• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

En iyi 3D - 4D animasyon / modelleme programları 2019

yasintekin

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
30 Aralık 2018
Mesajlar
160
Reaksiyon
54
Puanları
0
Şube
İstanbul
52 Aydır Üye
Eski Rumuz
YsnTKN034
En iyi 2D ve 3D animasyon modelleme ve video programlarını iyinet üyeleri için paylaşmaya karar verdim. all3dp.com sitesi tarafından derlenen En iyi 3D video programlarını ben de burada paylaşıyorum. Çalışmayı yapan editöre teşekkürler.

3ds Max
3dsMax.jpg


3ds Max, pazardaki en büyük ticari 3D animasyon yazılımıdır. Kapsamlı özellik seti, oyun geliştirme, görsel efekt üretimi ve mimari görselleştirme için popüler bir seçimdir. Bu 3D animasyon yazılımı, parçacık ve ışık simülasyonu, bir kumaş simülasyon motoru ve hatta kendi betik dilini masaya (MAXScript) getiriyor. 3B modelleme açısından, poligon, alt bölme yüzeyi ve spline tabanlı modelleme özellikleri ile parametrik ve organik nesneler oluşturabilir. Diğer teknikler arasında, nokta bulutu verilerinden modeller oluşturma yeteneği de bulunmaktadır.

3ds Max'in 3D animasyon yetenekleri kapsamlı. İki karakterli animasyon araçlarına sahiptir. İkili karakterler için en iyi sonucu verecek şekilde tasarlanmış “karakter stüdyosu”. İnsansı olmayan karakterleri donatıp canlandırabilen “CAT”. Bu 3D animasyon yazılımı ayrıca, “Populate” olarak adlandırılan, geniş insan kalabalığından sahneleri kurmaya ve kontrol etmeye olanak sağlayan bir araçla birlikte geliyor. Ses düzenlemesinden ipucu alan “Motion Mixer” ile 3D animasyonunuz üzerinde tam kontrol sahibi olun. Hız, geçiş, ilmek ve daha fazlası için düzenlenebilecek her vücut bölümünden hareket verileri için ayrı izler görüntüler. Bu 3B animasyon yazılımındaki diğer araçlar arasında, animasyonları doğrudan yörüngede eğri çizgilerle değiştirmenize izin veren ve size görünüm görünümünde anında geri bildirim sağlayan hareket yolları vardır.


Yazılım
3ds Max
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows
Fiyat
2,141.70 € / yıl
Biçimleri
stl, 3ds, ai, abc, ase, asm, catproduct, catpart, dem, dwg, dxf, dwf, flt, iges, ipt, jt, nx, obj, prj, prt, rvt, sat, skp, sldprt, sldasm , stp, vrml, w3d xmlMotionbuilder
Motionbuilder_2 Autodesk-.jpg

Motionbuilder, Autodesk'in profesyonel sınıf 3D animasyon yazılımıdır. Bu program, anahtar kare animasyonunu hareket yakalama ve sanal prodüksiyonla birleştirir. Bu 3B animasyon yazılımıyla, özellikle oyun geliştirme ve hareketli filmler için uygun olan 3B karakterleri gerçek zamanlı olarak canlandırabilirsiniz. Hareket yakalama verileri, karakterin hareketlerinde en küçük ayrıntıların hızla ve tutarlı bir şekilde ince ayarını yapmanıza olanak sağlayan çok sayıda araçla yeniden hedeflenebilir. Film düzenleme yazılımına benzer olarak Motionbuilder, farklı hareketleri kesmenize ve birleştirmenize olanak tanır - temel fark, sert kesim yerine 3D animasyon yazılımının dosyalar arasında yumuşak ve doğal geçişler oluşturmasına yardımcı olmasıdır. Tüm süreç tahribatsızdır, bu nedenle orijinal dosyalar hiçbir şekilde etkilenmez.

Hareket yakalama ve ana kare animasyonları, belirgin efektler ve temiz animasyonlar elde etmek için animasyon katmanlarıyla desteklenebilir. Motionbuilder, bez bebek çözücüler kullanan düşmeler gibi etkileşimleri dinamik olarak canlandırmak için çeşitli fizik motorlarıyla birlikte gelir. Autodesk tarafından yayınlanan bu 3D animasyon yazılımı, genel iş akışını hızlandırmak için 3ds Max, Mudbox ve Maya gibi diğer Autodesk ürünleriyle iyi bir şekilde bütünleşir.

Yazılım
Hareket Geliştiricisi
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows
Fiyatı
$ 1,680 / yıl
Biçimleri
asf, amc, bvh, C3d'dir, fbx, htr, tr3


Blender
Blender-Tutorial.jpg

Blender ücretsiz bir profesyonel açık kaynaklı 3D animasyon ve modelleme yazılımıdır. Animasyonlu uzun metrajlı filmler, görsel efektler, sanat, interaktif uygulamalar, video oyunları ve mimari görselleştirmelerden oluşan bir dizi uygulamada kullanılır. Bu ücretsiz 3D animasyon yazılımının baş döndürücü özellikleri arasında 3D modelleme, UV çözme, tekstüre, raster grafik düzenleme, donanım ve kaplama, akışkan ve duman simülasyonu, parçacık simülasyonu, yumuşak vücut simülasyonu, heykelleme, render, video düzenleme ve kompozisyon bulunmaktadır. Bu sizin için yeterli değilse, entegre bir oyun motoruna ne dersiniz?

3B animasyon açısından, bu yazılım, ana kare animasyonu üzerine kurulu çok çeşitli araçlar sunar. Kafes değiştiricileri gibi, yani tahribatsız bir örgüyü deforme etmek gibi. 3B animasyon için daha karmaşık bir araç, 3B karakteriniz için bir armatür oluşturmaktır. Bu, uzuvların yerini ve hareketliliğini ve aralarındaki ilişkiyi tanımlamak için bir iskelet tasarladığınız anlamına gelir. Sonra, kemiklerin her birinin çevresindeki uzuvları ne kadar etkileyeceğini siz belirlersiniz. Bu sürece “arma” denir. Bunu elle yapmak istemiyorsanız, otomatik olarak yapabilen ticari eklentiler vardır.

Bu ücretsiz 3B animasyon yazılımı, hareket yakalama yazılımından gelen girişi de destekler. Aktörün yüzüne boyanan işaretleyicileri kullanarak bile yüz hareketi yakalamak mümkündür. 3B karakterlerinizi Blender'ın içindeki armatür tarafından manipüle edilebilecek mükemmel kıyafet simülasyonu ile giydirin ve 3B animasyonunuzun gerçekçiliğine katkıda bulunun. Canlı aksiyon çekimlerini bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle birleştirmek istiyorsanız, bu ücretsiz 3B animasyon yazılımı size sunuldu. Her iki dünyanın da kusursuz entegrasyonunu sağlamak için kamera hareketini izleyebilir.

Blender
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyat
ücretsiz
Biçimleri
3ds, dae, fbx, dxf, obj, x, lwo, svg, kat, stl, vrml, vrml97, x3d


Cinema 4D
cinema-4D-program.jpg

Kullanım kolaylığı için arıyorsanız Cinema 4D, ünlü bir cihazdır. OpenGL ile güçlendirilmiş, bu 3B animasyon yazılımının gerçek zamanlı görüntüleme alanı, alan derinliği ve ekran alanı yansımalarıyla şaşırtıyor ve bu efektlerin verimli bir şekilde kontrol edilmesini kolaylaştırıyor. Bu görünüm çok iyi göründüğü için, Cinema 4D önizleme işleyicilerini dışa aktarmanıza izin verir, böylece onları onay için müşterilere gönderebilirsiniz. Bodypaint aracı artık gerçek zamanlı görünüm penceresi tarafından da destekleniyor, bu da dokulardaki değişikliklerin sonuçlarını yaptıkça görebilmeniz anlamına geliyor. Genel görüntü oluşturma hızını arttırmak için Cinema 4D, objeleri fotoğraf makinesine ve diğer faktörlere olan uzaklıklarına göre basitleştiren bir LOD aracına sahiptir.

Bu 3B animasyon yazılımında, animasyonla başa çıkmanın birçok yolu vardır. Karakter animasyonu için geniş bir dizi sezgisel araçla birlikte gelir. Örneğin, farenizin hareketini konum verileri olarak kaydedin. İleri ve geri kinematik arasında seçim yapabilirsiniz Parametrik bir araçla yürüyüş gibi döngüsel hareketleri de ayarlayabilirsiniz. Son fakat en az değil, doğal olarak akan hareketler oluşturmak için bir kas sistemi ekleyin.

Bu 3B animasyon yazılımının en yeni sürümleri, eseri bir karakterin bir tarafından diğerine yansıtmayı mümkün kılarak ağırlık boyama iş akışını önemli ölçüde geliştirir. Ayrıca, canlı görüntüleri 3D animasyonlu nesnelerle sorunsuz bir şekilde entegre etmek daha kolay hale geldi. Sahne Yeniden Yapılandırma adı verilen özellik, her iki bileşenle de tam olarak evlenmenizi sağlayan izlenen özelliklere dayanan renkli nokta bulutları ve geometri oluşturur.

Yazılım
Sineması 4D
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyat
$ 3.695
Biçimleri
3ds, dae, dem, dxf, dwg, x, fbx, iges, lwf, kaburga, skp, stl, wrl, objClara.io
clara-io-3d-modelleme.jpg

Clara.io, tarayıcınızda çalışan ücretsiz bir 3D animasyon yazılımıdır. 3B modelleme açısından ekstrüzyon, eğim verme, dilimleme, kesme ve ilmekleme gibi temel modelleme tekniklerini yapabildiği için çoğu ihtiyaca cevap vermektedir. Clara.io ayrıca dalma modellemesine sahiptir. Bu ücretsiz 3B animasyon yazılımı bulutta çalıştığından, karmaşık 3B animasyon projelerinde işbirliği yapmak için mükemmel bir araçtır. İşbirlikçi modu, tam teşekküllü bir kullanıcının doğru yönetim sistemi ile birlikte geliyor. Temel anahtar kare animasyon özelliği, animasyon filmler oluşturmak için bile doğru seçimdir. Her anahtar kare için farklı durumlar tanımlanabilir, aradaki kareler enterpolasyon kullanılarak otomatik olarak hesaplanır. Bu şekilde her şeyi elle canlandırmaya gerek yoktur.

Yayıncı, Clara.io'nun başlıca uzun metrajlı filmlerin görselleştirilmesinde bir araç olarak kullanılmasından gurur duyuyor. Gerçekten de 3B animasyon ve görüntü oluşturma özellikleri tarayıcı tabanlı bir paket için beklentileri aşıyor. Oluşturma yetenekleri, birçok gelişmiş masaüstü 3D programının parçası olan bir oluşturma motoru olan V-Ray tarafından sağlanır. Bu ücretsiz 3D animasyon yazılımı, 3D modellerinizi ve 3D animasyonlarınızı web sitelerine yerleştirmenize olanak tanır. Bu özellik, ziyaretçilerin ölçeğini veya kalınlığını değiştirmek için 3D modelin önceden tanımlanmış özellikleriyle etkileşime girme olasılığını içerir.

Yazılım
Clara.io
Uygulama
Anahtar Karesi Animasyonu
OS
Tarayıcı
Fiyat
ücretsiz
Biçimleri
3dm, 3ds, cd, dae, dgn, gf, gdf, gts, igs, kmz, lwo, rws, obj, kapalı, kat, pm, oturdu, scn, skp, slc, sldprt, stp, stl, x3dv, xaml , vda, vrml, x_t, x, xgl, zpr


Daz3D
daz3d-programı-2019.jpg

Daz3D, öncelikle hobilere yönelik bir 3D animasyon yazılımıdır. Bu, bu araçların iş akışını kolaylaştırmak için bazı kısa yollar alması anlamına gelir. Size uygun olan pazar yerinden hazır bir model satın alabilirsiniz. Alternatif olarak, önceden ayarlanmış modellerden biriyle başlar ve beğeninize göre değiştirirsiniz. Benzer programlar gibi, Daz3D, baz modellerin uzuvlarının yapısı, ebadı ve uzunluğu gibi her yönünü çimdiklemek için bir dizi araca sahiptir. Bir saç kesimi ile şekillendirmeyi tamamladıktan ve yaratımınızı giydirdikten sonra, birçok türü kapsayan geniş bir kitaplık kütüphanesinden gelen öğeleri içeren karmaşık sahneler oluşturabilirsiniz.

Animasyon açısından, Daz3D çeşitli araçlar ile yüklenir. İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde düzenlenebilen hareket yakalama verileri, bu 3B animasyon yazılımının sunduğu birçok olasılıktan sadece bir tanesidir. Kuklacı aracı, bir ızgarada düğüm olarak farklı pozlar görüntüler, kullanıcıların farelerini bu düğümler arasında kaydırarak modellerini canlandırmasını sağlar. İsterseniz, zaman çizelgesinde modelinize farklı pozlar da atayabilirsiniz ve program aralarındaki hareketleri otomatik olarak oluşturur. Başka bir deyişle, 3D animasyon hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu 3D animasyon yazılımı ile ilgili en güzel şey ücretsiz olarak mevcut olmasıdır. Daz3D, modellerinizi, pozlarınızı ve donanımlarınızı satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz bir 3D İçerik Pazarı sunar.

Yazılım
Daz3D
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyat
ücretsiz
Biçimleri
obj, fbx, dae, daz


Faceshift
faceshift-animasyon.jpg

Faceshift, yüz animasyonu konusunda uzmanlaşmış bir hareket yakalama yazılımıdır. Bir aktörün yüz hareketlerini bakışları yönünde izler. Daha sonra oyunlarda ve filmlerde 3D karakterlerin yüz ifadelerini canlandırmak için kullanılan bu veriler. Bu 3B animasyon yazılımı giriş olarak derinlik kameraları (Kinect) kullanır ve böylece oyuncunun yüzünde herhangi bir belirteç olmadan çalışır. Bu kolay kurulum sayesinde, bir hareket yakalama aşamasına veya hacimli ekipmana ihtiyacınız yoktur. Faceshift, iyi donanıma sahip herhangi bir bilgisayarı bir hareket yakalama istasyonuna dönüştürebilir. Herhangi bir 3B animasyon oluşturmadan önce, giriş verilerini doğru bir şekilde yakalamak ve çevirmek için oyuncu yüzünün bir temsili eğitilir. Bu, oyuncunun yüz hareketleri tarafından tetiklenebilecek ifadelerin aralığını tanımlayan karışım şekilleri oluşturur.

Hareket yakalama verileri, işlem için Unity, Maya gibi diğer programlara beslenebilir. Bu 3D animasyon yazılımının en heyecan verici özelliği, hedeflenen 3D karakterdeki yüz ifadesinin anında sonuçlarını veren gerçek zamanlı izlemedir. Kaydedilen izleme oturumları, daha sorunsuz ve doğru bir performans elde etmek için 3D animasyon yazılımında düzenlenebilir ve rafine edilebilir.

Yazılım
Faceshift
Uygulama
hareket yakalama
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyatı
495 TL / yıl
Bvh, c3d, fbx, fs formatlarıHoudini Apprentice
Houdini-Apprentice.jpg

Houdini, oyun geliştirme ve 3D animasyon için popüler bir araçtır. Düğüm tabanlı bir iş akışı etrafında tasarlanmış olan bu 3D animasyon yazılımı. Houdini'nin prosedürel modelleme yaklaşımı, tüm modeli değiştirmenize ve bireysel parametreleri (düğümleri) değiştirerek sabit bir kalitede hızlı bir şekilde karmaşık geometriler oluşturmanıza olanak sağlar. Dikkatli bir şekilde yontulmuş arazi haritalarından çeşitli uzay koridorlarına - hemen hemen her şey usule göre üretilebilir.

Houdini'deki tüm işlemsel araçlar raftan 3 boyutlu olarak canlandırılabilir. Bu 3B animasyon yazılımı, kitaptaki her zorluk için bir çözüme sahiptir: Örneğin, kalabalığın düzeni, çarpışmadan kaçınma, arazi adaptasyonu ve daha fazlası için kontrolleri içeren karmaşık kalabalık simülasyonları yapabilirsiniz. Houdini'nin diğer bir özelliği, 3B animasyonlarınıza daha fazla gerçekçilik kazandıran usule göre üretilen akışkanlar ve parçacıklardır. İki kanatlı ve dörtlü 3D karakterler, otomatik donanım aracıyla kolayca ve hızlı bir şekilde 3D animasyon için ayarlanabilir, böylece bu kritik görevi manuel olarak gerçekleştirme gereksinimini ortadan kaldırır. Bu 3D animasyon yazılımında yerleşik kas simülasyon boru hattı ile anatomik olarak ikna edici 3D animasyonlar oluşturun.

Houdini
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyatsız
(sınırlı)
Biçimleri
bgeo, klip, fbx, geo, kalça


iClone
iClone-animasyon pro.png

iClone, hem bir karakter oluşturma aracı hem de bir 3D animasyon yazılımıdır. İnsansı karakterlerin gerçekçi 3B modellerini oluşturmak, iClone ile zahmetsiz bir iştir: 3B karakterler, şekillendirilebilir bir temel ağa dayanır. Farklı vücut şekillerini ve boyutlarını en ince özelliklere kadar görüntülemek için kapsamlı bir araç seti kullanılarak özelleştirilmiştir. Kullanıcı arayüzü, kullanıcının iş akışına adapte olur. Bu 3B animasyon yazılımında karakter oluşturmakla sınırlı değilsiniz, ayrıca genel amaçlı 3B modelleme yazılımında da bulduğunuz hızlı ağaç üreticisi ve düzenleme araçlarını içeriyor. Ayrıca, Allegorithmic'in 3B modelleriniz üzerinde karmaşık yüzey efektleri sağlayan geniş malzeme kitaplığına erişebilirsiniz.

Tüm 3D karakterler otomatik olarak düzenlenir ve animasyon ve poz için hazırdır. Bu 3D animasyon yazılımı, bir dizi animasyon girişi destekler. Hareket yakalama dosyaları kütüphanesinden seçim yapabilir, ana kare animasyonunu kullanarak canlandırabilir veya Kinect'inizi bilgisayarınıza bağlayabilir ve hareket yakalama verilerini kaydedebilirsiniz. Hazırlanan sahne düzenlerini kullanarak iş akışınızı hızlandırın, tüm oluşturulan kliplerin hızlı ve yüksek kalitede hazırlanmasına yardımcı olun. Animasyon araçları hem bipedal hem de dörtlü karakterleri desteklediğinden, 3D animasyon yazılımı sanatsal ifadenizi sınırlamaz. Karışım şekilleri, ikna edici yüz animasyonlarının oluşturulmasını kolaylaştırır. Diğer karşılaştırılabilir 3B animasyon yazılımı gibi, iClone de hareket yakalama dosyalarını yeniden hedeflemenizi, dosyaları sorunsuz bir şekilde dikiplemenizi ve manuel olarak düzeltmenizi sağlayan bir hareket düzenleyici içerir. Ek olarak, Bu 3D animasyon yazılımı, eksiksiz bir ışık sistemi ve bir fizik motoru içerir. Bu 3D animasyon yazılımındaki simüle edilmiş kumaşlar diğer sahnelerde de pişirilip tekrar kullanılabilir. iClone kendi kendine yeten bir 3D animasyon yazılımıdır, çünkü yapılan animasyonlar programın kendisinde yüksek kalitede gösterilebilmektedir. Kamera seçenekleri arasında 360 ° panorama lensleri var.

Yazılım
iClone
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows
Fiyatı
199 $
Biçimleri
3ds, bvh, fbx, obj, vns, skp


iPi Soft
iPi-Soft-3D modelleme animasyon programı favorim.png

Tüketici dostu, işaretsiz hareket yakalama çözümü ile iPi Soft kendi adına bir isim yaptı: Bu 3D animasyon yazılımı, beş oyuncuya kadar takip edebiliyor ve hareket yakalama elbiseleri giymelerini gerektirmiyor. Bunun yerine, kullanıcılar 3D animasyonlar oluşturmak için bilgisayarlarına 1 veya 2 derinlik sensörü (Kinect gibi) veya 3 ila 6 Sony PS Eye kamera bağlarlar. 7 x 7 metre genişliğindeki bir alanda tam vücut hareketlerini kapsar. Bu yaklaşım, özel aydınlatma gereklilikleri ve takip takımları ile özel bir hareket yakalama aşaması sürdürmenize gerek olmadığı avantajına sahiptir. İPi Soft çözümü kolayca taşınabilir ve yarım saat içinde kurulabilir.

Dahası, 3D animasyon yazılımını kullanarak verileri temizleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Dolayısıyla, boru hattındaki bu aşama için üçüncü taraf 3D animasyon yazılımına fazladan para harcamanıza gerek yoktur. FBX, BVH, Collada gibi yaygın dosya hareketlerini yakalama formatlarını destekler. Bu yazılımla oluşturulan 3B animasyon, daha fazla işlem yapmak için Maya veya Blender gibi 3B yazılım araçlarında veya yaygın oyun geliştirme ortamlarında (Valve Source Engine, Unreal Engine, Unity) kullanılabilir. 3D animasyon yazılımının fiyatı kullanmak istediğiniz kamera türüne bağlıdır. İPi Soft'un aboneliklerinde% 30 eğitim indirimi sunduğunu unutmayın.


Yazılım
iPi Soft
Uygulama
hareket yakalama
İşletim Sistemi
Windows
Fiyatı
95 ABD Doları / yıl
Bvh, fbx formatları
 
Son düzenleme:

ServetBey

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
17 Aralık 2018
Mesajlar
159
Reaksiyon
38
Puanları
0
Yaş
36
52 Aydır Üye
Teşekkürler çok iyi paylaşım olmuş
 

yasintekin

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
30 Aralık 2018
Mesajlar
160
Reaksiyon
54
Puanları
0
Şube
İstanbul
52 Aydır Üye
Eski Rumuz
YsnTKN034
MakeHuman
makehuman.jpg

MakeHuman, bir Blender eklentisinden büyüyen ücretsiz bir karakter oluşturma aracıdır. Kullanıcılar, yaş, cinsiyet ve ağırlık gibi genel özellikleri kontrol eden kaydırıcıları kullanarak yüz şekli veya uzuvların uzunluğu gibi en ince özelliklere kadar gerçekçi 3B insansı karakter modelleri üretir. Bu ücretsiz 3B animasyon yazılımının geliştiricileri, Mudbox veya ZBrush gibi diğer araçlarda işlem yapmak için optimize edilmiş sağlam ve değişken bir temel ağa yol açan, vücut topolojisi konusundaki 12 yıllık araştırmalarla gurur duyuyor. 3D karakterinizi, ek gerçekçilik kazandıracak çeşitli giysilerle giydirin.

Karakter oluşturmaya ek olarak, bu ücretsiz 3B animasyon yazılımı, yaratımınızı çeşitli uygulamalara uyarlamayı kolaylaştıran bir karakter arma menüsüne sahiptir. Diğer 3D animasyon yazılımlarında veya oyun geliştirme ortamlarında kullanmak için tam olarak hileli karakteri dışa aktarabilirsiniz. Bununla birlikte, rafta bulunan önceden kaydedilmiş hareket yakalama dosyalarını veya ek dosyaları içe aktararak 3D karakterini doğrudan programın içinde canlandırabilir ve oluşturabilirsiniz. Bu 3B animasyon yazılımı, hareket yakalama dosyalarının istenen hedef karakter için düzenlenmesine ve uyarlanmasına izin veren bir dizi kullanışlı araçla birlikte gelir. Autodesk Motionbuilder gibi ticari 3D animasyon yazılımlarında olduğu gibi, ayrı hareket yakalama dosyalarını tek bir kesintisiz hareket halinde birleştirmek de mümkündür.


Yazılım
MakeHuman
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyat
ücretsiz
Formatlar
dae, fbx, obj, STLMaya 3D / 4D modelleme
Maya 3d animasyon programı.png

Özelleştirilebilir kullanıcı arayüzü sayesinde Maya, 3D animatörler arasında bir favori. TV dizileri South Park ve Game of Thrones ve Halo dizisi gibi video oyunları gibi Transformers ve Harry Potter gibi birçok filmde kullanıldı. Maya'daki 3B modeller, ilişkilerini ve niteliklerini belirleyen düğümlerle temsil edilir. Bu güçlü 3D animasyon yazılımı, yalnızca birkaç tuşa basarak karmaşık tweaks sağlar. Profesyonel 3B animasyon yazılımının bir işareti olan Maya, kullanıcıların 3B oluşturulmuş öğeleri, kameranın hareketini izleyerek kaydedilen film dizilerinden gelen hareket verileriyle birleştirmesini sağlayan sofistike bir CG kompozisyon programı (“MatchMover”) ile birlikte gelir. Ek olarak, kürk, saç, giysi, sıvılar ve parçacıklar gibi karmaşık nesneleri modellemek için kapsamlı bir araç sunar.

Kabul edilebilir pahalı 3D animasyon yazılımına abone olmadan önce bazı referanslar istemeniz durumunda, Maya geliştiricilerin Akademi Ödülleri ile üç kez onurlandırılması ilginizi çekebilir: 2003’de Maya’nın kendisi, 2005’te alt bölüm yüzeylerinin icadı ve 2008 yılında sıvı etkileri sistemi için.

Bu 3B animasyon yazılımı, dörtlü ve kanatlı modelleri bile işleyebilen bir otomatik donanım aracı kullanmak için çok kolay. Bir karakter teçhizatını manuel olarak ayarlamak genellikle ağrılı bir işlemdir, çünkü her kemik için ağırlıklar parça parça boyanmalıdır. Maya bu görevden kurtulur ve 3D animasyon için hazır, sofistike bir tenli ve ağırlıklı teçhizat oluşturur. Bu 3D animasyon yazılımı ayrıca 3D animasyonu neredeyse çocuk oyuncağı yapan eğriler veya yollar boyunca animasyon için çeşitli otomasyon araçlarına sahiptir.Yazılım
Maya
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyatı
1.470 $ / yıl
Biçimleri
ai, aiff, dae, dxf, dwg, eps, fbx, maya, mel, obj, stlMixamo 3D animasyon programı
mixamo 3d modelleme programı.png

Mixamo, otomatik olarak çift taraflı karakterler için kuleler oluşturarak 3D animasyon iş akışını hızlandırma potansiyeline sahip bir çevrimiçi platformdur. Her iskeletin ağırlığının parça parça boyanması gerektiğinden, manuel olarak bir iskelet oluşturmak ağrılı bir işlem olabilir. Bu 3B animasyon yazılımında, kullanıcılar 3B dosyalarını karşıya yükler ve diz ve dirsek gibi bazı temel öğeleri işaretler. Ardından, Mixamo sihrini yapar ve 3D animasyon için hazır, sofistike bir tenli ve ağırlıklı teçhizat yaratır.

Ancak, bu 3B animasyon yazılımı otomatik donanımdan daha fazlasını da yapabilir. Sert modelinize atamak için geniş bir animasyon dosyaları kütüphanesinden seçim yapabilirsiniz. Dosyalar türlere göre düzenlenir ve projenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir. 3D animasyon pek kolay olmuyor. Hazır bir animasyon modelini ev bilgisayarınıza indirmek ve en sevdiğiniz 3D animasyon yazılımında oluşturmak mümkündür. Mixamo'nun otomatik donanım 3D modelleri, başlıca 3D animasyon yazılımı araçlarıyla uyumludur. Dosyalar script ile Fuse, 3ds Max biped Skeleton ve CAT Skeleton ve Maya formatlarında dışa aktarılabilir. Mixamo kavramını seviyorsanız ama maliyetten çekiniyorsanız, bir avuç ücretsiz alternatif var: SmartBody ve Riggify


mixamo
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
OS
Tarayıcı
Fiyat
değişir
Biçimleri
bhv, fbx, obj


Modo 3D video animasyon
modo 3D animasyon programı.png

Modo, VFX ve tasarım endüstrisindeki profesyoneller için bir göz ile geliştirilmiştir. Diğer bazı 3D animasyon yazılımlarına kıyasla, modo'nun öğrenilmesi nispeten kolaydır. En büyük satış noktaları poligon ve alt bölmeli yüzey modellemesi, bir parçacık motoru ve prosedürel animasyondur.

Bazen hafife alınan ancak geliştiricilerin çok dikkat çektiği araçlardan biri seçimdir. bileşenler boya seçilebilir, halka seçilebilir, model seçilebilir, serbest seçilebilir… liste uzayıp gider. Mesele şu ki, her durumda, bu 3D animasyon yazılımında modelinizde global değişiklikler yapmanıza izin verecek uygun bir seçim modu vardır. Tekrarlayan işlemlerin makrolarını kaydedin ve modellemenizi hızlandırmak için gerektiğinde bunları nesnelere uygulayın. Diğer 3D animasyon yazılımlarına benzer şekilde, modo, sanatsal ifadeler dizinizi elinizle kili şekillendirmek kadar kolay olan doğal şekillerle genişleten 3D heykel araçlarını içerir.

Animasyon araçlarından bazıları, 2D animasyon yazılımına kullanılan sanatçılara hitap etmek için tasarlanmıştır. Örneğin, boşluk grafiği anahtar animasyonları ve hızlıca animasyonlar oluşturmak için yasakpara alanlarını yönetmenize olanak sağlar. 2D animatörleri ayrıca soğan derisini tanıyacaktır. Modo'da bu görünüm rengi, geriye doğru gidenlerden öne doğru giden kareler arasında ayrım yapmak için kodlanmıştır. Ses dosyaları bu 3B animasyon yazılımının bir penceresinde görüntülenebilir. Bu, dudak hareketlerini diyalogla senkronize etmek için harika bir yardımcıdır.

Yazılım
modo
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyatı
1799 TL
Biçimler:
lwo, abc, obj, pdb, 3dm, dae, fbx, dxf, x3d, geo, stl,


Poser 3D karakter programı
Poser.jpeg

Birincisi ve en önemlisi, Poser bir 3D karakter oluşturma aracıdır, ikincisi, aynı zamanda grafik tasarım, oyun geliştirme, mimari görselleştirme ve endüstriyel tasarım için popüler olan bir 3D animasyon yazılımıdır. Geleneksel programlardan farklı olarak, canlı bir önizlemede hızlı ve insansız, insansız 3 boyutlu bir dosya olan temel bir ağı düzenleyerek 3B insansı karakter modelleri oluşturursunuz. Kullanıcılar, yüzün, gövdenin, kolların ve bacakların özelliklerini kontrol eden çubukları kılların uçlarına kadar kaydırarak ayırt edici ve inandırıcı karakterleri siler. Bazı pratik ve keskin bir göz ile, fotogerçekçi 3D modelleri oluşturmak mümkündür.

Karmaşık sahneleri bu 3B animasyon yazılımı içerisinden donatmak ve düzenlemek kolaydır. Varlıkları sayısız manzara, sahne, araç ve yaratık, hayvan ve sahne alanından oluşan geniş bir kütüphaneden alabilmenizi sağlar. Ancak, yalnızca bu değil, Poser'in cilt oluşturma gerçekliğini artıran yüzey altı saçılması gibi iyi renderleme yetenekleri bile vardır. Bu, Poser'ı satın aldığınızda, renderlenmiş 3B animasyonlar oluşturmak için başka hiçbir programa ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, 3ds Max'e veya başka bir genel amaçlı 3D animasyon yazılımına dışa aktarma da mümkündür.

Benzer programlarda olduğu gibi, 3D karakter önceden donatılmıştı ve filmlerde ve oyunlarda animasyona hazır. Poser'in yarattığı kaslar karakterleri gerçekçi bir şekilde büker. Ek olarak, bu 3B animasyon yazılımının pro sürümü bile Microsoft Kinect kullanarak canlandırmanıza izin verir. Ancak, hareket yakalama dosyalarını içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz. Ana kare animasyonu kullanarak hareketlendirmek istemeniz durumunda, bu 3B animasyon yazılımı, karakterinizin yürüyüş döngüsünü otomatikleştiren bir yürüyüş tasarımcısına sahiptir.

