İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

etik bir durummu?

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar yaşadığım ülkede bir filmi internetten indirmek veya bunu kopyalamak sinemada göstermek veya satmak legal.. dolayısıyla yaşadığım ülkede marez olayı tamamen legal peki bu durumda ya ben bir websitesi açarsam? sizce bu etik olurmu? sonuçta kanunen suç işlemiyorum.. ama bi yandanda siteye giricek insanların suç işleyeceğini düşündüğümden kararsızım sizce bu olay etikmi? etikse mareze izin veren bir host arıyorum pm atabilirsiniz..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
buradaki en mühim olan şey etiğin anlamının ne olduğunu bilmek sanırım. Çünkü birinin maddi beklenti içinde canla başla ürettiğini sen görmezden gelerek ona beş kuruş vermeden (bir nevi hırsızlık bu tabi ki) yayınlıyor ve üstüne çeşitli hasılalarla gelir elde ediyorsan var sen düşün etikmi değilmi diye ;)
Ancak şuçmu dersen onun cevabını sen vermişsin zaten ;)

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
@venom
bir vcd 10ytl diyelim. biz 10 tane film alsak 100ytl. bu ülkede kişi başı düşen milli gelir ne kadar ? onuda geçtim bu adam zaten sinema hasılatından yeterli gelir elde ediyor başka ülkelerde bu böyle. mp3 indirmek suç. cdsi ucuz olduda biz mi almadık. bu adam bi konserinden bilmem kaç yüz bin cd parası elde ediyo. sonrada çıkıp ekranlarda ağlıyolar. aç arkadaşım sen aç gayet etik bir olay. bizim ülkeye kalırsa yakında internetide engelleyecekler..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
tamam o zaman haklısın...
çok güzel lacivert bir lacoste gömlek buldum ama fiyatı 250 ytl. Adamlar haklı olarak kendi ülkelerindeki gsmh ye göre etiket koymuşlar. Bende gidip onu çalıyım... milli gelirim düşük ya, hırsızlıkta mübah olsa gerek tabi birde etiktir sanırım ? Hatta senin gibilerle toplu hareket edelim, adına yağma diyecekler ama biz etik davranıyoruz deriz :D

Saçma sapan şeylerin ardına sığınmaya gerek yok. Almassın cd olur biter. Bir şey haksız elde ediliyorsa en azından bunu kabullenin. marez kullanmayan zaten yok, ama kalkıpta etikmi değilmi tartışması saçma bir kere.

Ayrıca milletin kazandığı para çok olunca çalmak etikmi oluyor oha artık yapma bu kadar! İyi bari köydeki sütçüden çalma ama git danone çal pınar çal sebep ne zaten kasa kasa satıyor. Ayıp yahu verdiğin örnek! Adamın konserinden sanane, dinleme o zaman kazandığı paradan dolayı komplekse giriyorsan :D
Anlamsız ve ilginç bir "çaldım ama sor neden?" yaklaşımı :D

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
tamam o zaman haklısın...
çok güzel lacivert bir lacoste gömlek buldum ama fiyatı 250 ytl. Adamlar haklı olarak kendi ülkelerindeki gsmh ye göre etiket koymuşlar. Bende gidip onu çalıyım... milli gelirim düşük ya, hırsızlıkta mübah olsa gerek tabi birde etiktir sanırım ? Hatta senin gibilerle toplu hareket edelim, adına yağma diyecekler ama biz etik davranıyoruz deriz :D

Saçma sapan şeylerin ardına sığınmaya gerek yok. Almassın cd olur biter. Bir şey haksız elde ediliyorsa en azından bunu kabullenin. marez kullanmayan zaten yok, ama kalkıpta etikmi değilmi tartışması saçma bir kere.

Ayrıca milletin kazandığı para çok olunca çalmak etikmi oluyor oha artık yapma bu kadar! İyi bari köydeki sütçüden çalma ama git danone çal pınar çal sebep ne zaten kasa kasa satıyor. Ayıp yahu verdiğin örnek! Adamın konserinden sanane, dinleme o zaman kazandığı paradan dolayı komplekse giriyorsan :D
Anlamsız ve ilginç bir "çaldım ama sor neden?" yaklaşımı :D

Güzel bir anlatım olmuş.. Teşekkürler venom...
Firar kardeşim Allah korusun, her kim olursan ol nerede yaşarsan yaşa bu senin helal kazancına haram katabilirsin manasına gelmez sen helal kazan helal yoldan git ayda ekstra xxxx dolar kazanıcam diye ahiretini de tehlikeye atma...

Klasik bir yaklaşım oldu benimki belki dikkate almayacaksın ama bir kere daha düşün derim...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar

erdinç abi neden dikkate almayayım düşüncenizi öğrenmek için açtım başlığı zaten ...

cmylmz kıbrıs da telif hakları kanunu yok.. tanınmadıgı için uluslar arası telif hakları yasalarının hiç birine dahil değiller.. film türkiyede sinemada vizyona girmeden burda televizyonda izleyebilirsin..

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar

erdinç abi neden dikkate almayayım düşüncenizi öğrenmek için açtım başlığı zaten ...

cmylmz kıbrıs da telif hakları kanunu yok.. tanınmadıgı için uluslar arası telif hakları yasalarının hiç birine dahil değiller.. film türkiyede sinemada vizyona girmeden burda televizyonda izleyebilirsin..

Teşekkürler kardeşim..

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hazır kıbrıstan söz açılmışken, sadece internetten iş yapan (hosting olabilir, internet reklamcılığı olabilir, eticaret sitesi olabilir vs.) bir şirket açmak istersek acaba vergi (gelir vergisi ve diğer vergiler) vs. olayları açısından türkiyeden daha avantajlı mı kıbrıs?

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hazır kıbrıstan söz açılmışken, sadece internetten iş yapan (hosting olabilir, internet reklamcılığı olabilir, eticaret sitesi olabilir vs.) bir şirket açmak istersek acaba vergi (gelir vergisi ve diğer vergiler) vs. olayları açısından türkiyeden daha avantajlı mı kıbrıs?

bu soruların tümünü bende sordum uzun zaman önce
ama bunla alakalı bilgi bulamadım açıkçası
varsa cevaplar bende öğrenebilirmiyim dostum

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi şöyle söyliyim kıbrısda asgari ücret 900 ytlden başlar.. dolayısıyla bir çok konuda ucuzken bir çok konudada pahalı olabiliyor.. türkiyedeki fiyatları bilmediğim için kıyaslamanız için size bir kaç örnek vericem suyun damacanası 3.5 ytl (ankara istanbul izmire göre ucuz) bunun yanında ehliyeti süresiz çıkaramıyorsunuz 2 yıllık ehliyet sadece dönüşüm kurs falan hariç devlete ödenen vergi 200 ytl.. kiraladıgınız evin vergisi yıllık kiranın %10u aslında şirketlerden büyük bir vergi alındıgını düşünmüyorum.. ancak yinede kesin bir bilgim yok..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki internet hat maliyetleri hakkında bilgin varmıdır ?
metroeternet gibi hatlar ve maliyetleri konusunda ?

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
el yakar hatta kol bacak insan yakar..

ancak şuan yeni bir teknoloji getiriyorlar türkiyede olmayan birşey.. cmylmz eğer türkiyede bir şirketin varsa başka bir şirkete şirket sıfatıyla soru sormak istiyorum..

dc olayını araştırmak istiyrsun sanırsam benimde benzer bir düşüncem var ancak maddi olarak imkansız benim ztn en azından merakımı gidermiş olurum..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firar kardeşim türkiyede 2 şirketim bulunmakta ve eğer öyle bir girişimde bulunacaksan
benimde merakımı gidermen için sorularını benim şirketim üzerinden sorabilirsin ( yada şirketim adına)
şirket bilgilerimi Özel mesaj ile sana gönderiyorum.
ilgin ve alakan içinde ayrıyetten teşekkür ederim

X

Xman

Misafir
Ülke suç saymasada senin vicdanında bir yara açıyorsa bence o iş yanlıştır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5