İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Facebook Neden Az Ziyaretçi Gönderiyor : Facebook Edge Rank

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
facebook-edge-rank.jpg

Facebook Edge Rank Nedir?

Hiç düşündünüz mü ? Facebook, Twitter’ın hatta bütün sosyal ağların çok önünde olmasına rağmen neden diğerlerine nazaran düşük ziyaretçi gönderiyor. Sorunun benden kaynaklandığını düşündüm fakat diğer blogcuların ve site sahiplerinin de aynı durumda olduğunu öğrendim. Bunun için yerli ve yabancı kaynakları kapsayan bir araştırma yaptım ve sonuca ulaştım. Facebook en büyük rakip Google’ın algoritmasına benzer bir algoritma oluşturarak kullanıcılarının duvarına sadece onları ilgilendiren ve onların ilgilendiği haberleri gönderiyor. Bu puanlama sisteminin adı Facebook – Edge Rank …

Neden Facebook Edge Rank ?

Facebook kullanıcılarını tutabildiği kadar uzun süre sitede tutmak istiyorum. Bu yüzden kullanıcıları Facebook’tayken iyi vakit geçirmeli. Toplam 1500 arkadaşınızın olduğunu ve 300 sayfayı beğendiğinizi düşünün . En yoğun saatler akşam 8.00-10.00 , bu saatlerde duvarınız bir hayal edin, binlerce gönderi önünüzden akıp gidiyor tam bir kargaşa. Facebook bunu önlemeyip kullanıcıyı mutlu etmek için bu algoritmayı oluşturdu.

Facebook Edge Rank Algoritmasının Kriterleri Nelerdir ?

Google’ın Page Rank algoritmasına benzeyen , Facebook – Edge Rank algoritması 3 temel kritere dayanıyor: Yakınlık, Etkileşim ve Zaman

Facebook – Edge Rank : Yakınlık Kriteri

Profiliniz de yada sayfanız da paylaştığınız içeriği beğenen/yorum yapan kişiler sizi yakınlık puanınızı arttırır böylece beğenen kişinin duvarına güncellemeleriniz daha sık görüntülenir. Facebook’un gözünde bu : O kişiyle iletişim kurduğunuzu gösterir.

Facebook EdgeRank : Etkileşim Kriteri

Bir “ Beğen”me, paylaşma , yorum yapma etkileşim çerçevesine girer. Durumlarına , fotoğraflarına ve videolarına yorum yaptığınız kişilerden daha çok güncelleme alırsınız. Facebook bunu etkileşim olarak algılıyor ve paylaşımına yorum yaptığınız kişinin güncellemelerini ilginizin daha çok olacağını düşünüyor. Facebook’un gözünde bir “ Yorum” , “ Beğen” me den daha değerli…

Facebook EdgeRank : Zaman Kriteri

Yukarı da ki maddeyi yakından ilgilendiren bir etken EdgeRank algoritmasının “ Etkileşime” verdiği puan paylaşım eskidikçe düşmektedir. Böylece , en son etkileşime girdiğiniz arkadaşlarınızdan daha çok durum güncellemesi almış olacaksınız.

Gel gelelim Facebook’tan nasıl daha fazla trafik alacağımıza yani ” Facebook Edge Rank Nasıl Arttırılır ?” a

1- Facebook – Soru Sorma Özelliğinden Yararlanma

facebook-soru-sorma-300x125.jpg

Son dönemde eklenen Facebook soru sorma özelliği ile Facebook Sayfanıza anket ekleyebilirsiniz. Böylece kullanıcıyla etkileşime geçmiş olursunuz. Takipçilerinizi 2 şık arasında bırakacak şıklar ekleyin. Mesela Affiliate Hocasi – Facebook Sayfası için düşünürsek, Seo ‘mu Sosyal Medya’mı şıkları uygun olur. Sayfanın takipçileri 2 terimle de yakından ilgili ve bu bir tartışma konusu

2- Takipçilere Soru Sormak

Yukarıda ki madde gibi sayfa takipçilerinin ilgi alanlarına yönelik sorular sorabilirsiniz. Bu paylaşımlarınıza yorum yapılmasını sağlar ve Facebook Edge Rank’in gözünde bir yorum bir “Beğen” meden daha değerlidir.

a) Boşluk Doldurma Sormak

Dijital Pazarlamada __________’den/dan nefret ediyorum . Şeklinde tek kelimelik yorumlara yönelik sorular sorabilirsiniz. Dediğim gibi Beğene<Yorum …

3- Video yada Fotoğraf Paylaşmak

facebook-video-paylasmak-300x183.jpg

Alanınızla ilgili ilgi çekici fotoğraflar yada videolar paylaşabilirsiniz. Bu hem yorum paylaşımlarınıza yorum almaya hem de takipçiler tarafından paylaşılmaya yarar.

Not: Her paylaşımınıza ufakta olsa kendi yorumunuzu katın…

4- İçerik ( Link ) Paylaşmak

facebook-icerik-paylasmak-300x136.jpg

Blogunuzda ki bir makalenin yada bir sayfanın linkini paylaşabilirsiniz. Bu size yorum, beğenme ve paylaşım olarak geri döner.

5- Güncel Olmak

Mutlaka her gün paylaşılmaya değer bir şeyler paylaşın ama bu konuda aşırıya kaçmayın. Mesela günde en az 3 paylaşım iyidir daha fazlası takipçileri sıkabilir. Bildiğimiz gibi Facebook Edge Rank paylaşımlar eskidiğinde puanlarını düşürüyor bu maddeye uymak için sayfanın içeriğini güncel tutmalıyız ve kullanıcıyla iç içe olmalıyız.

Artık Facebook Edge Rank’ın ne olduğunu bildiğinize göre yeni bir planlama çıkartarak Facebook sayfanızı eskisinden daha güncel ve paylaşılabilir yapabilirsiniz.

Her hangi bir konuda soru sormak isterseniz aşağıda ki formdan , Facebook ve Twitter’dan , sorunuz daha özelse İletişim Sayfasından benimle irtibat kurabilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde :

“ Sizce Facebook Edge Rank’ı arttırmak için neler yapabiliriz ? “

Batuhan ŞASI
Kaynak : AffiliateHocasi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5