve(!) elektriğe muhtaç, alternatifsizler; kes babam kes...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
bildiğim kadarıyla bölge bölge farklılıklar gösterebiliyor.
Mesela bizim burada çok uyanıklar.
İkinci faturanın çıkmasına 1-2 gün kala eğer önceki fatıra ödenmemişise elektrikleri kesiyorlar.
1-2 gün sonra da yeni çıkan faturaya ceza yadırıyorlar.

Çok uyanıklar çok...
Nasıl da daha fazla para kopartırım derdinden başka birşey değil.

catlakcocuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Sanmıyorum yağmayok. Bizim buradada eskiden dediğin gibiydi ama şuan değişmiş. Sonuçta tekel ve alarkoda. Konya'ya ayrı xx e ayrı vvv ye ayrı bi uygulama yapacağını sanmıyorum.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Malesef dediğim gibi Çatlakçocuk.
Ama yeni bir kanun çıktıysa bilemeyeceğim tabi.

catlakcocuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Ben bugün gördüm ( konuyu açmadan 10 dk önce ) sanırım bu aydan itibaren gerçekleşecek bu karar. 1/2 aylık mevzuu değil yani. Geçen ay bile 2. ayında ödemiştim sanırım bi sıkıntı olmamıştı.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Yagmayok'un dediği gibi bölge bölge farklılık gösteriyor. Her bölgenin elektrik dağıtım şirketi farklı. Kocaeli'de de son 4-5 aydır bu şekilde, 1 ay geciktirince kapatıyorlar.

catlakcocuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
hımm olabilir ozaman. Ben tüm Türkiye'de alarko aldı diye biliyodum yanılgım ordan geliyor ozaman.

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
İstanbul'da yaşıyorum ve burada hiç böyle bir şey görmedim henüz ama çıkar ileride ortaya her halde.

T

trgy

Misafir
İzmir'de 1 kere başıma geldi, sadece elektirik kesip açmak için Balçova'da 20 ye yakın kişi çalışıyormuş vardiyeli olarak. Sabahları kesmeye gelirler burada parayı ödersen akşamüstü açarlar. son ödeme tarihini 2-3 gün geçtikten sonra anında keserler.

Özelleştirme olduğundan beri durumlar Türkiye'de böyle. Doğru mu yapıyorlar evet ama parasını ödeyen vatandaşın peşinden koşacaklarına biraz da kaçak kullananların peşinden koşsalar daha iyi olacak.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Turgay neresi doğru, onları haklı çıkaracak olan mantığını pek anlayamadım. Açıklarsan memnun olurum.

Çünkü yazında sende diyorsun "parasını ödeyen vatandaşın peşinden koşacaklarına ..." diye.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
İzmir'de 1 kere başıma geldi, sadece elektirik kesip açmak için Balçova'da 20 ye yakın kişi çalışıyormuş vardiyeli olarak. Sabahları kesmeye gelirler burada parayı ödersen akşamüstü açarlar. son ödeme tarihini 2-3 gün geçtikten sonra anında keserler.

Özelleştirme olduğundan beri durumlar Türkiye'de böyle. Doğru mu yapıyorlar evet ama parasını ödeyen vatandaşın peşinden koşacaklarına biraz da kaçak kullananların peşinden koşsalar daha iyi olacak.

İzmir Karşıyaka ' da 1.5 yıldır bu benim başımada geliyor. İş nedeniyle sadece ayda 10 gün İzmir ' de kalıyorum ve sadece 5 gün gecikse bile anında kesiyor adamlar. 2. Fatura gelmeyi bile beklemiyorlar. Artık o kadar alıştımki bu duruma elektriği açma işi yapan taşaron firmanın müdürünün cebini kaydettim. Kesildiği anda adamı arayıp akşam açtırıyorum :D

Su faturam ayda 3 ila 20 TL yi geçmiyor. Tam 11 faturayı aynı anda ödedim adamlar kesmedi bile..

İstanbul' da olsa 3 fatura gelse bile kesmiyorlar. Hatta yanılmıyorsam bununla ilgili bir kanun vardı. Yaşamak için zorunlu olan su, elektrik gibi ihtiyaçlar kesilemiyordu hemen. Nedense İzmir ' de bu yok..

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
İstanbul' da olsa 3 fatura gelse bile kesmiyorlar. Hatta yanılmıyorsam bununla ilgili bir kanun vardı. Yaşamak için zorunlu olan su, elektrik gibi ihtiyaçlar kesilemiyordu hemen. Nedense İzmir ' de bu yok..

Ben de istanbuldayım, kesiliyor. Bölge bölge farklılıkların kanıtı.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Benimde dün başıma geldi, faturalarımın tamamı(doğalgaz hariç) otomatik ödemede olduğu halde dün gelen şahıs sorusuz sualsiz içeri girip elektriği kesmiş. Elektrik kesilemesi akabinde dış kapının sesini duyunca balkondan baktım görevliyi gördüm. Noluyor dedim. Faturayı ödememişsiniz elektriğinizi kestik dedi. Bekle 1 dk geliyorum dedim.

İndim, sormadan etmeden sen benim elektriğimi nasıl kesiyorsun dedim. Ödememişsiniz faturayı abi dedi. Bende otomatik ödemede benim faturalarım nasıl ödememişim. Bazen sisteme geç düşüyor ondan olabilir bankayla görüşün dedi. Dedim madem böyle bir sorun oldugunu biliyorsun sen benim elektriğimi hangi hakla kesebiliyorsun.

Herifi içeri sokup zorla mühürü söktürdüm. Sonrada kovdum git amirine memuruna kime nasıl anlatıyorsan anlat sorunu bankaylamı çözüyorsunuz kiminle çözüyorsunuz halledin dedim.

Adamlar kafalarına göre benim elektriğimi kesiyorlar, belki evde hasta var ve elektrikli bir cihazla yaşamını sürdürüyor.. Asabımı bozuyorlar.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Elektrik kesenler - açanlar Bornova'da özel ve dandik bir şirket.
Kıl, tüy bir eleman çalışıyor.
Sevgilisini mi ne koymuş sekreter diye, bişeyden anlamıyor; arada halaoğlu, amcaoğlu fln oturuyor dükkanda.
Allah bi hastaneye, bir de bunların eline düşürmesin...
Gittim, erkenden e.. gibi ödedim faturayı...

T

trgy

Misafir
Turgay neresi doğru, onları haklı çıkaracak olan mantığını pek anlayamadım. Açıklarsan memnun olurum.

Çünkü yazında sende diyorsun "parasını ödeyen vatandaşın peşinden koşacaklarına ..." diye.

Parasını ödeyen vatandaş er ya da geç ödüyor. Kaçak çeken kişi ise ödemediği gibi bizim elektirik paramıza da kullandığı elektirik yansıyor. Diyorum ki er ya da geç ödeyen vatandaşın peşinden bu kadar koşacaklarına, kaçak elektrik kullananların peşinden daha fazla koşsalar iyi olur.

Kaçak kullananı durdururlarsa zaten bizim faturalar az gelecek e daha rahat ödeyebileceğiz. Ama firma işi biliyor bu adam mecbur nede olsa ödeyecek keselim hemen ödesin.

Kaçak olanı ise engelleyecek sadece ve bi uyarı verecek eline birşey geçmeyecek. Adam ise uyarıya takmayıp bi daha kaçak kullanacak. Bugün bi daha anladım Türkiye'de işini düzgün yapan adamın canını çıkartıyorlar. Vergisiydi şuydu buydu. Kaçak göçek işlerle uğraşan ise düzgünce çalışanlardan daha rahat.

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Ankara'da hep bu şekilde. Şehir dışından döndüm sabah kapı çaldı baktım bu herifler elektriği kesti. Baya bir saydım sövdüm açtırdım tekrar elektriği bugün ödemezseniz benim başım belaya girer dedi. 3 gün sonra gittim ödedim.

Faturalar milletin maaş gününe denk gelmediği sürece bu adamların yaptığı ş.r.f.s..dir. Milletin kullandığı kaçak elektriğide bizim faturamıza yıkmayı biliyorlar.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Turgay Gene haklı çıkaramadın. :d

Benim demek istediğim ve dikkat çekmek istediğimi aslında Loi güzel bir şekilde anlatmış.

veya ben faturamı ödüyorum veya zor durumdayım en fazla 1 ay gecikmeli ödeyebiliyorum. Neden sürekli benim elektriğimi kesip ceza parası alıyorsunuz.

Eğer iyi niyetli olsalardı ( amaç ceza parası kesmek olmasaydı ) loi'nin de dediği gibi en azından haber verin. "Ödemezseniz keseceğiz, haberiniz olsun" diye.

T

trgy

Misafir
Turgay Gene haklı çıkaramadın. :d

Benim demek istediğim ve dikkat çekmek istediğimi aslında Loi güzel bir şekilde anlatmış.

veya ben faturamı ödüyorum veya zor durumdayım en fazla 1 ay gecikmeli ödeyebiliyorum. Neden sürekli benim elektriğimi kesip ceza parası alıyorsunuz.

Eğer iyi niyetli olsalardı ( amaç ceza parası kesmek olmasaydı ) loi'nin de dediği gibi en azından haber verin. "Ödemezseniz keseceğiz, haberiniz olsun" diye.

Ben kestiğin kısmı açıkladım. Senin bahsettiğin kısım sanırım onların bizim peşimizden koşması olayı. Adam elbette koşacak yoksa iş çığrından çıkar ama öncelik kaçak elektrik kullananlara olsun diyorum. Anladın sen onu da işi yokuşa sürüyorsun. :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5