İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Email için kullanılan 25. port kapatılıyor!!

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
natrodan gelen emailı burda sizlerle paylaşıyorum.25. port smtp.domain.com un mail göndermek için kullanılınan bir porttur.Böyle saçma bir uygulama dünyada görülmemiştir.Ne yapıcaz edicez bilemiyorum.Serverı olanlara allah kolaylık versin.
---------
Bilgi Teknolojileri ve iletisim Kurumu(BTK) önderliginde, erisim ve yer saglayici firmalarla birlikte, internet güvenligine tehdit olusturan ve internet kullanicilarina ait kaynaklari suiistimal eden konulardan olan, istem disi elektronik postalarin (SPAM) etkileri ve nasil engellenebilecegine yönelik olarak çalismalar kapsaminda TTNET ile birlikte bir pilot uygulama gerçeklestirilecektir.
Bu baglamda BTK’nin istegi üzerine ülkemizin önde gelen Servis Saglayicilari ve TTNET yetkilileri ile yapilan toplanti sonucunda;

95900799.jpg

Ülkemizin uluslararasi bilisim arenasindaki imajini güçlendirebilmek ve ayni zamanda internet güvenligini olusturabilmek amaciyla istem-disi e-postaya karsi, yurt genelindeki internet abonelerinin tamamina yakinini temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananlari kapsayan çözüm modeli taslagi TTNET tarafindan BTK’ ya sunulmustur.

Istem disi e-postalarla mücadeleye yönelik olarak e-posta haberlesmesinin 25. Portun kapatilarak 587. Port üzerinden yapilmasi hususlarinda görüs alisverisinde bulunulmustur.

Bahse konu toplanti sonucunda;

25. Portun kapatilip 587. Porta geçilmesi konusunda TTNET ve yer saglayicilarin da katilimiyla pilot bir uygulama yapilmasi hususunda karar alinmistir

Alinan bu kararla birlikte; pilot çalismanin yapilacagi iller olan;

Aydin, Bayburt, Diyarbakir, Giresun, Gümüshane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon’da

15 Nisan 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanilan 25. Portun kapatilarak, yerine 587. Portun açilacagini ve bu sebeple gerekli ayarlarin yapilmasi, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yasanabilecegini

15 Nisan 2009 tarihinden itibaren Nisan ayi sonuna kadar asamali olarak her biri 65.000 adetlik 4 adet IP blogundan olusan yaklasik 256.000 IP adresinin 25. Porta ISS olarak TTNET tarafindan kapatilacagini,

Siz degerli Çizgi Telekom müsterilerine ve tüm internet kullanicilarina önemle duyururuz.

Outlook'larinizda 587. porta geçis ayarlari için asagidaki linklerden faydalanabilirsiniz.

https://destek.natro.com/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=164&nav=0,7

Asagidaki linkten TTNET’in konuyla ilgili detayli açiklamalarini ve Port degisikliklerinin e-posta hesaplarina nasil tanimlanacaginin örneklerini bulabilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-102...or_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Konu ile ilgili daha detayli bilgi için 4440375'i arayip 5 tusuna basarak ulasacaginiz Müsteri Temsilcisi'nden destek alabilirsiniz.

Port Degisikliginden Etkilenmeyenler

Web tabanli e-posta hizmeti alan hiçbir müsteri sorun yasamayacaktir.
Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta saglayicilari istemci bazli hizmetlerinde 25. port kullanmadigi için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.
Statik IP'li olan e-posta sunucusu, ADSL erisimi kullanan firmalarin kullanicilari etkilenmeyecektir.
Kurumsal sirket çalisanlari genelde VPN yada OWA gibi web tabanli erisimler kullandiklari için sorun yasamayacaktir.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
BTK'nin zirvalamasidir (eski TK). Tum firmalara oneride bulunmalari icin anket gondermislerdi. BTK bu islerle ugrasiyor iste :p Yakinda nic.tr'yi de devraliyorlar. O zaman gercek senlikler baslayacak...

Secure SMTP portu ile ve kimlik dogrulama ile SPAMi engelleriz gibi cok dahice fikirleri var.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
E bunları önerenler de bu piyasanın/sektörün önde gelenleri değil mi?

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Spam yapan kişiler artık bu kadar basit düşünmüyorlar maalesef. Local bilgisayardan spam yapan kaç kişi kaldı ki ?

Herkes Gmail alt yapısıyla çalıştırıyor bu denli spam maillerde.

Bana işe yarar bir uygulama gibi gelmedi.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
işin özü: bizim hatlarımızdan spam gönderip azıcık olan bandımızı birde siz doldurmayın, gidin serverlardan spam mail atın, bizde sizden çıkan hat açığıyla ya yeni müşteri alalım -yatırım yapmadan- yada kampanya yapıp gönül alırız.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Spam yapan kişiler artık bu kadar basit düşünmüyorlar maalesef. Local bilgisayardan spam yapan kaç kişi kaldı ki ?

Herkes Gmail alt yapısıyla çalıştırıyor bu denli spam maillerde.

Bana işe yarar bir uygulama gibi gelmedi.

sırf gmailde değil.spam yapanın serverı var artık.server masaüstünden veya php ile çok güzel yapıyorlar.Bu uygulama ancak ttnet gibi kro bir şirket tarafından yapılabilinirdi zaten.Benim anlamadığım port değişince ne farkedicekki? resme göre direk gidecek gibi gözüküyor ne farkedecek..

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hiç bişey değişmeyecek, spam yapan 25.porttan göndermiyecek 587.porttan gönderecek. netice itabariyle hiçbir fark yok ama ben spam yapanların gmail alt yapısı kullanılıyor denilmesine şaşırdım. gmail de limit var, nasıl oluyor merak ettim :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
hiç bişey değişmeyecek, spam yapan 25.porttan göndermiyecek 587.porttan gönderecek. netice itabariyle hiçbir fark yok ama ben spam yapanların gmail alt yapısı kullanılıyor denilmesine şaşırdım. gmail de limit var, nasıl oluyor merak ettim :)

hesapbaşı günlük 1000 limit var ve isteyen kişi ihtiyacı kadar hesap açabilir. programada, 1000 tanede bir diğer hesaba geçmesi gerektiğini belirtmek çok zor değil.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5