İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Facebook Profil Satanlar Hakkında. Dikkat!

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Sayın İyiNET ilgilileri,

Forover Google bölümünün Sosyal Ağlar adlı kategorisinin Facebook alt kategorisinde son dönemlerde açılmış olan (açılacak olan) konularda belirtilen satışların tamamen hukuka aykırı ve illegal olduğunu buradan belirtmek isterim.

Facebook profilleri bireylere ait özel bilgilerin bulunduğu bir hesap türüdür. Kişinin satmış olduğu facebook özel hesabın yasa dışı olarak elde edilip edilmediği bilinmemekte olup, asla facebook,twitter gibi sosyal ağlardaki kullanıcı profilleri/hesapları kurumsal forumlarda ve ortak alanlarda satılmamalı ve satışına izin verilmemelidir. Satın alıyorum başlıklarınada izin verilmemelidir.

Aksi takdirde başınız çok ağrıyacaktır. Örneğin profile.php?id=xx adlı kullanıcı google aramasında xx adlı İD numarasının bu forum üzerinde satışa çıkarıldığını gördüğü takdirde hem kullanıcı hem de buna izin veren sizler hukuki bakımdan başınız ağrıyabilir.

Forum kurallarını çağa göre düzenleyip "sosyal ağlar" şeklinde ek bir madde ile özel hesapların satılması/satın alınması veya dolaylı yoldan paylaşılmasının yasaklanması gerekmektedir.

Saygılarımla

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Hukukta başınız ağırıyacaktır diye bir kavram yoktur.

Satılan hesapların çoğu fake hesaptır kimse hesapları heklemekle uğraşmaz.Fake hesap oluşturmak ve satmak olarakta hukukta bir yasal ceza yoktur.

Ayrıca bu gibi platformlar aracı konumunda olup siteyi bağlamaz.

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Nereden bileceğiz ? Bağlar. Site veritabanında siz bunlara izin verip belirli zaman içerisinde sitede bu verilerin yayınlamasına izin verirseniz siz de suçlu olursunuz.

Örneğin müstehcen içerikleri 1 sene bu forumdaki üyeler konu açsın ve öyle kalsın. Hem google hem de mahkeme yasaklar.

Gözünüzü açın.. Kurumsal etikete sahip burası. Kişisel hesapların paylaşılması gibi bir durum olmaz. İster fake olsun ister başka türlü. Bunu bilemezsiniz.

Ne var ? Ben bir kullanıcıyı heklerim adını değiştiririm ve herkese fake derim. ? Bu mu.. tamamen yasaklanmasını istiyorum. İyinet'i sevdiğimden diyorum.

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
Nereden bileceğiz ? Bağlar. Site veritabanında siz bunlara izin verip belirli zaman içerisinde sitede bu verilerin yayınlamasına izin verirseniz siz de suçlu olursunuz.

Örneğin müstehcen içerikleri 1 sene bu forumdaki üyeler konu açsın ve öyle kalsın. Hem google hem de mahkeme yasaklar.

Gözünüzü açın.. Kurumsal etikete sahip burası. Kişisel hesapların paylaşılması gibi bir durum olmaz. İster fake olsun ister başka türlü. Bunu bilemezsiniz.

Ne var ? Ben bir kullanıcıyı heklerim adını değiştiririm ve herkese fake derim. ? Bu mu.. tamamen yasaklanmasını istiyorum. İyinet'i sevdiğimden diyorum.

Merhaba

Talep ettiğiniz yasaklanma durumu varsayımla olarak iş değildir, siz varsayımlardan bahsediyorsunuz.

Konuya gönderdiğiniz ilk mesaj sanki korkutma amacı taşıyor, inanınki İyinet yöneticileri bu konuda araştırma yapmıştır yasa dışı olduğu kanısına varılsaydı çoktan satış yasaklanırdı.

iyi akşamlar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122

:D Bukadar yazınızdan elle tutulur bir neden yok .Belirttiğiniz kanun maddesini buraya kopyalarmısınız.

Müstehcem içerikle yasal alışverişi bile birbirine karıştırmışsınız.Müstehcem dediğiniz içeriğin kanunda yeri var ;)

Size nasıl zarar veriyor satışlar bilmiyorum ama site admini avukata danışabileceğini unutmuşsunuz :)

X

Xman

Misafir
Facebook hesapları satılıyorsa bence bu Facebook'un sorunu olmalı, iyinette satılmazda msn de satılır, bunun önüne geçilmesi gerekiyorsa bunu Facebook takip etmeli bence.. Ayrıca kişisel bilgi demişsiniz, bu tür hesaplardaki kişisel bilgiler hayali olacağı için hiçbir hukuki sonuç doğuramaz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Nedeni yukarda. Tekrar tekrar yazmıyorum. Sözü admin'e de değil. turgay'a bırakıyorum ve bu şikayet bölümü modaratorune. Yasaklanmak zorunda. Kişisel verilerin içerildiği metaryallerin satılması arz edilemez.

Nedenini yukarıda göremiyorum.Buyrun yasadaki maddesini koyun bizde bakalım değilmi.

Yoksa siz yasak demeye mileltte satmaya devam eder.Basit bir atıp tutmayla forumda alışveriş yasaklanıcaksa ohoo.

En yakın örneği ise forumda satılan 2. el ürünlerin de çalıntı mal olmadığı belli değildir.Bu siteyi bağlamaz.Bağlasa 2. el sitesi kalmazdı.Sadece öğrenilirse önüne geçilmek zorundadır.

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Bakın sosyal ağlar ile ilgili zerre kadar bilginiz yok. Türkiyeye yeni gelmiş bir uygulama bu. Ama sanmayın ki yasal statüde boşluk var. Daha bir dengesiz bu konu hakkında dava açmış değil. Örnek teşkil eden dava Türkiye'de yok.

Ama neden olmaz mı ? Bu faturayı neden İyiNET ödesin. Siz tek tek eğer kullanıcıların satmış oldukları facebook hesaplarını mı denetleyeceksiniz ?

Çoğunuzun satmış olduğu facebook hesaplarında genç kızların resimleri var. Onlar o kişilerin rızası dışında eklenmiş resimler. Belki de çoğu heklenmiş hesaplar. Bir sürü bilgiler yer alıyordur hesapta.

Çok gördüm öyle fake hesap satıyorum diyenleri. Hepside heklenmiş ve satılıyordu.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Cybokron hala varsayımarla konuşuyorsun.Buyrun 3. isteğişim sizden hangi kanun maddesine göre suçlanıcaklar.

Neye dayanarak böyle konuşuyorsunuz buyrun koyun bilelim.

Ayrıca başkasının adına facebook hesabı oluşturmanızda başlı başına suç değildir ve cezası yoktur.Oluşturduktan sonra o kişiye zarar vericek birşey yapmanız gerekir profilden.

Sanırım sadece atıp tutmaya geldiniz.Birinemi kızdınız , işlerinizmi aksadı nedir olay ...

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Tamam kanun maddesini yakında yazacağım. 1 gün mühlet verin. Avukat değilim. Araştıracağım ve avukatlara danışacağım. Ama yasal değil. Göreceksiniz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Araştırmadan , danışmadan burada insanları yanlış yönlendirdiğinizi itiraf ediyorsunuz yani buda güzeldi :)

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Bunun önününe geçmek imkansız gibi birşey. Bunu iyinet'de yasaklarsınız ama komple bitiremezsiniz. Sizin fake profil dediğiniz iş büyük bi pazar oluşturmuş durumda. Facebook'da bunun önüne geçemez ve geçemiyorda zaten. Sadece hesapları kapatmakla yetiniyor.

Resim kullanmaya gelince. Evet resim kullanmak yasal bi olay değil bencede. Ama sizlerinde dediği gibi Türkiye'de daha böyle bir dava yok ve olsa dahi caydırıcı olacağını sanmıyorum.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Bunun önününe geçmek imkansız gibi birşey. Bunu iyinet'de yasaklarsınız ama komple bitiremezsiniz. Sizin fake profil dediğiniz iş büyük bi pazar oluşturmuş durumda. Facebook'da bunun önüne geçemez ve geçemiyorda zaten. Sadece hesapları kapatmakla yetiniyor.

Resim kullanmaya gelince. Evet resim kullanmak yasal bi olay değil bencede. Ama sizlerinde dediği gibi Türkiye'de daha böyle bir dava yok ve olsa dahi caydırıcı olacağını sanmıyorum.

haklısınız aslında. çünkü bilişim dolandırıcılıkları vb. bilişim suçları gerektiği kadar önemsenmiyor Türkiye'de. Bugün gidip bu konuda dava açmaya çalışsanız savcı ağzı dururken bir tarafıyla güler heralde. Çünkü ülkemizde mantalite bu.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Anlatmak istediğim şu aslında. Davada açsanız kazansanızda bu değişmiycek. Bu fake hesap satım işi facebook açık kaldığı sürece ( eğer çok farklı bi önlem almadığı sürece ) devam edicek.

Örneğin ; Mp3 indirtmek yasal eğil ülkemizde. Telif hakları cart curt. Peki buna ne kadar cezalar kesildiğinide biliyoruz. Sizce bu caydırıcımı ? Etrafta hala yüzlerce mp3 indirten siteler yer almakta. İstediği kadar ceza kessin istediği kadar hapse atsın sonuç değişmiycek. İnternette illegali bitiremez kimse.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Çok sıkmamakda lazım.Bir yerden patlak verir sonra.Bunun bilincinde tüm ülkeler.Gerektiği kadar korkut , arada bi günah keçisi infaz et.Çok istiyenleride rahat bırak.Olay budur:D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5