Yazılım
Poser
Uygulama
Hareket Yakalama, Anahtar Kare Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyatı
129,99 TL (Standart), 349,99 TL (Pro)
Biçimleri
bvh, cr2, obj, pz2Terragen
Terragen.jpg

Terragen, fotogerçekçi manzaraları tasarlayan ve sunan sadece bir şey için geliştirilmiş bir programdır. Güçlü bir yordamsal düğüm sistemi kullanan kullanıcı, yaratımını tam olarak kontrol edebilir. Arazi, karmaşık doku ve yüzey manipülasyonu sağlayan güçlü bir gölgelendirici sistemi kullanılarak üretilmiştir. Hacimsel bulutlar, sis, gökyüzü, güneş ve yıldızlardan oluşan kapsamlı kontroller peyzajınızı canlandırır. Ek olarak, bu 3B animasyon yazılımı, sahneyi genel gerçekçiliği geliştirmek için çok çeşitli hazır ağaçlar, kayalar ve diğer aksesuarlar ile doldurmanıza olanak tanır.

Terragen sadece güçlü bir 3D modelleme yazılımı değildir, aynı zamanda karmaşık sahneleri doğrudan canlandırmak ve işlemek için de kullanılabilir. Hareket bulanıklığı ve kamera hareketi gibi temel özelliklerin yanı sıra, hemen hemen her parametre canlandırılabilir. Güneş, gezegenler, bulutlar ve diğer atmosferik olaylardaki her şeyin parametreleri anahtar karelerde ayarlanabilir. Ek olarak, arazi yer değiştirmesi zaman çizelgesi boyunca değiştirilebilir ve düşünülemez zaman aralıklarında dağların büyümesini ve aşınmasını, nehirlerin oluşumunu ve kurumasını vb. Gösteren muhteşem zaman atlamalı etkilere izin verir. Fly-through'lar gerçek zamanlı olarak önizlenebilir.

Bu 3D animasyon yazılımındaki kamera sistemi, tüm renderleyicilerinizde gerçekçi efektler yaratan diyafram ve odak uzaklığı gibi fiziksel kamera özellikleridir. Ayrıca birçok alternatif kamera modu, VR ortamlarında ve stereo 3D filmlerde kullanılmasını sağlar. Oluşturmak için başka bir yazılımı tercih ederseniz, Terragen çeşitli ortak formatlarda dışa aktarmaya izin verir.


Yazılım
Terragen
Uygulama
Anahtar Karesi Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyatı
349 $
Formatları
chan, klip, exr, fbx, coğrafi, lwo, mov, obj, ter


SmartBody
SmartBody.png

USC Yaratıcı Teknolojiler Enstitüsü'nde geliştirilen SmartBody, 3D karakterler için ücretsiz bir 3D animasyon yazılımıdır. Hem ana kare animasyonu hem de hareket yakalama giriş kaynakları olarak kabul edilir. Özünde, SmartBody gerçek zamanlı olarak çalışan bir dizi kapsamlı 3D animasyon aracı sunuyor. Bunlar arasında hareketlilik, direksiyon, nesne manipülasyonu, dudak senkronizasyonu, bakış, sözsüz davranış ve yeniden hedefleme vardır. Bu, karakterlerin çevreye, ses girişine dayalı otomatik yüz animasyonlarına ve daha fazlasına nesneler alma, dokunma veya yerleştirme olanağı sağlar. Bunun gibi bir özellik, genellikle yüzlerce dolara mal olan ticari ürünlerde bulunur.

Ayrıca, bu 3B animasyon yazılımı da tamamen işlevsel bir 3B tarama aracıdır. Bir Kinect kullanarak, kullanıcılar birkaç dakika içinde 3B karakterler yaratabilirler. Ancak, bu ücretsiz 3D animasyon yazılımının gerçek göze çarpan özelliği, otomatik donanım aracıdır. Ticari 3D animasyon yazılımı Mixamo'ya benzer şekilde, bu araç onları 3D animasyonda kullanmak için otomatik olarak 3D taramaları kullanmanıza olanak tanır. Yeniden şekillendirme aracı, 3B karakterini daha şişman, sıska, daha uzun, daha kısa ve diğer parametrelere bakmak için manipüle etmek için geliştirilmiştir. Morflara doğal bir görünüm veren vücut şekilleri veritabanını kullanır. SmartBody, kendi programlamanız için olağanüstü derecede zor olacak olağanüstü özelliklerini kullanmak için oyun motorlarına bile dahil edilebilir. Kutunun dışında Unity, GameBryo, Ogre, Panda3D ve Unreal motorlarını destekler.

Yazılım
SmartBody
Uygulama
hareket yakalama
işletim sistemi
Windows, Linux, macOS, Android, iOS
Fiyat
ücretsiz
Biçimleri
af, bvh, dae, fbx, sk, xml


Boats Animator
Boats-Animator.png

Boats Animator, açık kaynaklı olarak yayınlanan ücretsiz bir stop motion animasyon yazılımıdır. Yeni başlayanlar için bile giriş engelini canlandırmaya indiren açık ve düzenli kullanıcı arayüzü ile dikkat çekiyor. Ancak deneyimli animatörlere hitap edecek kadar kapsamlı. En önemlisi, bu 3B animasyon yazılımı soğan derisine sahiptir - program, kameranızdan canlı yayınların en üstünde yakalanan son resmi görüntüler. Bu, modelinizi bir sonraki kare için doğru pozisyona getirebileceğinizden, pürüzsüz animasyonlar yaratmanıza yardımcı olur.

İş akışı son derece hızlıdır, çünkü bu animasyon yazılımıyla çekilen kareler işleme için beklemeye gerek kalmadan anında oynatılabilir. Boats Animator'ın birlikte çalışabilirliğinin sırrı, programın temelinde CHTML5, JavaScript ve WebRTC gibi web teknolojilerinin kullanılmasıdır. Lütfen bu 3D animasyon yazılımının aktif olarak geliştirildiğini ve gelecekteki sürümler için birçok yeni özelliğin planlandığını unutmayın.

