İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Firefox 15 yayınlandı; İndirin

GeNCo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firefox 15'in final sürümü, Mozilla tarafından indirmeye sunuldu. Mozilla böylece geliştirme planına uyarak Firefox 15'i beklenen tarihte kullanıcılara sunmuş oldu.

Firefox 15'de alıştığımız gibi büyük bir görsel değişiklik bulunmuyor. Ancak Mozilla, Firefox 15'te bellek geliştirmelerine ve tarayıcıya performans kazandırmaya önem vermiş. Firefox'un geçtiğimiz aylarda tanıttığı "Mozilla temizlik hizmeti", Firefox'u yüklerken UAC (Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi) sorgusunun çıkmasına ve engel oluyor ve böylece yükleme kolaylaşıyor.

Firefox 15'in açılış süresi de hızlanmış görünüyor. İlk testimizde tarayıcının 4.3 saniyede açıldığını (Firefox 14'e göre 1.4 saniye daha hızlı) gözlemledik.

Firefox 15'deki en önemli ikinci performans kazanımı, bellek kullanımında gerçekleşiyor. Kullandığı belleği bırakmayan eklentilerin elindeki alan, Firefox tarafından otomatik olarak geri alınıyor. Dolayısıyla bu alandaki performans kazanımı, kullandığınız eklenti sayısına ve eklentilerin türlerine bağlı.

Bir başka geliştirme ise Firefox'un grafik kartınızın işlemcisini eskisinden de çok kullanıyor olması: Artık web sitelerindeki resimleri büyütmek de GPU ile yapılıyor.

Firefox 15 ile beraber sessiz güncellemeler de gerçeğe dönüşmüş oluyor. Güncellemeler siz Firefox'u kullanırken yapılıyor ve tarayıcıyı bir dahaki açışınızda otomatik olarak yeni sürüme geçiyorsunuz.

İndirin: Windows için Firefox 15 Final (Türkçe)

İndirin: Mac OS için Firefox 15 Final (Türkçe)

İndirin: Linux için Firefox 15 Final (Türkçe)

KAYNAK: http://www.chip.com.tr/haber/firefox-15-yayinlandi-indirin_35599.html

mkardogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
3 ten sonra bıraktım chorome kullanıyorum zorla bıraktırdılar :/

GeNCo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben 6 yıldır firefox kullanıyorum. Bazı küçük sorunlar dışında memnunum kendisinden... :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5