sohbet odaları

Facebook Kullanmanın Ücretli Olması

hukukçupsikolog

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
3 Şubat 2019
Mesajlar
79
Reaksiyon
29
Puanları
0
56 Aydır Üye
Facebook Kullanmak Ücretlidir!
Dünya üzerinde 2 buçuk milyara yakın kullanıcı ile en büyük sosyal ağ olan Facebook, hayatımıza girdiği günden bu yana ilgi çekmeye devam ediyor. Eski arkadaşları bulma amacıyla başlayan Facebook hikâyesi, günümüzde hayatın her alanında kendisini hissettiriyor. Ortak gruplar, satış platformları, şirket hesapları, çevrimiçi oyunlar, etkinlikler derken günümüzün birçok saatini alıyor. Facebook her yaştan ve gruptan kişinin kullandığı online bir dünya haline gelirken, bunda platformun ücretsiz olması büyük rol oynuyor. Ancak gerçek hiç de öyle değil! Hesap açmak ve Facebook kullanmak ücretlidir. Hem de dünyadaki en pahalı uygulamalardan birisidir.
Kişisel Bilgiler Pahalıdır
Facebook kullanmanın ücretli olması için, cebimizden para çıkması gerekmiyor. Hiç kimsenin ekonomik bir araç girmeyeceği birçok bilgi Facebook tarafından ticari meta olarak görülüyor ve satılıyor. Facebook’un bilgileri satması krizi incelendiğinde aşağıdaki bilgilerimizi rızamız dışında satılıyor:
  • Fotoğraflar
  • İletişim bilgileri
  • Eğitim düzeyi
  • Mesaj içerikleri
  • Takip edilen ürünler
  • Hobiler ve fobiler
  • Siyasi düşünce eğilimi
Bu bilgilerin milyarlarca dolara satılmasının ortaya çıkmasının üzerine Facebook menşei ülkesi ABD’de yüksek tazminatlara mahkûm edilmesine rağmen, hangi kullanıcılara ait hangi bilgileri satıldığı bilgisi açıklanmıyor. Ve ne yazık ki kullanıcılar tazminat talep edemiyor. Ciddi kullanıcı kaybı yaşamayan Facebook’un bu eylemi devam ettirmeyeceğinin garantisi de verilemiyor. O yüzden Facebook’u kullanalım ama Facebook kullanmanın ücretli olduğunu unutmayalım.
 

akademig

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
6 Aralık 2016
Mesajlar
13
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
44
83 Aydır Üye
harbiden böyle bir durumda yanarız:)
 

akademig

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
6 Aralık 2016
Mesajlar
13
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
44
83 Aydır Üye
facebookun ücretli olması durumunda:)
 

Demfir

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
12 Ocak 2020
Mesajlar
12
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
39
Şube
İstanbul
45 Aydır Üye
Kişisel bilgilerimiz sanal alemde ortalıkta zaten.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst