İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İpucu Etiket Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

  • Konbuyu başlatan w4nted
  • Başlangıç tarihi
W

w4nted

Misafir
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere doğru etiket kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Site sahiplerinin neredeyse tamamı her yazıda etiketleri yanlış şekilde kullanmaktadır. İnternette etiketlerin kullanılması gerektiği hakkında bilgiler yer alıyor ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Etiketlerin yanlış kullanımı katma değeri düşük içeriğe sebep olmakta buda sitenizin alanadı otoritesine ciddi zarar verdiğinden kullanılması tavsiye edilmemektedir. Katma değeri düşük içerikten spama giren siteleri spamdan çıkarmak oldukça zordur.

Wordpress Siteye Etiket Ekleme

Wordpress altyapısı kullanan siteniz varsa kolayca etiket ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey yeni yazı eklerken sağ tarafta bulunan etiketler kısmına kullanmak istediğiniz etiketleri eklemek. Ancak seo konusunda sıkıntı yarattığından dolayı tavsiye etmiyoruz.

Her Konuda Kaç Adet Etiket Kullanılmalı

Bunun net bir cevabı verilemez her 100 kelimeye şu kadar etiket gelmeli veya her konuda mutlaka bu etiketler kullanılmalı gibi şeyler mantıklı gelmiyor açıkçası. Konu ile alakalı ve doğru kullanıldığı sürece sayısı pek sorun yaratmayacaktır.

Yanlış Etiket Kullanımı ve Zararları

1-) Etiketlerin yanlış kullanımında en çok yapılan hatalardan biri şöyle eklediğimiz seo ile alakalı makalenin altına kullanıcının yaptığı farklı aralamalar eklenerek bu kelimelerden ziyaretçi beklenmektedir.

Seo nedir, nasıl yapılır, teknikleri vs gibi konuya eklenen etiketler zaten seo uyumlu ve lsi tekniğine uygun bir makalede konu içerisinde bulunması gereken arama terimleridir.

Çünkü konularımızın sıralamaya girmesi için arama motorları konu içerisinde seo ana anahtar kelimesinin yanında yan kelimelerin geçip geçmediğine de bakmaktadır. Detaylı bilgi lsi ile ilgili makalede anlatılacaktır.

2-) Bununla birlikte ince içerik ve katma değeri düşük içerik sayısına sahip sayfaların sayısını arttıracağından dolayı hem domain otoritesine zarar vereceği gibi manuel işlem cezasına sebep olacaktır. Katma değeri düşük olan sayfa sayısının fazla olmasından dolayı verilen ceza hakkında detaylı bilgiyi bu adresten alabilirsiniz.

yanlis-etiket-kullanimi.png


Resimde yanlış etiket kullanmış siteyi incelediğiniz zaman sayfada içerik olmadığından dolayı içeriğin koda oranının çok az olduğunu ve ince içeriğe sebep olduğunu görebilirsiniz.

3-) Yanlış etiket kullanımının yol açtığı zararlardan biride konuların yerine etiket sayfalarının sıralamaya girmesidir. Etiket sayfalarının ince içerik olarak görünmesinden dolayı bu sayfalara seo çalışması yaptırıp sırasını yükseltmeye çalıştığınız zaman bir süre sonra filtreye girme ihtimaliniz olduğundan dolayı yükseltmek oldukça zordur.

Etiketlerin Doğru Kullanımı

Etiketlerin kullanım mantığı şudur kategori olmaya müsait olmayan ancak sürekli aranan kelimeleri bir arada toplamaya çalışmaktır. Bunun en güzel örneğini haber sitelerinde görebilirsiniz(başbakan, cumhurbaşkanı vs) gibi aramalar sürekli haber yapılan içerikler olduğundan dolayı bu aramaları etiket olarak kullanmanız seo açısından sorun yaratmayacaktır.

dogru-etiket-kullanim.png


Bunu örnekteki sayfayı inceleyerek görebilirsiniz. Örnekteki etiket sayfasında çok fazla içerik olduğundan dolayı blog sitesindeki kullanımına göre daha fazla fayda sağlamakta, filtreye girme ihtimalinizi azaltmakta ve sıralama yükseltmek için daha faydalı olmaktadır.

Doğru ve yanlış etiket kullanımı ve ikisinin etkilerini detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Merak ettiklerinizi konu altından sorabilir ve yararlı olabileceğinden diğer seo derslerimize https://iyinet.com/forum/konu/iyine...-seviyesinde-seo-derslerimiz-basliyor.288154/ buradan ulaşabilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst