İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Elektrik üretimi

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Evde elektrik üretmek istiyorum, evin günlük ihtiyacını karşılayacak düzeyde elektrik üretebilmem ve üretilen elektriği muhafaza edebilmem için neler gerekli.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı, yardımlarınızı bekliyorum.

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Güneş panelleri, UPS, akümülatör, mini-pano ama bu sistem sürekli bir enerji kaynağı olmaz.
Güneş panelleri ile hem sıcak su elde edebilirsin hemde buharlı bir motor ile enerji elde edebilirsin ama bu evin ihtiyacını stabil şekilde karşılamaz aradaki UPS veya AKÜ bozulursa elektrik direkt cihazlara ulaşır voltaj dalgalanmalarının fazlalığından evdeki elektronik eşyalar bozulabilir. Elektrik kontağından yangın çıkabilir.

En iyisi TEDAŞ yani :)

Yine de elektriğe merakın varsa Nikola Tesla'yı araştır ve bir tane evde Tesla bobini oluştur. dinamik akım ile arkadaşlarına ben elektrik geçirmiyorum diye show yapabilirsin :)

Kolay gelsin.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
UPS veya AKÜ bozulursa elektrik sisteme ulaşmaz yani elektrik kesilir, zaten bunun için sigorta var cihazların üzerinde, en azından bu kadarını biliyorum ama merak ettiğim güneş panellerini mi önerirsiniz yoksa şu rüzgar ile dönen pervaneleri mi?

Güneş panelleri ile güneşli bir havada kaç m2 lik güneş paneli ile ne kadar enerji elde edilebilir?

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Abi tam teknik detayını bilmiyorum ama rüzgar panellerini rüzgarın hızı belli bir seviyenin altınndaysa kullanamazmışsın. sağlıklı olmazmış. güneş paneli kullanmak en iyisi gibi duruyor. donanımhaber'de bununla alakalı çok iyi bi,r konuya denk gelmiştim. Tekrar bulursam linkini göndereyim.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Tamam bende araştırmaya devam edeyim. Dışarıya SIFIR bağımlılık derdindeyim.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Bulunduğun yerde yeterince hava akımı var mı ?
Türkiye'de rüzgar ile elektrik üretmek pek mümkün değil.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bulunduğun yerde yeterince hava akımı var mı ?
Türkiye'de rüzgar ile elektrik üretmek pek mümkün değil.

Aslında var diye düşünüyorum. Lokasyon oldukça yüksekte. Tekrar inceleme yapmam gerekiyor ama öncesinde alternatiflerim neler olabilir onları görmek istiyorum..

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
verdiğim konuda rüzgarın hız ölçümünü vs. yapman gerektiği yazıyordu. Daha önce böyle bir ölçümleme yaptın mı abi? Güneş panelleri belki daha iyi bir alternatif olabilir ancak onların da maliyetinin yüksek olduğunu okumuştum. Şu anki durumu bilmiyorum ama eğer astarı yüzünden pahalıya gelecekse, hiç uğraştığımıza değmez.

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
UPS veya AKÜ bozulursa elektrik sisteme ulaşmaz yani elektrik kesilir, zaten bunun için sigorta var cihazların üzerinde, en azından bu kadarını biliyorum ama merak ettiğim güneş panellerini mi önerirsiniz yoksa şu rüzgar ile dönen pervaneleri mi?

Güneş panelleri ile güneşli bir havada kaç m2 lik güneş paneli ile ne kadar enerji elde edilebilir?

Ben direkt kafamda Pano üzerinden hat kontrollü bir sistem düşündüğümden öyle yazdım. UPS ile Pano arasında çift taraflı kablolama yapılacak diye planlamıştım kafamda. Yani Elektrik var ve UPS çıktı vermiyorsa direkt hattan sistemi beslerim diye planladığımdan elektrik dalgalanmasından etkilenir dedim.

Bulunduğunuz konumdaki rüzgar oranını bilemiyorum ama şöyle yine yedekli çalışmak adına 1 tane güneş paneli ile gün ışındayken çalıştırıp. Akşamlarıda pervaneleri kullanabilirsiniz. Hangi lokasyonda olduğunuzu bilmiyorum ama gün ışığı aralığı en az 10 saat olduğunu varsayarsak ya büyük UPS'ler kullanıp enerjiyi 10 saatlik depolup gece UPS'den çalışıp, gündüz şarj etmesini sağlayacaksınız yada gündüz güneş panelleri, akşam rüzgar değirmenleri ile çalışacaksınız.

Isınma işlemi için güneş panellerinden hariç jeotermal enerji kaynaklarına yönelerek rüzgar değirmenlerinden elde etmeniz gereken enerji miktarını düşürebilirsiniz.

Eğer alt devre ve elektrik sistemlerini kendiniz yapacaksanız 5.000TL yeterli olur ama dışarıdan birine tüm sistemi yaptıracaksanız 5.000TL'yi geçebilir.

İyi Çalışmalar :)

quardian

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biliyorum konu biraz eski ,konuyu hortlatacam ama :). Öncelikle şunu söyleyeyim aslında enerji sorunu diye bir şey yok .Alttaki videodaki sistem direkt elektrik elde etmekte kullanılıyor aküye vs depolamaya gerek yok videodaki sistemi çözdüm sayılır . http://www.youtube.com/watch?v=Fv53K9MnDuM
Bu sistem çalışır , yanlız dikkat edilmesi greken bir iki nokta var.
1. üreticiyi süren motorun devir sayısı üretici dinamonun çalışma devrinde çalışacak bir motor olması lazım ,kasnak çapları aynı olması lazım.
2. en önemi nokta üretecek motor üzerinde gereken modifiye yapılması gerekli. Şebekeden gelen enerji ile çalıştırıldıktan ,gereken senkron hıza ulaşıldıktan sonra şebekeden gelen enerjinin kesilmesi ve üretici motordan alınan enerjinin verilmesi videodaki gibi anlık olmalı yoksa zıt emk olayından ötürü motor yavaşlayacak ve duracaktır.
senkron hız çok önemli ona dikkat edin yüksekte düşükte olmamalı , senkron hızın üzerine çıkılırsa , çıkış gerilimide akımıda yüksek olacak ayrıca çıkış frekansıda 50 hz in üstünde olacaktır.

Elazığda bu konu üzerinde çalışan arkadaşlar varsa [email protected] iletişime geçebilirler.

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biliyorum konu biraz eski ,konuyu hortlatacam ama :). Öncelikle şunu söyleyeyim aslında enerji sorunu diye bir şey yok .Alttaki videodaki sistem direkt elektrik elde etmekte kullanılıyor aküye vs depolamaya gerek yok videodaki sistemi çözdüm sayılır . http://www.youtube.com/watch?v=Fv53K9MnDuM
Bu sistem çalışır , yanlız dikkat edilmesi greken bir iki nokta var.
1. üreticiyi süren motorun devir sayısı üretici dinamonun çalışma devrinde çalışacak bir motor olması lazım ,kasnak çapları aynı olması lazım.
2. en önemi nokta üretecek motor üzerinde gereken modifiye yapılması gerekli. Şebekeden gelen enerji ile çalıştırıldıktan ,gereken senkron hıza ulaşıldıktan sonra şebekeden gelen enerjinin kesilmesi ve üretici motordan alınan enerjinin verilmesi videodaki gibi anlık olmalı yoksa zıt emk olayından ötürü motor yavaşlayacak ve duracaktır.
senkron hız çok önemli ona dikkat edin yüksekte düşükte olmamalı , senkron hızın üzerine çıkılırsa , çıkış gerilimide akımıda yüksek olacak ayrıca çıkış frekansıda 50 hz in üstünde olacaktır.

Elazığda bu konu üzerinde çalışan arkadaşlar varsa [email protected] iletişime geçebilirler.

Hocam bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor. Video İngilizce pek anlamadım. Anlayabileceğimiz düzeyde anlatır mısınız?

quardian

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor. Video İngilizce pek anlamadım. Anlayabileceğimiz düzeyde anlatır mısınız?
Ben henüz bu konu üzerine ciddi testler yapamadım ancak videoyu açıklayabilirim. Videoda iki adet asenkron motor var bunlardan biri orjinal yapısı ile duruyor ,
diğeri ise yani enerji üreten modifiye edilmiş . Devreye iki adet anahtar bağlı biri şebekeile ilk motoru çalıştırmak için ikincisi ise 2. motor ile ilk motor arasına .
Sistem şöyle çalışıyor 1. anahtarı kapalı konuma yani elektrik iletecek konuma getiriyor 1.motor çalışıyor ve 2. motoru kasnak yardımı ile çeviriyor .
Kullanıcı bu işlemi motorlar senkron hıza yani 50 hz de çalışması gereken devre gelene kadar bekliyor. Bu arada dönen ikinci motorda elektrik üretmeye başlıyor.
Kullanıcı , motorlar senkron hıza ulaşınca aynı anda şebekeden gelen enerjiyi kesip 2. motorun ürettiği elektirkle ilk motoru besliyor .
Normal şartlarda motorlar zamanla yavaşlayacak ve duracaktır.
Ancak yapılan modifiye ile ve ilk motorun gücü elektrik üreten motorun gücünden düşüktür ve onun ürettiği enerjiden çok daha azını kullanmaktadır buda fazladan
kullanılabilecek bir enerji olarak extra bir enerji olarak kullanılabilir videoda görüldüğü gibi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5