Yazılım
Tekneler Animator
Uygulama
Durdurma Hareketi
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyat
ücretsiz
Formatları
avi, mov, mpg


Dragonframe
Dragonframe.png

Dragonframe, endüstriyel bir sınıf stop motion animasyon yazılımıdır. Coraline gibi son filmleri izlediyseniz, Dragonframe'in gücünün bir ürününe tanık oldunuz. Animasyonunuzu, hareket yollarını gösteren çizim araçlarıyla planlayın. Yan paneldeki X sayfasını kullanarak, hatırlatıcıları, notları görüntüleyerek ve zamanlamayı ayarlayarak ilerlemenizi takip edin. Ekrana referans videoları ekleyin ve opaklığı ayarlayarak, chromakey kullanarak veya ilgilendiğiniz öğeleri seçerek bunları animasyonunuzda bir rehber olarak kullanın. Dahası, bu 3B animasyon yazılımı, enstantane hızı, diyafram ve ISO gibi hareket ayarlı kamera hareketlerini destekleme gibi kapsamlı ayarlarla sizi kameradan sorumlu tutar. Ayrıca 512 kanala kadar olan ışıkları kontrol ederek çevre üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz, Uygulamalı animasyona odaklanmanızı sağlar. Bu 3B animasyon yazılımının en önemli özelliği soğan zerresidir, en son kaydedilen kare ekranda görüntülenen canlı yayın ile parlamaktadır. Bu, karakterlerinizi ve sahne alanlarınızı artımlarla taşımanıza olanak tanır.

Vitrin, dengeli çekimlerde kompozisyon elde etmenize yardımcı olmak için çeşitli ızgaralarla kaplanabilir. Bu animasyon yazılımı Canon, Nikon, Sony ve daha fazlası gibi bilinen üreticilerin bir dizi kamera destekler. Üretim amacıyla, animasyon yazılımı çoklu ses kaydı düzenleme özelliğine sahiptir. Yüz hareketini canlandırmanın zorluklarına yardımcı olmak için, yüz kümelerini Dragonframe'a referans malzemesi olarak çok katmanlı Photoshop dosyası olarak içe aktarabilirsiniz. Profesyonel bir aracın diğer bir masal işareti, stereoskopik 3D filmleri kaydetme ve ayarlama desteğidir. Düzenli olarak Dragonframe kullanmak isteyenler için yayıncı, sahnenizi karmaşık kablolardan arındıracak kendi kablosuz kontrol cihazını sunar.

Yazılım
Dragonframe
Uygulama
Durdurma Hareketi
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyatı
295 $ (USB), 325 $ (Kablosuz)
Formatları
avi, mov, mpg


Animate CC
Animate CC Adobe.jpg

Animate CC, Flash animasyon yazılımının yeniden doğuş şeklidir. Adobe geçmişte Flash biçimini tercih ederken, Animate CC, HTML5 animasyonları oluşturmak için aynı derecede uygundur. Ancak, TV dizileri ve uzun metrajlı filmler için 2D animasyon yazılımı olarak da oldukça popülerdir.

Daha kolay çizmenize yardımcı olmak için program, tuvali istediğiniz açıda döndürmenize olanak tanır. Adobe ayrıca sürecin bu aşamasını daha hızlı ve daha eğlenceli hale getirmek için çizim araçlarını da geliştirmiştir. İfadesini Illustrator'dan alan Animate, animasyonlarınıza ek bir etkileyici kenar kazandırmak için etkileyici efektler elde etmenizi sağlayan vektörel sanat fırçaları içerir. Renk örneklerini etiketleyerek, tüm animasyonlar için ayrı renkleri değiştirebilirsiniz. Bu sayede, sürecinizin geç dönemindeki çalışmalarınızın genel ruh halini değiştirmek neredeyse çocuk oyuncağıdır. Bir Adobe ürünü olan bu 2D animasyon yazılımı elbette Creative Cloud'un kitaplıklarına bağlı, bu da sanatçıların varlıklarını, fırçalarını ve renk örneklerini anında ortak çalışanlarla senkronize etmelerini sağlıyor.

Animasyonun kendisi açısından Adobe çok yararlı fikirler ortaya koydu. Örneğin, soğan derisi renk kodlu olabilir ve geriye doğru gidenlerden öne doğru bir bakışta kareleri ayırt etmenizi sağlar. Gelişmiş katmanlar modu, kamerayı hareket ettirmek için yaratıcı özgürlüğünüzü genişleten z eksenini ekler. Ek görsel derinlik, artık yalnızca kamerayı kaydırmakla kalmayacak aynı zamanda sahneye canlı zumlar oluşturabileceğiniz anlamına geliyor. Projelerinizi bu 2B animasyon yazılımından yayınlamaya gelince, 4K ve üstü dahil herhangi bir çözünürlüğü seçebilirsiniz.


Animate CC
Uygulama
2D Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyatı
$ 19.99 / ay
 

yasintekin

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
30 Aralık 2018
Mesajlar
160
Reaksiyon
54
Puanları
0
Şube
İstanbul
52 Aydır Üye
Eski Rumuz
YsnTKN034
Animation Paper
Animation-Paper.png

Animation Paper elle çizilmiş animasyonlar oluşturmak için geliştirilmiş güçlü bir yazılımdır. Niels Krogh Mortensen, bu programın yaratıcısı birçok şapka takıyor - kendisi bir animatör, grafik sanatçısı, geliştirici ve yönetmen. Animation Paper, yirmi yıl önce yayınladığı yazılımın ikinci enkarnasyonudur. Yazılım, Disney'in altın çağından itibaren geleneksel kağıt animasyonlarından daha iyi performans göstermek için tasarlanmıştır: Animasyon Kağıdı, size en yüksek kalitede hatları sağlamak için son teknoloji ürünü tabletleri destekler. Çizimler uygun hareket kontrolleri kullanılarak gerçek zamanlı olarak döndürülebilir ve döndürülebilir. Otomatikleştirilmiş temizlik işlemiyle iş akışınızı hızlandırın. Referans videoları veya kare yığınlarını rotoscoping için 2D animasyon yazılımına yükleyin.

Çizimlerinizin bölümlerini tekrar kullanmak isterseniz, kesebilir, döndürebilir ve ölçekleyebilirsiniz. Soğan kabuğunun kullanışlılığını arttırmak için sanal ışık masası tamamen özelleştirilebilir. Ticari bir üründen beklenebileceği gibi, bu 2D animasyon yazılımı, animasyonunuzun zamanlaması üzerinde size güçlü kontrol sağlayan kapsamlı bir X-sheet'e sahiptir. Ses dalgasını görüntüleyebilir ve elle yazılmış notlar ekleyebilirsiniz. Ne yazık ki, bu şaşırtıcı yazılım parçası yalnızca bu yılın sonuna doğru yayınlanacak. O zamana kadar, Windows kullanıcıları Plastik Animasyon Kağıdı adı verilen eski sürümü şirket web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirler .


Yazılım
Animation Paper
Uygulama
2D Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyat
$ 79
Özel formatlar


Moho
Moho-program 2019.png

Moho, oyun geliştiricilerin ve sanatçıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış profesyonel bir 2D animasyon yazılımıdır. Ücretsiz 2D animasyon yazılımı Synfig Studio'nun aksine, Moho, gerekli anahtar kareleri oluşturmak için 3D animasyon yazılımına benzer bir kemik teçhizatı kullanır. Bu, geleneksel handdrawn animasyona göre 2D animasyonun başka bir görünüm ve hissine yol açar. Kemik teçhizat sistemi, karakteristik eklemlerin etrafındaki sık sık tekrarlanan bir rahatsızlığı, çarpıklığı azaltmak için optimize edilmiştir. Dahası, kemik sistemi hem ters hem de ileri kinematiği destekler, karakterleri canlandırmayı kolaylaştırır. Moho tarafından desteklenen bir başka 2D animasyon stili vektör şekillerini kullanıyor - ana kareden ana kareye arasındaki ara doldurma otomatik hale getirildi. Moho, yerçekimi ve diğer olayları gerçekçi biçimde simüle eden bir fizik motoru bile içeriyor.

2D animasyonu kolaylaştıran birçok araç arasında otomatik dudak senkronizasyonu vardır. Bir ses dosyası ekleyip bir ağız nesnesine atarsınız ve bu Moho'ya dayanarak uygun dudak hareketleri oluşturur. Moho, post prodüksiyon çalışmalarına gerek kalmadan doğrudan programın içinde muhteşem parçacık efekti oluşturmanıza olanak sağlar. Başlamak için, yayıncı web sitelerinde indirmeniz için kendi projelerinizde kullanmanız için bir dizi 2D karakter ve destek sunar. Ayrıca, bu 2D animasyon yazılımı oyun geliştiricileri için ilginç bir fonksiyonellik sunuyor. 2D oyunlarda sprite kullanmak yerine, artık FBX kullanarak Unity motoruna donanımsal 2D varlıkları dışa aktarabilirsiniz. Bu şekilde, Moho’nun içinde edindiğiniz 2D animasyon esnekliğinden ödün vermek zorunda kalmazsınız.

Yazılım
Moho
Uygulama
2D Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS
Fiyatı
399,99 TL
Biçimleri
ai, avi, bmp, eps, gif, jpeg, mov, obj, png, targa


Pencil2D

2DPencil.png

Pencil2D geleneksel elle çizilmiş animasyonlarda kullanım için ücretsiz ve açık kaynaklı bir 2D animasyon yazılımıdır. Kullanıcılar iki temel 2D animasyon stili arasından seçim yapabilir: bitmap ve vektör grafikleri. Bitmapler daha hızlı çizilebilirken ve birçok sanatçıya göre daha doğal görünmekle birlikte, vektör grafikleri, vektör çizgisini istenen şekle çekerek hataların kolayca düzeltilebilme avantajına sahiptir. Her iki yaklaşım da ayrı sahnelere atandıkları için aynı sahnede birleştirilebilir. Çizim araçları tabletler ve kalemler ile uyumlu çalışır. Ancak, her bir takımın her iki katman üzerinde de çalışmadığından endişe etmeyin.

Pencil2D arası doldurmayı desteklemiyor - bu her kareyi çizmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Şans eseri, Pencil2D, iş akışınıza soğan derisi ile yardımcı olur - sanatçının aynı anda çerçeveyi çizmesine izin veren iki çerçeve aynı anda görüntülenir. Bazı eksikliklere rağmen, Pencil2D her sürümde geliştirmeye devam eden harika bir 2D animasyon yazılımıdır. Bu programı kullanarak 2D animasyon filmleri veya gifleri oluşturabilirsiniz. Pencil2D için başka bir olası kullanım senaryosu, klasik 2D video oyunları için ilmekli 2D animasyonlar yaratıyor.

Yazılım
Pencil2D
Uygulama
2D Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyat
ücretsiz
Biçimleri
gif, png, pcl, pclx, xml, avi, mov, mpg, mp4


Synfig Studio
Synfig-Studio.png

Başlangıçta ticari bir ürün olarak tasarlanan Synfig Studio, GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlandı. Ücretsiz bir 2D animasyon yazılımı olmasına rağmen, geliştiriciler diğer ticari çözümlerle karşılaştırılabilir bir genel üretim değerine ulaşmayı hedeflemektedir. (Kendiniz için karar vermek için web sitesinde bulunan özellikli çalışmalar bölümüne bakın.) Synfig'in temel fikri 2B animatörleri “ara doldurmanın” zorlu görevinden kurtarmaktır. Geleneksel elle çizilmiş animasyonda, kıdemli animatörler her çekim için ana karakter hareketlerinin ana karelerini oluşturur. Sonra küçük animatörler daha sonra bu anahtar kareleri aradaki kareleri çizmek için referans olarak kullanırlar. Bu süreç, ana kareler arasındaki enterpolasyon ile Synfig Studio'da otomatikleştirilir ve 2D animatörlere mekanikten ziyade işlerinin yaratıcı kısmına konsantre olma özgürlüğü kazandırılır.

Ticari yazılım Moho gibi, Synfig de gerekli anahtar kareleri oluşturmak için 3D animasyon yazılımına benzer bir kemik teçhizatı kullanan ikinci bir 2D animasyon tekniği sunar. Bu, çok farklı bir görünüm ve his sağlar. 2B kemik animasyonu karakterleri spline'ları takip edebilir, böylece süreci önemli ölçüde hızlandırabilir. Ek olarak Synfig, kullanıcıların doğrudan 2D animasyon yazılımında çeşitli özel efektler eklemelerine izin veren güçlü bir HDR kompozisyon sistemi ile birlikte gelir. Animasyonunuzu degradeler, filtreler, çarpıtmalar, dönüştürmeler ve hatta fraktal katmanları kullanarak değiştirebilirsiniz. Synfig Studio, Sound Layer'ı kullanarak animasyonu film müziği ile senkronize etmenizi sağlar.


Yazılım
Synfig Studio
Uygulama
2D Animasyonu
İşletim Sistemi
Windows, macOS, Linux
Fiyat
ücretsiz
Formatları
avi, bmp, gif, mng, mpeg, png, ppm, sif, sifz, sfg, svg
 

hgirua1

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
4 Mayıs 2019
Mesajlar
18
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
40
Şube
istanbul
48 Aydır Üye
teşekkürler güzle paylaşım olmuş, hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst