chat ege.net sohbet

Emniyet Şeridi İhlali

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
Katılım
14 Şub 2009
Mesajlar
9,784


Ceza Maddesi : 47/1-c

Ceza Miktari : 66,00 TL

Peşin : 49,50 TL

Ceza Puanı : 20

Cezanın Tanımı : Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak.


Özellikle İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler de çok fazla görüyor ve şahit oluyoruz. Emniyet şeridini ihlal eden kişilere. Kimi işe geç kalmış, kimi canlı yayına çıkacak, kimi beklemekten sıkılır vs. vs. vs...
Herkesin kendine göre bir bahanesi vardır mutlaka. Fakat Emniyet şeridini ihlal etmek, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kısaca bahsedelim bunlardan..

- Emniyet şeridin de bekleyen arıza yapmış bir araç düşünün. Ve başında araçta bulunan kişiler var. Hızla emniyet şeridine giriyorsunuz ve gümmmm. O an birkaç kişinin yaşamına son verdiğiniz gibi, hayatınızın geri kalanını hapiste, vicdan azabı çekerecek geçireceksiniz. Gözünüzü her kapayışınızda o sahne gelecek ve dayanamayacaksınız.

- Diyelim ki trafik sıkışık. Özellikle İstanbul Boğaz köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü giriş ve çıkışlarında. Trafik kıpırdamıyor. Dayanamıyorsunuz ve emniyet şeridine giriyorsunuz. Sizi gören biri arkanızdan giriyor, ve başka biri onun arkasından. Bir bakmışsınız, emniyet şeridi de dolmuş. Aaaa o da ne!! İleride bir kaza var. Yaralılar sağlık ekibi bekliyor. Ortalık karışmış Polis ve Jandarma ekipleri gelecek. Fakat gelemiyorlar. Neden mi? Çünkü siz emniyet şeridini doldurdunuz. Ve o yaralılar hayatlarını kaybediyor erken müdahale yapılamadığı için. Ve bunda sizin çok büyük bir payınız var. Bir nevi katil oldunuz işte! İşin daha kötüsü, orada ki siz yada bir yakınınızda olabilir.

- Bir başka bakış açısı da şudur. Siz şeridinizde bekliyorsunuz trafiğin açılmasını. Ve kendisini kurnaz sanan biri gelip, yanınızdan geçiyor ( Emniyet şeridinden ) . Kendinizi nasıl hissedersiniz? Bence kötü bir durum. Bu da kul hakkına giriyor arkadaşlar.


İşin özü, Emniyet şeridini asla kullanmayın. Aracınızda acil durumda bir hasta varsa, 155 i arayarak, araç plakasını, hastanın durumunu ve gittiğiniz hastahaneyi söyleyin. Böylelikle Polis ekipleride geçişlerinizde yardımcı olacaklardır.


Kaynak
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst