sohbet odaları

Eski Search Console ile Yeni Search Console arasındaki farklar

Mehmet Budak

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
24 Mart 2019
Mesajlar
57
Reaksiyon
17
Puanları
0
Yaş
39
Şube
İstanbul
55 Aydır Üye
Google Search Console yenilendi. Eski Search Console'a alışan webmasterler yenisine alışmakta zorlandı. Yeni Search Console öncekinde olan bazı özellikleri barındırmıyor ve bu da hepimiz için sıkıntı oluşturuyor. Peki Google Webmaster Tools güncellenmesi ile Eski Search Console ve Yeni Search Console arasındaki değişiklikler neler oldu? İşte gelenler ve gidenler.

Yeni Search Console.png


Eski Search Console ile Yeni Search Console arasındaki farklar
Arama Analizi Performans Yeni rapor 16 aylık veri içermektedir ve kullanımı daha kolaydır.
Zengin Kartlar Bireysel Geliştirme raporları Yeni raporlarda ayrıntılı hata ayıklama bilgileri ve düzeltilen sorunların yeniden taranması için bir tıklamayla istekte bulunma özelliği bulunur.
Sitenize Bağlantılar İç bağlantılar Bağlantılar Yeni rapor, Sitenize Verilen Bağlantılar ve Dahili Bağlantılar raporunu, daha güvenilir bağlantı sayılarıyla birleştirir.
Dizin Durumu Dizin Kapsamı Durumu Yeni rapor, eski raporda sunulan tüm bilgileri ve Google Dizini’nden ayrıntılı tarama durumu bilgilerini sağlar.
Site haritaları raporu Site Haritaları Benzer bilgiler, ancak daha iyi tasarlanmış bir rapor. Eski rapor, bir site haritasının gönderilmeden test edilmesini destekliyordu; yeni rapor yalnızca gönderilen site haritalarını test eder.
Accelerated Mobile Pages AMP Durumu Yeni raporda bildirilen daha birçok hata türü ve düzeltilen sayfaların yeniden dizine eklenmesini istemek için bir düzeltme akışı.
Manuel İşlemler Manuel İşlemler Yeni rapor, inceleme istekleri ve sonuçları dahil olmak üzere manuel işlem geçmişinizi gösterir.
Google Gibi Getir URL Denetleme aracı URL Denetleme aracı, bir URL'nin dizine eklenmiş ve yayındaki sürümleriyle ilgili bilgileri gösterir ve tarama isteğinde bulunma olanağı sağlar. Yeni bilgiler, standart sayfanın URL'sini, noindex/nocrawl bloklarını ve URL’nin Google dizininde olup olmadığını içerir.
Mobil Kullanılabilirlik Mobil Kullanılabilirlik Benzer bilgiler, ancak daha kullanışlı bir biçimde. Ayrıca, düzeltilen mobil kullanılabilirlik sorunları olan sayfaların yeniden dizine eklenmesini istemek için bir düzeltme akışı sağlar.
Tarama Hataları raporu
Dizin kapsamı raporu ve URL Denetleme aracı Tarama hataları yeni Dizin Kapsamı raporunda site düzeyinde, yeni URL Denetleme aracında ise bağımsız URL düzeyinde gösterilir. Bu raporlar, sorunun önem derecesini önceliklendirmeyi sağlar ve sık karşılaşılan temel nedenleri bulmanıza yardımcı olmak için sayfaları benzer sorunlara göre gruplandırır.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst