İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

evde profesyonel sunucu kurmak

gazoz agaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkadaşlar

benim evde superonline 1000 MB internet ve istatik ip var
kendi film paylaşım sitem var ve burada vip abonelik almak istiyorum
piyasada bulunan kiralık sunucular hizmetleri sınırlı ve abartı fiyatlarda bu nedenle kendi sunucumu kurmayı düşünüyorum
bunu yapmam için nelere ihtiyacım var ve daha doğrusu mümkünmü ?
yaklaşık 50 TB arşivim var ve hedeflediğim vip üye sayısı en az 1000 kişidir
yani şöyle düşünürsek ortalama 100 kişi aynı anda siteden 5 GB lik bir film indirmek veya direkt izlemek isterse benim kaç GB aylık trafiğe ihtiyacım olur ve bununla ilgili herşeyi bilmek istiyorum
sunucu işinden anlayan profesyonel arkadaşlardan ücretli yahut ücretsiz danışmanlık istiyorum
yardımcı olursanız çok sevinirim
şimdiden teşekkürler

hyltcasper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hadi 1000 mbit internetin var diyelim.

Senin harddiskin saniyede 1 gb okuyor mu

okumuyor yani yapamassın

herşey internette bitmiyor. donanımın güçlü olacak. elektrik kesinlince herşey bitecek. Ayrıca otomatik yangın söndürme sistemleri falan oooo.

Ben evimde sunucu barındırıyorum 5 adet ys belgesi bile alırım istesem ama ihtiyacım yok.
100 mbit internetim ve overclocklu 5 ghzde çalışan makinelerim var.
Ama ben vds sunucu için kullanıyorum. 100 kişinin aynı anda 5gblik film indirmesi benim donanımımla bile mümkün değil.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

gazoz agaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki diyelim başka bir firmadan server kiralamak istedim nasıl bir server benim belirttiğim şekilde sorun çıkarmayacak şekilde çalışır
yani nasıl bir server bana yeter ve kaç GB aylık trafik lazım
şuanda film sitelerinin sağladığı vip sistemlerinde nasıl yapıyorlar
yardımcı olan varsa ÇOK SEVİNİRİM

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Upload hızınız 1000mb değil, kurarsınız fakat o trafiği sağlayamazsınız basit bir kaç site barındırırsınız altı üstü.

dereli-bjk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
1 gbit internetin varsa 50 tb arşivim var diyorsun hepsi hdd lerde resmen sunucuyu kurmuşsun abi sen forumda bi arattır birisi evden internet sitesi yayını yapıyordu olmaz diye bişey yok .bence güzel olur. rahat 1000 kişiyi alır herkezin interneti de senin ki gibi 1 gbit degil en fazla 8 mbit kullananlar var üstleride vardır ama çoğunluk 8 mbit . onlar saniyede 900 kb larda indirecek olursa senin internetin upload hızıda 1 gbit mi eğer 1 gbit ise süper olur 1000 kişi son hızda indirebilir bence hdd okuma hızı hdd ler 50 tb dedigine göre yani günümüzde en fazla 4 tb lık yeni hdd ler çıktı onu biliyorum seninkilerde 2 şer ve ya 1 tb veya 3 hepsinin okuma hızları vardır sıkıntı yaratmaz bence ama elektirik sorun :D güç kaynaklarıyla pc kapanmayabilir ama modem ? :Skapanabilir

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
olmaz diye biliyorum.

sunucularını internette aktif edebilmen için ttnet'in oraya gerekli ve ayrı bir hat onu çekmesi gerekir ki metre başına fiyat çekiyorlar. astarı yüzünden pahalıya gelir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Hocam nickindede belirttiğin gibi bu senin dediğin. Superonline upload hızı 5mb zaten. Herşeyi kurudugunu varsaysan bile hızın müsait değil. Kaldı ki kuramazsında zaten böyle bir alt yapıyı.

Bunun için bir sunucu maliyeti ortalama 350 tl civarı olacaktır. Zaten 1000 vip hedefleyen biri içinde bu rakam bir şey değil. 35 kişi ödüyor parasını.

Ni-Osman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
SuperOnline'den aldığınız internet de Web sunucusu yapamazsınız bunu yasaklıyorlar. Hizmet alırken imzaladığınız kullanım sözleşmesini tekrar bir okuyun..

Ayrıca evden bu işi yapmak çok daha masraflı oluyor. Masrafdan ziyade ayrıca çok sağlıklı da olmuyor..

ADSL olsun, QuicNet olsun farketmez Upload hızı her zaman kısıtlı veriliyor.. Sunucular ise sadece Upload trafiğini kullanır download trafiğinin 1000mbit olması birşey ifade etmez..

Sunucu bilgisayarın ev ortamında çekeceği elektirik ile intenret hizmetine verdiğiniz parayı hesaplayacak olursak astarı yüzünden pahalıya gelir onu yapacagınıza bir sunucu alıp datacenter'e gönderip co-location hizmeti alırsınız hem hat daha düzgün olur, hemde yedekli güzel bir enerji alt yapınız olur

oktay454

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MetroNet'in BPL (Simetrik İnternet) paketleri var. Alma ve gönderme hızları eşit.

sanater

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cevapları tamamen okumadım ama, web sunucu kurup, internet siteni evden mi yayınlamak istiyorsun

Neo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir makine alip Co-Loc yapsan ayda 80-100 TL arasi fiyat daha masrafsiz.

sanater

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Adsl Süperonline üzerindenmiş, ben metronet diye düşündüm bu şartlarda vip üyelikli bir film sitesi yapmak imkansız gibi birşey

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5